Legendární herec Harold Lloyd: Neměl dva prsty, připravil se o ně kuriózním způsobem

Harold Lloyd většinu nebezpečných scén natáčel sám. Kaskadérem se nechával zastupovat jen minimálně
Zdroj: Wikimedia Commons/Gilbert Seldes, Public domain
Lloydovým Plakáty na filmy s Haroldem Lloydem visely všude. Vždyť byl ve své době úspěšnější než Charlie ChaplinHarold Lloyd měl se ženou dvě děti a třetí dívku si vzali do své péče Harold Lloyd při stavbě domu pro rodinu, jak je vidět, šetřit nemusel...+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Harold Lloyd bude určitě mezi jmény, které si vybavíte, když se řekne groteska. Může za to řada jeho slavných scén, včetně té, v níž visí jen na ručičkách hodin vysokého věžáku. A i když by se napětí dalo krájet, dodnes jde rovněž o výtečnou zábavu. Už v době, kdy tuto scénu natáčel, ale Harold Lloyd před diváky skrýval zranění, které mu způsobovalo mnoho problémů…

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 20. dubna 2021

Harold Lloyd prý nikdy neuvažoval o tom, že by byl v životě něčím jiným než hercem. A to i přesto, že pocházel z velmi problematických poměrů a jeho rodiče, kteří se brzy rozvedli, mu rozhodně nemohli zajistit bezstarostné dětství s vidinou podpory v začátcích herecké kariéry.

Milenky Charlieho Chaplina: Aby se vyhnul vězení, ženil se s šestnáctiletými dívkami
Mohlo by Vás zajímat:

Milenky Charlieho Chaplina: Aby se vyhnul vězení, ženil se s šestnáctiletými dívkami

Harold Lloyd hercem

Po rozvodu rodičů se Harold Lloyd přestěhoval s otcem do Kalifornie, kde začala v roce 1913 i jeho filmová kariéra. Mladý herec se prakticky ihned osvědčil a z malých bezejmenných roliček se staly role hlavní. Jeho poznávacím znakem byly kostěné brýle, díky nimž jeho postavy působily na první pohled křehce a bezbranně. O to větším překvapením mohly pro neznalého diváka být odvážné až kaskadérské scény, které Harold Lloyd předváděl. Honičky v ulicích, skoky, pády i jeho nejznámější scéna s hodinami, která na milionech fotografií, pohledů či plakátů stále obíhá celý svět.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Set Patrol (@setpatrol_eu)

Slavná scéna na hodinách

Harold Lloyd natáčel obvykle všechno sám, kaskadéra většinou nepotřeboval. Jednou prohlásil, že to vlastně nebylo tak nebezpečné, jak by se mohlo zdát. Ale přesto v jeho neslavnější scéně z filmu O patro výš (1923) byly hodiny ve výši oken třetího patra domu a na zemi pod ním byly položeny matrace. Málokomu by se chtělo takovou scénu natáčet, navíc s handicapem, který musel herec od roku 1919 skrývat. O co šlo a jak k němu přišel?

Hugo Haas slavil úspěchy nejen v předválečném Československu, ale i za "velkou louží". Tam se postavil i do role autora scénáře, producenta, režiséra a samozřejmě představitele hlavní role
Mohlo by Vás zajímat:

Hugo Haas. V Hollywoodu sice slavil úspěchy, ale stýskalo se mu po domově

Osudové fotografování

V roce 1919 už o Haroldu Lloydovi svět filmu nepochyboval. Diváci si jeho postavy zamilovali a na upevnění popularity bylo třeba pracovat také na reklamě. Právě při jednom z focení pro studio Roach došlo k záměně rekvizity za skutečnou bombu. Herec přišel při výbuchu o palec a ukazováček pravé ruky. Byť ho tato ztráta poznamenala na celý život, nevzdal se a pokračoval v kariéře komika a bláznivého kaskadéra. Bylo sice nutné zranění maskovat speciální rukavicí, ale diváci neměli šanci si něčeho všimnout.

Rodina i bohatství Harolda Lloyda

Zranění mu nebránilo ani ve filmové kariéře, ani ve spokojeném a opravdu bohatém soukromém životě. V roce 1923 se oženil s herečkou Mildred Davisovou, která se stala jeho první a také jedinou manželkou. Narodily se jim dvě děti – Glorie a Lloyd, a navíc si adoptovali další holčičku Peggy. Mildred se kvůli rodině na čas vzdala kariéry, ale velkého návratu se již nedočkala. O peníze ale ani tak rozhodně neměli nouzi, vždyť Lloyd vydělával nepředstavitelné sumy. Dokonce víc než zdánlivě o něco úspěšnější Charlie Chaplin. Ve 20. letech natočil 12 filmů, což je třikrát víc než Chaplin, a vydělal si o 5 milionů víc než kolega s buřinkou. A tak si Lloydovi mohli dovolit žít v luxusu, o kterém se málokomu zdálo.

Přednosta stanice
Mohlo by Vás zajímat:

Král komiků Vlasta Burian: Za své role bral vysoké honoráře, v milionovém dědictví došlo ke kurióznímu řešení

Neskutečný luxus

Dům, nebo spíš palác Lloydových v Beverly Hills dokončili v roce 1929 a rozhodně nešlo o skromnou zahradní chatku. Greenacres, jak byl dům pojmenován, měl 44 pokojů, 26 koupelen a zahradu rozdělenou na 12 částí, z nichž každá měla svoji vlastní fontánu. Jak je vidět, Harold Lloyd šetřit nemusel. Část domu byla bohužel zničena rozsáhlým požárem v roce 1943. Ten mohl připravit o život samotného herce, kdyby ho před ohněm nezachránila Mildred poté, co se zhroutil u dveří trezoru s filmovým materiálem, kde oheň vypukl.

Smrt rodiny Lloydů

Slavný komik přežil hrůzný požár a se svojí manželkou žil ještě dalších šestadvacet let až do její smrti v roce 1969. Vdovec Harold následoval svojí manželku v roce 1971, když ve svém sídle zemřel na rakovinu prostaty. Jen tři měsíce po něm odešel ze světa i syn Harold Lloyd jr. Dcera Gloria se dožila požehnaného věku a zemřela až v roce 2012.

Zdroje informací: 
Wikipedia.org: Harold Lloyd
Great Plains: LLOYD, HAROLD (1893-1971)
Haroldlloyd.com: Harold Lloyd biography 

Cvičitelka Hanka Kynychová: Tři roky jsem žila s tyranem, bití mi přišlo normální

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články