Coming outy slavných: Peroutka se vyoutoval online, Kachyňová cestou do školy, máma Daniely Špinar bojovala s výčitkami

Coming outy slavných: Peroutka se vyoutoval online, Kachyňová cestou do školy, máma Daniely Špinar bojovala s výčitkami
Zdroj: Na kafeečko, Herminapress/koláž Lifee
Cukrář Josef Maršálek je dnes spokojený po boku Petra Tejmla.Dcera Aleny Mihulové Karolína Kachyňová mámě o své orientaci řekla, než odešla do školy.Alena Mihulová hned Karolínu ujistila, že ji nebude milovat o nic míň.Karolína Kachyňová doprovázela Alenu Mihulovou do společnosti po boku přítelkyně Natalie Wirst.+ 10 fotek+ 11 fotek

Šest známých osobností vzpomíná na okamžik, kdy svému okolí sdělily, že jsou homosexuálně orientované. Cukrář Josef Maršálek (41) to oznámil mámě u kávy, youtuber Kovy (26) a zpěvák Milan Peroutka (33) učinili veřejné prohlášení, dcera Aleny Mihulové Karolína (28) to slavné herečce řekla, když odcházela do školy. Jak reagoval otec Daniely Špinar (44)? A proč se zpěvačka Andrea Gabrišová (31) bála reakce babičky?

Veronika Nováková
Veronika Nováková20. 08. 2023 12:00

Coming out neboli otevřené přiznání k homosexualitě, je dodnes pro mnoho lidí tabu. Jak mnozí gayové a lesby přiznávají, stále je mezi nimi velké množství lidí, kteří svoji orientaci tají před širokou veřejností, nebo dokonce před rodinou.

Příběhy šestice známých osobností by měly ilustrovat, že homosexualita je problém jen do té doby, dokud ho z ní sami děláme a považujeme odlišnou orientaci za něco nenormálního.

Josef Maršálek to řekl mámě u kávy

Oblíbený cukrář Josef Maršálek (41) věděl, že je gay, už jako dítě. "Na malé vesnici jsem se cítil dost sám. Neřešil jsem to, protože jsem neměl důvod. Otevření očí přišlo s cestou do světa a do Prahy," zavzpomínal nedávno v talk show Na kafeečko. Dnes spokojeně žije na vesnici s partnerem Petrem Tejmlem (40).

Jeho coming out proběhl velmi poklidně. Když se po pár týdnech vrátil z Prahy, navštívil mámu, se kterou si dal na balkóně kávu. Rozhovor se k jeho partnerskému životu stočil velmi přirozeně. "Řekl jsem, že pojedu na dovolenou na Šumavu. 'A s kým pojedeš, s přítelkyní?' Odpověděl jsem, že ne. 'Takže s přítelem?' 'Ano!' A bylo to," dodává Maršálek odvahu těm, kteří se ke coming outu zatím neodhodlali. "Důležité je nemít předsudky, ani gay by je neměl mít. Proto je potřeba to rozebírat. Není to banální."

YouTuber Kovy se obával reakce kamarádů

Jeden z našich nejznámějších youtuberů Karel Kovář alias Kovy (26) se rozhodl provést coming out veřejně na svém youtubovém kanálu v dubnu 2018. O své homosexualitě také otevřeně promluvil v knize Kovy: Ovšem.

Popisuje zde, jak se on, kluk z Pardubic, vnitřně pral sám se sebou. „Znám vůbec někoho, kdo je… Ehm. No… Ani v hlavě jsem to slovo nechtěl vyslovit, jak jsem se ho bál. (…) Nikdo z mých kamarádů, příbuzných ani spolužáků. V malém městě jako Pardubice tohle nebylo nic, co byste vídali nebo slýchali denně,“​ popisuje své tehdejší pocity.

Největší obavy měl z reakcí svých přátel. Nakonec se k tomu odhodlal v letadle, jímž cestoval společně s dalšími youtubery, MenT, Housem a Martinem Carevem. Právě Martin se Kovyho napřímo zeptal, zda je gay. „Jo, jasně,“ odpověděl tenkrát Kovy zcela nenuceně. „Nikdo z kamarádů se ke mně nezačal chovat jinak,“ vzkazuje youtuber ve své knize. Jeho současným přítelem je stylista Miroslav Romaniv.

Karolína Kachyňová: Mámu zajímala hlavně vnoučata

Dcera režiséra Karla Kachyni (†79) a herečky Aleny Mihulové (58), marketingová specialistka Karolína Kachyňová se o svém coming outu rozhovořila s Miluškou Bittnerovou v talk show Na kafeečko. "Já tak trošku předpokládala, že to tušila, protože jsem vždycky vypadala takhle. Překvapením pro mě bylo, že byla v totálním šoku, to mi přišlo legrační," vzpomíná Karolína na okamžik, kdy se mámě svěřila, že ji přitahují ženy.

"Samozřejmě to bylo těžké, protože člověk nikdy neví, jaké reakce se může dočkat. Moje maminka je úžasná. Její první reakce byla: 'No, počkej, počkej, a budu mít vnoučata?'" prozradila dcera Aleny Mihulové.

