Dvě tváře Nellie Jackson: Majitelka nevěstince s šedesátiletou praxí a filantropka, která bojovala proti Ku Klux Klanu

nevěstinec, Amerika
Zdroj: Wikimedia Commons, Olly Lambert, CC BY-SA 2.0

Nevěstinec Nellie Jackson fungoval ve městě Natchez ve státě Mississippi neuvěřitelných šedesát let. V první polovině své existence dokonce fungoval s tichým souhlasem starosty i policie. Nellie byla totiž pilířem místní komunity. Financovala projekty na zlepšení občanské vybavenosti, podporovala charitu, byla katolička a každoročně platila nemajetným dětem školní pomůcky.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 16. 02. 2024 11:00

Na druhou stranu ale také věděla, jak si udržet moc. Vedla "černou knihu" zákazníků a pomáhala FBI s Ku Klux Klanem. Jaký byl její život?

Nellie Jackson otevírá nevěstinec

Natchez byl založený v roce 1716 coby obchodní přístav na řece Mississippi a v době své největší slávy vzkvétal jako brána do francouzské Louisiany. Na počátku dvacátých let měl dokonce takovou pověst, že se o něm zmínil i Mark Twain. Neměl však na mysli obchodní stránku města, ale jeho zhýralost. Zatímco po schválení devatenáctého dodatku Amerika "vyschla", v Natchezu byl dostatek whisky, hazardu i žen.

A právě do těchto časů hojnosti se v roce 1902 Nellie narodila. Do města se přestěhovala se svým prvním manželem. Krátce poté se ale rozvedla a postavila na vlastní nohy, což znamenalo stát se podnikatelkou. Její kroky tak mířily do čtvrti Under-The-Hill, jenž se proslavila podniky s červenou lucernou. A právě tam si otevřela svůj první podnik s nejstarším řemeslem na světě. Po několika letech se přestěhovala do nenápadného bílého domu na útesu, v němž vedla svůj podnik až do konce svého života.

Úspěšná podnikatelka

Nellie za svůj život nashromáždila značné jmění. Svým zaměstnankyním účtovala za jeden den v nevěstinci deset dolarů (ubytování), dolar za ručníky a z výplaty jim strhávala rovnou polovinu. Dokonce najala ženy různých národností, které cestovaly po Americe a lákaly k ní zákazníky. Stejně jako trička "Follow Me to Nellie's".

Dle její účetní to byl oficiálně penzion pro mladé ženy. Co se dělo za zavřenými dveřmi jí bylo "jedno". Nezapomínala ani na ty nejdůležitější osoby. Starosta si mohl každé Vánoce pochutnat na Jacku Danielsovi, oddělení šerifa zase na výborném domácím čokoládovém dortu. proslýchalo se však, že má pro jistotu pojistku. Onu černou knihu, kde byla jména povolných úředníků a významných klientů.

Boj proti Ku Klux Klanu

Ač si vydělávala ne úplně "košer" způsobem, nikdy nezapomněla pomáhat těm, kteří v životě neměli moc štěstí. Dala tisíce dolarů na charitu i dětské domovy. Nikdo nesměl trpět hladem. Byla také velmi ochranitelská vůči černošské komunitě. Nikdy neodmítla poskytnout útočiště demonstrantům, jejichž domy vypálili členové Ku Klux Klanu.

Neváhala se proto spojit s FBI, kterým poskytla všechny potřebné informace. Mnozí klienti si pouštěli pusu na špacír... Agenti jí poté nabídli ochranu, neboť byli přesvědčeni, že se jí budou chtít určití lidé pomstít. Ona to však odmítla. Nestalo se jí nic, zemřela až v roce 1990, při požáru, který založil jeden z opilých klientů. Jejího pohřbu se zúčastnilo více než sto lidí. Aktuálně se usiluje o záchranu jejího domova, aby se mohl neobyčejný Nelliein příběh vyprávět i dalším generacím.

Zdroje informací:
Clarionledger.com: She will always be a legend around here. The life of Mississippi Madam Nellie Jackson
Allthatsinteresting.com: Meet Nellie Jackson, The Mississippi Madam Who Ran A Brothel In Plain Sight For 60 Years

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články