Excentrický Lev Nikolajevič Tolstoj: Hazard, pohlavní nemoci a 13 těhotenství jeho manželky

Excentrický Lev Nikolajevič Tolstoj: Hazard, pohlavní nemoci a 13 těhotenství jeho manželky
Zdroj: Wikimedia Commons/F. W. Taylor, Public domain
Tolstoj byl v mládí pěkné kvítko. Nedokončil studium a holdoval alkoholu, hazardu a velmi častým milostným radovánkám. Na druhou stranu byl velký pedant. Dokázal si celý den naplánovat na minutu přesně. Především byl ale velký pokrytec. Kázal vodu a pil víno. Svatba se Sofijí jej v mnoha ohledech uklidnila...+ 3 fotky+ 4 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Vojna a mír a Anna Karenina. Díky těmto knihám zná Lva Nikolajeviče Tolstého celý svět. Jaký byl ale literární génius v soukromí? Byl to hloubavý filozof, nebo umělec se spoustou neřestí?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 21. srpna 2021

Tolstoj byl vskutku komplikovaná postava. Narodil se sice do bohatých aristokratických kruhů, v dospělosti však vyznával prostý život. Byl dominantní a rád ovládal ostatní. Kázal vodu, a přitom sám pil víno. Prohlašoval se za největšího spisovatele v historii, v druhé polovině svého života ale odstavil psaní na druhou kolej. To vše je důkazem toho, že tento rtuťovitý chlapík nebyl ani náhodou nudný patron.

Poslední den Bohumila Hrabala: Dopřál si prý osud hodný spisovatele, vyskočil z pátého patra nemocnice
Mohlo by Vás zajímat:

Poslední den Bohumila Hrabala: Dopřál si prý osud hodný spisovatele, vyskočil z pátého patra nemocnice

Divoké mládí Lva Nikolajeviče Tolstého

Podle magazínu The Christian Science Monitor měl Tolstoj ukázat své budoucí ženě Sofiji Behrs deníky, které si s velkou pečlivostí vedl od svých osmnácti let. V nich popisoval milostné eskapády a hodnotil kvality každé milenky. Z toho vznikla spekulace, že byl možná závislý na sexu. V jednom okamžiku totiž napsal: „Musím spát se ženami. Jinak mi můj chtíč nedá pokoj.” A nejen to. Nejméně dvakrát se léčil z pohlavních chorob.

Změnil se až po svatbě. Tedy, jen v tom ohledu, že byl věrný. Závislost, vzhledem k třinácti těhotenstvím jeho vyvolené, zůstala stejná. Tolstého zkázou však nebyly pouze milostné hrátky, ale také alkohol, kterým opravdu nešetřil. I to si ovšem uměl zdůvodnit. Pil, neboť sám sebe nenáviděl.

Spisovatel Bram Stoker: Jeho slavný román mu prý nadiktoval samotný Drákula
Mohlo by Vás zajímat:

Spisovatel Bram Stoker: Jeho slavný román mu prý nadiktoval samotný Drákula

Tolstého obrovské dluhy z hazardu

Aby toho nebylo málo, Tolstoj byl v mládí také vášnivým hráčem karet. Štěstí mu ale zrovna moc nepřálo. Brzy si začal půjčovat peníze, přestože pocházel z bohaté aristokratické rodiny. Podle historičky Amandy Prahl to byl jeden z důvodů, proč se rozhodl následovat svého staršího bratra a narukovat do armády. Jednoduše utekl před závazky.

I v tomto případě, a s ohledem na rodinnou historii, mohlo jít o závislost. Musel dokonce sousedovi prodat panství a prosit svého vydavatele o zálohy, kterými by alespoň částečně umořil dluhy z hazardu. Po svatbě se Sofijí se však vzdal i této neřesti.

Jiří Hejda byl český spisovatel a publicista, československý politik a národohospodář, účastník protinacistického odboje.
Mohlo by Vás zajímat:

Před 35 lety zemřel spisovatel a odbojář Jiří Hejda: V procesu s Horákovou byl odsouzen na doživotí

Manželství s Tolstým byla noční můra

Díky manželce přestal hrát a naučil se být věrný. Vydrželi spolu dlouhých padesát let. Tak v čem byl problém? Podle britského listu The Guardian se Sofija ve svých denících svěřila s tím, že jejich manželství bylo velmi obtížné. Lev byl panovačný a krutý. Galantní byl pouze před svatbou, než byla ruka v rukávě.

Poté se kompletně změnil. Vůči Sofiji byl neustále kritický. Vybízel ji k sexuální abstinenci, a přitom ji třináctkrát oplodnil. Na sklonku života, kdy se excentrický romanopisec rozhodl žít prostým životem rolníka, připomínal jejich vztah spíše obchodní ujednání. Roli manželky Sofija kompletně vypustila, naopak se z ní stala manažerka a hospodyně na plný úvazek. Přežila jej o devět let.

Zdroje informací: 
Wikipedia.org: Lev Nikolajevič Tolstoj 
Grunge.com: Leo Tolstoy’s Crazy Real-Life Story

Martin Zach 13 let po ochrnutí: Poslední půlrok trpím extrémní bolestí nohou. Oporou je mu žena Martina, s níž vychovává dvě děti

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články