Trochu jinak na tento moment vzpomíná sama herečka. O dceřině orientaci měla už delší dobu pochybnosti, proto ji její zpověď nepřekvapila ani nezaskočila. "Řekla mi to a odešla do školy. Třásla se jí bradička, že mi bude sdělovat něco, co mě může ranit. Řekla mi, že se bojí, že to pro mě bude zklamání," vysvětlila Mihulová v pořadu Na kafeečko. "Já jsem říkala: 'A tohle má být zklamání? Ty kradeš? Lžeš někomu? Napadla jsi fyzicky někoho? Tohle pro mě není zklamání. Já tě nebudu milovat o nic míň než předtím,'" ubezpečila tenkrát dceru.

Milan Peroutka se odhalil na Instagramu

Letos v červenci učinil zásadní rozhodnutí herec a zpěvák Milan Peroutka. O tom, že uzavřel registrované partnerství s mužem, konkrétně se zaměstnancem TV Nova Dominikem Roubínkem, informoval širokou veřejnost prostřednictvím sociálních sítí.

„Nebudu chodit kolem horký kaše. Mám kluka. Je skvělej. Je natolik skvělej, že jsem se otevřel té možnosti mít kluka,“ svěřil se Milan Peroutka svým fanouškům poté, co proběhl obřad v prostorách zámku Mcely.Ani nevíte, jak moc si přeju, abyste s tím byli v pohodě i vy,“ ​vzkázal Peroutka.

Později, když mu k rozhodnutí začali gratulovat fanoušci i známé osobnosti, připojil oblíbený zpěvák obsáhlejší vyjádření. „Gratulujete mi k odvaze sdílení mého soukromí s vámi, ale víte, co bylo zdaleka nejtěžší? Přiznat to sám sobě. Nechtěl jsem najednou bejt pro holky spíš kámoška, pořád se jim chci líbit," vysvětlil Peroutka, proč coming out nepřišel dříve. "Chtěl jsem, aby moji klučičí kamarádi neztratili pocit, že se mnou můžou cokoliv řešit. Všichni jsme zvyklí pro lepší orientaci v lidech na určité kategorie a já se bál těch klišé a definování. Chci tu být pro všechny.

Daniela Špinar je trans ženou, táta to nenesl dobře

Bývalá a historicky první ředitelka činohry Národního divadla Daniela Špinar (44) se narodila jako muž, teď je trans ženou. Jak prozradila Milušce Bittnerové v talk show Na kafeečko, prozření předcházelo období, kdy se identifikovala jako gay, byť se stále hledala a nemohla najít.

"Můj tatínek už bohužel není mezi námi, ale opravdu by mě zajímala jeho reakce. Už jen to, že jsem byla vyoutovaný gay, moc dobře nenesl. Na druhé straně ani nemůžu říct, že by mě nějak zatracoval. On tomu prostě jen nerozuměl a snažil se s tím vyrovnat," vzpomíná Daniela na reakci svého otce, když mu sdělila, že je gay.

Nyní je z ní trans žena podstupující hormonální léčbu, ovšem bez finální operace pohlaví. "Tohle by pro něj byla ještě větší darda. Moje máma je velmi tolerantní a liberální člověk. Vždycky byla. Byla v církvi až takový rebel. Vzala to velmi dobře," ​popisuje Daniela.

Její máma si prý prošla obdobím, kdy si Danielinu orientaci dávala za vinu. "V tomhle může mít čisté svědomí, protože vědci se shodují na tom, že se všechno děje už u mámy v břiše během těhotenství. Není možné to ovlivnit."

Andrea Gabrišová homosexualitu dlouho skrývala

Před rokem promluvily v talk show Na kafeečko o svém coming outu také muzikálová zpěvačka Andrea Gabrišová (31) a novinářka Tereza Strnadová. Mají spolu syna Timoteje (3). Andrea, známá například z televizní soutěže Robin Hood aneb Cesta ke slávě, tajila orientaci i před svými kamarády.

"Předtím jsem měla jeden vážnější vztah se ženou a různě to kamuflovala. Když se mě někdo zeptal, jestli mám chlapa, tak jsem neřekla, že to je žena. Teprve s Terezkou. Vědělo to minimum lidí. Ani v divadle to nevěděli, ale potom na to přišli," vzpomíná Andrea.

Andrea se nejvíce bála, co na to řekne babička

Největší obavy měla z reakce babičky, za kterou jezdila společně s partnerkou po dva roky na chatu na Slovensko. Babička totiž nic netušila. Až když za ní přijely s těhotenským bříškem a následně se synem, pochopitelně znejistěla, ale nedala na sobě nic znát. Dokonce si myslela, že nic netuší ani sousedé. "Lidé se chodili ptát: 'A ta kamarádka s Andrejkou v Praze i bydlí? Jako bývajů?' Tak jim říkala: 'Ne, ony mají každá svůj byt.' A my si říkaly: 'Ježišmarjá, lidé si o nás musí myslet, že té naší babičce lžeme,'" ​vzpomínají partnerky na prekérní situaci.

Nakonec se to rozhodla rozseknout sama babička. "V létě tam byl nějaký večírek. S velkou slávou jim to tam oznámila. 'Terezka je naše rodina, i s Timíčkem.' Oni se na ni všichni podívali a řekli: 'Božka, vždyť my to víme.' Babičce se ulevilo," ​vypráví Andrea, o jejíž orientaci věděly jako první sestra s maminkou.

"Maminy všechno vědí, takže ona to nějakou dobu tušila. A já si myslím, že jsem jí to řekla už předtím, že můj coming out měl několik fází. Nevím, jak to mají ostatní, ale některý rodič to nevezme vůbec. Někteří se opijí a v pohodě."

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články