Fit a krásnáTestováníSoutěže

Zkáza Titaniku: Víc než ledovec mu uškodily tyto absurdní chyby posádky

Zkáza Titaniku: Víc než ledovec mu uškodily tyto absurdní chyby posádky
Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Titanic, nejluxusnější a nejslavnější plavidlo své doby, postihla 15. dubna 1912 katastrofa, která si vyžádala přes 1 500 obětí a obrovské materiální škody. Co se vlastně stalo chloubě společnosti White Star Line?

Zdeňka Nezbedová 15. dubna 2021

Bylo 10. dubna 1912 a na palubě Titaniku už byla připravená celá posádka včetně jejího zkušeného kapitána Edwarda J. Smithe. Brzy začali na loď proudit i cestující, celkem šlo o 1 300 lidí z různých společenských vrstev. S posádkou bylo na palubě v okamžiku, kdy parník v southamptonském přístavu zahoukal na pozdrav a vydal se na svoji cestu, 2 223 lidí. Ti nejšťastnější z nich vystoupili poměrně brzy, na zastávce ve francouzském Cherbourgu nebo o něco později v Queenstownu. Ti ostatní se spolu s novými cestujícími vydali vstříc katastrofě…

Mary Celeste, prokletá loď duchů: Posádka zmizela uprostřed oceánu, zbylo po ní nedojedené jídlo
Mohlo by Vás zajímat:

Mary Celeste, prokletá loď duchů: Posádka zmizela uprostřed oceánu, zbylo po ní nedojedené jídlo

Pomohly by dalekohledy?

Ještě před první zastávkou se ukázalo, že v hlídkovém koši chybí dalekohledy. Zpráva putovala od jednoho důstojníka ke druhému tak dlouho, až se vytratila. Nicméně loď zdárně doplula na první zastávku ve Francii a vydala se na noční pouť do Irska. Druhý den se Titanic ještě na několik hodin zastavil v Queenstownu, doplnil zásoby, nastoupili poslední nešťastníci a vydal se na cestu přes Atlantik.

Ticho před zkázou Titaniku

Cesta to byla příjemná a klidná, cestující si užívali nevšední zážitek, telegrafovali svým blízkým, aby zjistili, co je doma nového, bavili se, pořádali večírky, ochutnávali gastronomické speciality. Ti z třetí třídy se jistě nemohli dočkat nového domova za „velkou louží”. Důstojníci mezitím zakreslovali do map polohu ledovců, k nimž se loď pomalu, ale jistě blížila. Usoudili však, že Titaniku žádné nebezpečí nehrozí. Kdyby jen tušili, jak moc se pletou…

Nepotopitelná Violet: Byla u největších námořních katastrof, ale zemřela doma na infarkt
Mohlo by Vás zajímat:

Nepotopitelná Violet: Byla u největších námořních katastrof, ale zemřela doma na infarkt

Opomíjená varování

Pak přišla neděle 14. dubna. Na Titanic se dostávaly další a další zprávy o ledovcích v okolí, ale z nepochopitelného důvodu patrně vůbec nedoputovaly na můstek, kde by s nimi důstojníci jistě náležitě pracovali. Místo toho se zprávy doslova potulovaly po lodi, kapitán jednu z nich předal řediteli společnosti White Star Line  J. Bruce Ismayeovi, který si slavnou první plavbu nemohl nechat ujít, a ten se o ni podělil s některými cestujícími. To ale samozřejmě bezpečnost plavby zajistit nemohlo.

Cítili se příliš bezpečně

Ke krutému osudu Titaniku přispěla i – řekněme – lenost některých členů posádky. Při předávání služeb nebyla ta další dostatečně informována o nebezpečí, jiní si zase vypočítali, že se případné setkání s krou jejich vymezeného času ještě nedotkne a nechali to na ostatních. Další a další zprávy o blížícím se ledovém poli přicházely až do noci. Jak je možné, že z nich posádka neusoudila, že bude lepší změnit směr, nebo neučinila jiná opatření, je prakticky nevysvětlitelné. Tak například jednu z varovných zpráv radista nepřijal jen proto, že nebyla oficiálně uvedena jako zpráva pro můstek. Nato, pětadvacet minut před půlnocí, dokonce radista Cyril Evans svoje stanoviště opustil a šel se vyspat.

