Baba Anujka, jedna z největších sériových vražedkyň všech dob: Na pohled vetchá milá stařenka zabila na 150 lidí

Baba Anujka, jedna z největších sériových vražedkyň všech dob: Na pohled vetchá milá stařenka zabila na 150 lidí
Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain

Baba Anujka staví na hlavu představu, že nájemný vrah, po vzoru amerických filmů, vypadá jako muž středních let s ostře řezanými rysy, který si ve sportovní tašce běžně nosí opravdu kvalitní pušku. Chatrná stařenka, kterou její okolí znalo jako Anu di Pištonja, pomohla ze světa možná až 150 lidem...

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 24. dubna 2021

Ana se narodila do poměrně bohaté rodiny v roce 1838, byť ona sama raději uváděla rok 1836. Jak to bylo doopravdy je ale vlastně celkem jedno. Zpočátku žila rodina v batátské provincii Rumunska, ale když jí bylo 11 (nebo 13) let, přestěhovali se do obce Vladimirovac nedaleko hranic s Rakouskem. Byla to velmi inteligentní dívka, která by jistě před sebou mohla mít dobrý život, kdyby ale nepotkala osudovou lásku. Nebyla to láska navěky, ale taková, která jí zničila budoucnost.

Veselá vražedkyně Nannie Doss: Odpravila několik manželů, vlastních dětí i vnoučat
Mohlo by Vás zajímat:

Veselá vražedkyně Nannie Doss: Odpravila několik manželů, vlastních dětí i vnoučat

Aně láska zničila život

Mladý rakouský voják se Aně jevil jako ten nejlepší, s nímž by mohla strávit život. Brzy ale přišla na to, jak moc se mýlila. Voják z jejího života zmizel stejně rychle, jako se v něm objevil, a „na památku” jí nechal syfilis. Ana se uzavřela do sebe, nevycházela z domu a nejraději jen četla, učila se vlastně všechno, co v té době bylo dostupné. Ovládla chemii i velkou část medicíny, naučila se cizí řeči. Ke štěstí jí chyběla jen ta láska. Možná se obávala, že si ji s jejím stigmatem nebude chtít nikdo vzít za ženu. Manžel se ale nakonec našel.

Umírání dětí

Na Anu se konečně usmálo štěstí, když se vdala za statkáře Pistova. Bylo to dobré manželství, on měl rád ji, ona jeho. Jen děti jim osud nepřál. Tedy, narodilo se jich celkem jedenáct, ale bohužel byly většinou nemocné nebo onemocněly v dětském věku, a jak se postupně rodily, tak také jedno po druhém umíralo. Pro rodiče to musely být neskutečně těžké roky. Podle některých zdrojů se dospělosti nedožilo žádné z nich, jiné uvádějí, že alespoň jedno přežilo. Každopádně po dvaceti letech manželství zemřel i Anin manžel, což už bylo na vzdělanou, ale křehkou ženu moc. Znovu se zavřela v domě a začaly se dít podivné věci…

Vraždí celá vesnice: Travička Julia Fazekasová zabíjela agresivní muže jedem z mucholapek. Obětí bylo až tři sta
Mohlo by Vás zajímat:

Vraždí celá vesnice: Travička Julia Fazekasová zabíjela agresivní muže jedem z mucholapek. Obětí bylo až tři sta

Léčitelka Anujka

Ana si ve svém domě vybudovala celou chemickou laboratoř a brzy začala být známá jako ta, která dokáže každému pomoci. S čím nebo od čeho? Prakticky s čímkoliv a také od čehokoliv (i od kohokoliv). Místní ji měli rádi, i když se jí později začali tak trochu bát. Úspěchy, kterých dosahovala díky znalosti bylinek, ale i tehdejší medicíny, mohly být pro mnohé až z říše čarodějnického umění. Nikdo si proto ani nedovolil proti ní vystoupit, když se mu něco nelíbilo. A tak si mohla Anujka otevřít i další výnosnou živnost.

Sériová vražedkyně

Své klienty nezbavovala už jen zdravotních, ale i dalších problémů. Nejčastějším takovým „problémem” byl násilnický manžel. Proti němu pomáhala takzvaná „kouzelná voda”, namíchaná přesně pro každý konkrétní případ. Byla to věda. Muž nesměl po vypití lektvaru zemřít hned, ale také to nemělo trvat moc dlouho. Ideálních bylo osm dní. Za tu dobu se už na doušek kouzelné vody zapomnělo a týraná žena se netrápila déle, než bylo nezbytně nutné. Baba Anujka dobře věděla, jakou dávku jedu odsouzeným na smrt podat. Potřebovala prakticky jen znát jejich hmotnost.

Dorothea Puente (9. ledna 1929 - 27. března 2011) byla americká sériová vražedkyně, která v 80. letech provozovala v Sacramentu dům pro seniory a mentálně zaostalé. Brala jim peníze včetně sociálních dávek, ty nepohodlné zabíjela a zakopávala na zahrádce. Prokazatelně zabila devět lidí, dalších šest případů jí nedokázali. "Jsem dobrý člověk," tvrdila o sobě u soudu.
Mohlo by Vás zajímat:

Vražedkyně Dorothea Puenteová: Byla dobrý člověk, jen měla na zahrádce mrtvoly

Obchodní zástupkyně ve věci vraždy

Živnost jí vynášela opravdu dobře, a tak si mohla svého času dovolit dokonce i jakousi obchodní zástupkyni Ljubinu Milankovou, která sháněla další klienty a vodila je k Aně do domu. Pak už šlo všechno ráz na ráz. Některé ženy možná ani netušily, že za smrtí jejich mužů nestála tajná Anujčina zaříkání, ale že se samy staly travičkami.

150 obětí Baby Anujky

Podnik prosperoval mnoho let, rozhodně dost na to, aby se počet obětí Baby Anujky vyšplhal až ke 150. Pak jeden z jejích případů začal být opravdu divný a ona se dostala před soud. Její zákaznice se ale bály vypovídat, a tak zůstalo jen u výslechu a podezření. Zato napodruhé se už podařilo Babu Anujku usvědčit z přípravy jedovatého lektvaru. Došlo i na exhumace a pitvy, které potvrdily otravy.

Devadesátiletá vetchá stařenka, které bychom nejspíš pomohli odnést tašku, aby se s ní nevláčela, putovala za dvě beze sporu prokázané vraždy na patnáct let do vězení. A ve hře byl také trest smrti. Baba Anujka strávila za mřížemi celých osm let a pak byla kvůli vysokému věku propuštěna, aby mohla dožít na svobodě. Jestli se alespoň pro jednou vrátila ke své bývalé profesi, ještě než zemřela, se neví. Dožila se rovné stovky a zemřela ve svém domě ve Vladimirovaci. Snad přirozenou smrtí…

Vražedkyně Leonarda Cianciulli: Z obětí vyráběla mýdlo a sušenky
Mohlo by Vás zajímat:

Vražedkyně Leonarda Cianciulli: Z obětí vyráběla mýdlo a sušenky

Zdroje informací: 
Wikipedia.org: Baba Anujka
Unknow gender history: The World’s Oldest Serial Killer: “Baba Anujka”

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články