První dáma z léčebny: Charlottu Garrigue-Masarykovou na Hradě zradilo zdraví

Charlotta Garrigue-Masaryková to neměla v životě jednoduché. Trpěla depresemi a skončila dokonce i v léčebně...
Zdroj: Wikipedia Commons, Public domain
Františka Plamínková se stýkala od dětství s rodinou Masarykových. Charlotte Garrigue Masaryk byla v kontaktu s Františkou Plamínkovou. Františka Plamínková byla přítelkyní Charlotte Masarykové. Pomník Charlotte Garrigue Masaryk. + 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Charlotta Garrigue-Masaryková byla charismatická a velmi inteligentní osobnost, přesto ji život na čas zavál i do psychiatrické léčebny. Osud úplně první první dámy Československa byl opravdu velmi pestrý.

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 27. ledna 2021

Už jen její původ by vydal na knížku. Otec, bohatý americký obchodník, se narodil v Dánsku a pocházel ze staré jihofrancouzské hugenotské rodiny. Předci matky budoucí manželky československého prezidenta dopluli do Ameriky na legendární lodi Mayflower a později se zabydleli v Bronxu.

Měli spolu pět dětí: Tomáše, Jana, Martina, Ludvíka a dceru Františku.
Mohlo by Vás zajímat:

Terezie Masaryková: Jaká byla matka prvního prezidenta Československa, opravdu manželovi zahýbala?

Studium i návraty do Lipska

Aby nebylo světoběžnictví rodiny málo, vydala se i Charlotta do cizích zemí a na tři roky zakotvila v Lipsku, kde studovala hru na klavír. Zdravotní důvody jí ale zabránily pokračovat, a tak se vrátila zpět do Ameriky studovat matematiku. Lipsko jí však přirostlo k srdci natolik, že se sem ráda vracela na návštěvu ke svým tehdejším bytným. A právě jedna taková cesta se pro Charlottu a Tomáše Masaryka stala osudnou.

Osudová nehoda

Mladý Masaryk by možná okouzlující Charlottu Garrigue požádal o ruku až mnohem později, kdyby se nestali svědky nehody jejich společné bytné – paní Göringové. Při vyjížďce na lodi spadla do vody a začala se topit. Jediný odvážný a rozhodný muž na místě byl Masaryk, který ji zachránil. A právě takováto vypjatá scéna jej prý přiměla napsat dopis, v němž Charlottu požádal, aby se stala jeho ženou. Nehoda se stala v červenci 1877 a ke svatbě došlo 15. března 1878 v New Yorku.

Rodinní příslušníci Masaryka vztahu nepřáli, zejména jeho dcera Alice Masaryková.
Mohlo by Vás zajímat:

Tajný život Masaryka: Jeho srdce patřilo dvěma ženám, kromě manželky i básnířce Oldře

Spokojený život v Praze?

Masarykovi se v roce 1881 přestěhovali do Prahy, on učil na České univerzitě Karlo-Ferdinandově a ona se věnovala mnoha spolkům, charitě a hlavně čtyřem dětem, které společně vychovávali. Zajímali se o politiku, psali kritiky, podporovali například Bedřicha Smetanu v jeho tvorbě. Mohlo by se zdát, že bylo všechno v pořádku, ale rodina měla i velké starosti. Dcera Eleanor zemřela ve věku pouhých čtyř měsíců, manželé měli problémy kvůli svým politickým postojům, a navíc přišla takzvaná hilsneriáda, s kterou souvisí patrně největší projevy antisemitismu na našem území. Masaryk v ní zastával u veřejnosti neoblíbený postoj, neboť se postavil na stranu Žida Leopolda Hilsnera obviněného z rituální vraždy mladé dívky.

Rozděleni válkou a pobyt v léčebně

Zatímco za hilsneriády Masaryk své rozhodnutí emigrovat přehodnotil jen díky přesvědčivým argumentům Charlotty, po začátku první světové války odjel do exilu s nejmladší dcerou Olgou. Dobře udělali, protože mu ve vlasti hrozil trest smrti za velezradu. Charlotte s dalšími třemi staršími dětmi zůstala doma, ale na růžích ustláno neměla. Policie je pronásledovala téměř na každém rohu a to nebylo nic na slabou psychiku paní Garrigue-Masarykové. Stupňující se deprese, kterými ostatně trpěla již dříve, ji dovedly až do léčebny, kde byla na čas dokonce zbavena svéprávnosti. Tím se ale vyhnula dalšímu nátlaku policie.

Hana Podolská
Mohlo by Vás zajímat:

Hana Podolská, česká Coco Chanel: Její šaty nosily filmové hvězdy i první dáma Hana Benešová

Rovnou na Hrad

Z léčebny pak vedly její kroky prakticky přímou čarou na Hrad. Po skončení války si pro ni 21. prosince 1918 přímo z exilu přijel její manžel, který byl už několik týdnů prezidentem nově vzniklé Československé republiky. A tak Charlotte vyměnila pokoj v léčebně za lánský zámek a výstavní hradní prostory.

I když se snažila svému muži pomáhat, jak jen mohla, a povinnosti první dámy plnila co nejzodpovědněji, stále častěji ji zrazovalo podlomené zdraví. Alice, nejstarší potomek Masarykových, se tak postupně ujala role „první dcery“. Charlotta zemřela 13. května 1923 v Lánech, poté, co ji v předchozích měsících postihla těžká srdeční slabost a mozková mrtvice.

Zdroje: 
Wikipedia: Charlotta Garrigue-Masaryková
Wikipedia: Tomáš Garrigue Masaryk

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články