Do člunů jen ženy a děti, znělo z potápějícího se Titanicu. Nakonec tam byli i tři psi miliardářů
Mohlo by Vás zajímat:

Do člunů jen ženy a děti, znělo z potápějícího se Titanicu. Nakonec tam byli i tři psi miliardářů

Osudová srážka

Jen o několik minut později hlídka konečně zahlédla obrovský ledovec. Důstojník Murdoch okamžitě vydal příkaz k obeplutí překážky. Jenže rychlost Titaniku byla vinou kapitánova rozhodnutí příliš velká a parník to jednoduše nestihl. Místo čelní srážky mu ledovec doslova rozpáral bok a voda měla volnou cestu dovnitř.

I když nešlo o velký náraz a mnozí ho ani nezpozorovali, znamenalo takové poškození lodi její konec. Přední část se začala zaplavovat a klesat, a to i přes veškerou snahu posádky o její záchranu. Teprve tehdy přišel kapitán Edward J. Smith na můstek, aby se zeptal, co se děje. Brzy bylo jasné, že záchrana parníku není možná a přišla na řadu evakuace lidí. Jenomže, jak je notoricky známo, tahle loď měla být natolik bezpečná, že míst v záchranných člunech bylo zkrátka málo.

Zmatky při evakuaci Titaniku

Záchranné čluny se začaly plnit přibližně hodinu po spatření osudného ledovce. Jako první měly nastoupit ženy a děti, ale zpočátku jich nebylo na palubě dost na to, aby zaplnily všechna místa na již tak nedostačujících člunech. Posádka však nedovolila doplnit je muži a raději spustila čluny do vln poloprázdné. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že posádka nebyla na možnost nehody prakticky vůbec připravena.

Titanic: Role DiCapria a Winslet měl původně hrát jeden z nejvíce sexy mužů světa a slavná zpěvačka
Mohlo by Vás zajímat:

Titanic: Role DiCapria a Winslet měl původně hrát jeden z nejvíce sexy mužů světa a slavná zpěvačka

Modlili se a připlula Carpathia

Radisté se mezitím snažili přivolat pomoc, jenže nejbližší možná záchrana, tedy loď Carpathia, byla tou dobou vzdálená asi 4 hodiny plavby. Pět minut po druhé hodině vydal kapitán povel celé posádce, aby nechala své práce a pokusila se také zachránit. Bylo už ale pozdě. Příď se potopila, lidé skákali do temného moře v marném pokusu o záchranu. Jeden z komínů se ulomil a doslova rozmačkal lidi na palubě.

Bylo 2:17 ráno v pondělí 15. dubna 1912, když se loď rozlomila na dva kusy. Přední část šla okamžitě ke dnu a o tři minuty později zmizel i zbytek Titaniku. Lidem, kteří zůstali na palubě, nebylo pomoci. Těm ve vlnách zbývaly poslední minuty života a šťastlivci ve člunech se mohli jen modlit. Jejich prosby byly vyslyšeny před čtvrtou hodinou ranní – připlula Carpathia.

Pětihodinová záchrana

Trvalo to ještě neuvěřitelných pět hodin, než se podařilo naložit na Carpathii všechny přeživší, a loď se mohla vydat do přístavu v New Yorku, kam měl původně doplout i Titanic. Zachráněno bylo 711 lidí, zbylých více než 1 500 našlo svůj konec v Atlantiku spolu s Titanikem. Možná to mohlo být všechno docela jinak, kdyby…

Takových „kdyby” se bohužel na cestě vyskytlo tolik, že snad ani nebylo možné, aby to všechno dobře dopadlo. A tak je dodnes Titanic a jeho osud, stejně jako osud většiny lidí na jeho palubě, mementem lidské omylnosti a následků, ke kterým může vést…

Zdroje informací: 
Wikipedia.org: Titanic
Titanic: Peklo před katastrofou – dokument
John Marriott: Disaster at Sea 

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články