Český Ken Robert Paulat: Syna Andrease mi porodila náhradní matka, čekal jsem rok na dárkyni vajíčka

Model a také majitel kliniky plastické chirurgie Robert Paulat přijal pozvání do talkshow Na kafeečko.Model Robert Paulat promluvil o svém single otcovství - syna mu odnosila náhradní matka.Robert Paulat říká, že se inspiroval návštěvou u zpěváka Eltona Johna.Robert Paulat se stal single tátou a je tak velmi spokojený.+ 11 fotek+ 12 fotek

Model Robert Paulat (44) přijal pozvání do talkshow Na kafeečko. Promluvil nejen o své zajímavé profesi majitele kliniky plastické chirurgie, ale také o svém tříletém synovi Andreaskovi, kterého odnosila náhradní matka. Jak celý proces náhradního mateřství - krok po kroku - probíhá? Přátelí se Robert s náhradní matkou? Proč mu byl byl v tomto směru velkou inspirací zpěvák Elton John? A jaký příběh má single táta Robert pro svého syna připravený?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 24. 03. 2024 06:00

Model Robert Paulat (44) má prestižní kliniku plastické chirurgie a přezdívá se mu český Ken. Ne náhodou. Jeho život je totiž zdánlivě dokonalý. Ke štěstí mu chyběl snad jen potomek, kterého Paulat po vzoru zahraničních superstar svěřil do rukou moderní medicíny.

Dnes má jeho syn Andreasek tři roky a Paulat se hrdě tituluje přízviskem single táta, protože syna mu odnosila náhradní matka z jeho vlastního genetického materiálu. "Chtěl jsem tím také všem v České republice říct, že pro heterosexuální páry, gay páry,bisexuální páry je možné surogátní mateřství. Není ilegální, ale ani legální," osvětluje Paulat v talkshow Na kafeečko. "Kdo nemá možnost mít samovolně děti, určitě do toho jděte. Existují soukromé facebookové skupiny, kde si můžete najít svoji surogátní maminku. Může to být i někdo z vaší rodiny – záleží."

Robert Paulat plánoval děti se přítelkyní, ta zemřela na rakovinu

Vyrůstal jsi v Ledči nad Sázavou. Jak asi vypadalo tvé dětství?
Měli jsme tam letohrádek. Celá má rodina tam žila asi po dvě staletí.

Máte modrou krev, že?
Mám. Něco tam trošku je. Za ty roky je to trochu mixnuté.

Jak tě na malém městě spolužáci brali?
Jezdil jsem tam spíše na prázdniny, do školy jsem chodil v Praze. Vždycky jsem byl jiné dítě, ale měl jsem spoustu kamarádů, většinou to byly holky. S těmi jsem si hrál v těch šesti letech na doktora. Ve školce byla každá moje. Zkoumal jsem anatomii těla. Podobně jsem se později v Praze seznámil na střední škole se svou přítelkyní, která mi bohužel zemřela na rakovinu. S ní jsem plánoval děti.

Byli jste spolu v době, kdy zemřela?
No jasně. Byl jsem na Karláku do posledního dne. U Klárky to zjistili na můj svátek, 29. dubna. Na Štědrý den, 24. prosince, Klárka zemřela. Byla skoro stejně stará jako já. Když letím letadlem, pokaždé posílám Kláře do nebíčka pusu. Těch šest měsíců pro mě bylo devastujících – říkal jsem, že všechno zvládám, že je to pro mě OK. Ale psychosomatika si tě najde, vybere si svou daň. Začaly mi vypadávat vlasy, které mi později dorostly. Na zahraniční dovolené jsem přestal slyšet na jedno ucho. Musel jsem navštívit specialistu a začít si s ním o tom promlouvat. Dnes to máme třicet let, ale pořád je to ve mně. Naštěstí se mi narodil zdravý syn a jsem za to šťastný.

K otcovství Roberta Paulata inspiroval Elton John

Nelituješ účasti v americké realityshow? (pořad Botched, který vysílá televize E!, pozn. red.)
Řekl jsem si, že takhle dopadnout nechci. Ale užil jsem si show, vydělal jsem dobré peníze, podíval jsem se do Hollywoodu a protože jsem se tam s pár lidmi z Beverly Hills seznámil, prodloužil jsem si tam pobyt. Dostal jsem se až k Taylor Swift, protože jsem bydlel u jejího souseda a pozvali jsme ji na kafe. Podle produkce jsme tam měli být týden, ale řekl jsem jim, ať mi letenku změní na další týden. Nakonec jsem tam byl čtrnáct dní.

V jedné televizi jsi mluvil také o tvém italském kamarádovi, zpěváku Erosovi Ramazzottim.
Ano, ale seznámili jsme se na jednom koncertu v Praze. Pařili jsme spolu u mě doma dalších 48 hodin. Nejsem lovcem hvězd, ale podobně jsem se seznámil také s Eltonem Johnem. Jeho manžel David Furnish se mi objevil na Facebooku. Přidal jsem si ho mezi přátele a napsal mu, že odjíždím do Londýna. Napsal mi: "Nechceš se zastavit u nás ve Windsoru?" V neděli děláme oběd, jasně, že můžu!

Když už to musí být.
Moje sestra, která žije v Londýně, mě odvezla do Windsoru. Windsor, to je Disneyland! Má tam i vlak Orient Express! Je to vlastně velká obrazárna, kde jsou dokonce i díla Picassa. Naše návštěva byla skutečně jen oběd, bylo nás tam osm. V té době se jim také narodil první syn z náhradního mateřství, Zachary. Přišla k nám korpulentní Češka, která byla hlavní chůvou. Ta mi řekla: "Ahoj, dáš si knedlíky?" Pochoval jsem si Zacharyho. Moji sestru nepustili dovnitř, protože nebyla na guest listu, a tak musela ve Windsoru dvě hodiny kroužit v autě – možná tři, chtěl jsem si to užít, dokonce mi kvůli tomu ulítlo letadlo.

Robert Paulat se stal single otcem pomocí náhradní matky

Byl Elton John tím, kdo tě navedl na cestu otcovství s náhradní matkou?
Ano. Myslím, že jedním z prvků byl Elton, když jsem viděl, jak to krásně zvládali, byť měli chůvy – a také mnohem víc práce než já. Ale je normální mít chůvu. Bránil jsem se tomu rok a půl. Byl jsem bez chůvy, bez mé maminky, která má špatnou motoriku a léčí se. Teď to vypadá, že konečně přijde z rehabilitace domů. Můj otec si syna začíná brát ze školky. Rok a půl jsem byl úplně na hlavu a syna nikomu nepůjčil.

To je normální, je to mateřský pud.
Máš pravdu. Surogátní matka mi syna porodila, přestřihnul jsem pupeční šňůru. Nebyl jsem za hlavou, protože miluji operace. Podle etiky má být muž za ramenem a držet rodičce ruku. Mé surogátní matce ale nedělal dobře rajský plyn, takže jsem si tam během hodiny dal docela slušnou dávku ethanolu a byl jsem vysmátý. Líbilo se mi to. Říkal jsem: "Jani, tlač! Bude to dobrý, už to přichází!" Najednou vyklouznul Andreasek, já jsem přestřihnul šňůru a rovnou šel na moji hruď.

Rovnou proběhl bonding.
Ano. Narodil se ve 22.10 a po rychlém porodu, kdy jsme rodili jen asi hodinu, spal celou noc na mně. Až mi řekly sestřičky z Ústavu pro matku a dítě, že si ho od malička pěkně rozmazluju. Nechtěl jsem ho dát do vaničky. Surogátní maminka nekojila, byla stopka laktace, proto mě také hlídali jestli umím malého nakrmit. V průběhu šestinedělí jsem byl sám v celém baráku u Průhonického parku, bez chůvy, bez maminky, jen já a Andreas. A dal jsem to. Když se mě dnes někdo ptá, jestli bych chtěl další, odpovídám, že už si připadám starý. To bych se musel hodně zamilovat.

Surogátní mateřství není ilegální

Skoro si myslím, že tam musely vyletět hormony.
To určitě! Mám to celé slité dohromady. Chtěl jsem tím také všem v České republice říct, že pro heterosexuální páry, gay páry, bisexuální páry je možné surogátní mateřství. Není ilegální, ale ani legální. Kdo nemá možnost mít samovolně děti, určitě do toho jděte. Existují soukromé facebookové skupiny, kde si můžete najít svoji surogátní maminku. Může to být i někdo z vaší rodiny – záleží.

Vajíčko, to si koupíš?
Ne, to si nekupuješ, v České republice jsou dárkyně vajíček. Se svou partnerkou zajdeš na kliniku. Existuje tam výběr z parametrů – blond nebo tmavé vlasy, 180 centimetrů, IQ určité výše a podobě. Čekal jsem rok, protože genetický materiál prý nebyl úplně nejlepší. Po roce to vyšlo. Bylo to v době covidu. A ze všeho nejdříve musíš jít na spermiogram, aby se zjistilo, jestli máš aktivní spermie.

To jsem nevěděla.
Nevěděl jsem, jestli to tam zvládnu, říká se tomu "honírna". Mám tam známé, proto jsem se jich zeptal, co bych mohl udělat. "Vezmeš si z lékárny kalíšek na moč a když mi to přivezeš do 45 minut... pusť si doma něco hezkého." Když víš, že musíš, tak to nejde, a můžeš do toho bušit, jak chceš. Nakonec jsem se překonal a vyšlo to. Potom telefon a říká: "Ty hajzlíku, my lidem hledáme jednu aktivní spermii a ty jich máš osm milionů. Když budeš spát s nějakou holkou, povede se to na poprvé." Podruhé mi to nešlo, ale naštěstí už jsme tam měli tohle kvalitní zamražené sperma a použili jsme zmražené. Existuje banka jak na vajíčka, tak na sperma.

S maminkou Andrease se Robert přátelí dodnes

Takže jednou řekneš Andreaskovi, že jeho maminku neznáš?
Říkáme, že máme náhradní maminku. Říkáme mu to odmalička a s maminkou se kamarádím. Je úžasná, Janička je top. Je to holka do nepohody. Dokonce u mě bydlela, občas něco skoro proběhlo, takže to celé mohlo být spontánní.

Chtěla jsem se zeptat, jestli jsi se staral, aby maminka měla pohodu.
Ta měla pohody! Dodnes jsme kamarádi, ale malý dává zabrat. Budou mu tři roky a už to není, jako když jsem jel na dovolenou a byl ve vajíčku. To byla pohodička. Teď neustále sleduješ, aby náhodou neotevřel šuplík s noži. Pohádku máme takovou, že existuje surogátní maminka Janička, která tě nosila pod srdíčkem, a ta vždycky přijde. Maminka, která darovala vajíčko, je v České republice anonymní. Na to je zákon a to se nikdy nedozvíš. Ale my si takhle vyhovujeme. Andreasek má hrozně rád ženské. Od jeho šesti měsíců jsem s ním chodil cvičit do posilovny a on se na všechny ženy tak opře, že je jasné, že z něj bude velký proutník.

Je to ďáblík?
Je to ďáblík. Je velmi dobře vychovaný. Všechny matky říkají, že mají nejkrásnější děti. Já na rozdíl od nich říkám, že mám nejhodnější dítě. Ale před půl rokem se to změnilo, když přišlo období vzdoru. Nesnášel jsem děti, které se matkám válely na podlahách supermarketů a čekaly na bonbon. Tohle zkusil jednou – a už vím, že výchova musí mít mantinely.

Pohlaví budoucího protějšku nedefinuji, říká Robert Paulat

Prožíváš stejný strach, který matkám přišel přirozeně s porodem?
Ano, mám to samé. Navíc znám pár případů ze svého okolí, kdy se děti geneticky nenarodily tak, jak by se narodit měly – autismus, Downův syndrom nebo ADHD. Totéž, když z auta vycházíme do školky. Malý chodí v domě po schodech. Je to starost do konce života, bez debat. Od šesti měsíců má malý svůj pokojíček a spí sám, od osmi do osmi. Nedávno jsme byli nemocní a zvyknul si spát se mnou v posteli, nechce spát ve svém pokoji. Dělá scény, že se mnou bude do půlnoci sledovat televizi a k sobě nepůjde. Říkám tomu sexuální antikoncepce.

Jsi stále single táta?
Jsem single táta, už tři roky. Moje surogátní maminka mi přinesla knížku, která se jmenuje Tajemství a přeješ si do vesmíru. Malý se narodil zdravý a skvělý byl také průběh těhotenství. Do téhle knížky jsem si zapsal, že chci být single otec. Nabídky stále přicházejí, ale zatím nejsou adekvátní.

Nehledáš partnera ani partnerku?
Ne, já pohlaví nedefinuji. Každý má teď šanci.

O čem dalším promluvil Robert Paulat:

  • Jak se dá plastickou operací zvětšit penis
  • Jak vypadalo zákulisí natáčení v Americe mezi ostatními Keny
  • Jaký je jeho názor na brazilskou celebritu Jessicu Alves
  • Které plastické operace jsou nejčastější u žen od 20 do 60 let
  • Jak se dá díky estetické medicíně vylepšit sexuální život
  • Které zákroky jsou na jeho klinice nejvíce populární

Související články

Další články