Krutý osud krasobruslařky Hany Maškové: Zabila se ve 22 letech na útěku před nemilosrdnou matkou

Krutý osud krasobruslařky Hany Maškové: Zabila se ve 22 letech na útěku před nemilosrdnou matkou
Zdroj: Profimedia.cz

Určitě je dobré mít rodiče, kteří podporují děti v jejich ambicích. Někdy se ale snaha pomoci přehoupne do snahy za každou cenu udělat z dítěte hvězdu. To se stalo i jedné z našich nejúspěšnějších krasobruslařek Haně Maškové, která bohužel zemřela velice mladá, bylo jí pouhých 22 let. Výročí její smrti si připomínáme 31. března.

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 31. března 2021

Krásná a nesporně velmi nadaná krasobruslařka Hanka Mašková, která vrchol své krátké kariéry a bohužel i života zažívala ke konci druhé poloviny 60. let minulého století, neměla jednoduchý život. Z velké části za to mohla její matka Marie, ale ani té to vlastně ve světle dalších souvislostí není možné tak docela vyčítat.

Abychom totiž mohli posoudit její chování k dceři, musíme se podívat hlouběji do minulosti, do doby, kdy ještě budoucí mistryně Evropy a úspěšná olympionička nebyla na světě. V té době si totiž její matka prožila doslova peklo na zemi. Její manžel, pravděpodobně kvůli duševním potížím způsobeným nádorem na mozku, zavraždil jejich dvě malé děti a sám spáchal sebevraždu.

Ondrej Nepela byl československý krasobruslař.
Mohlo by Vás zajímat:

Legendární krasobruslař Ondrej Nepela: Idol ženských srdcí byl na kluky, podlehl infekci viru HIV

Stíny minulosti

Z tohoto pohledu tedy není možné se divit, že se paní Mašková upnula na další dceru, která se narodila do druhého manželství, víc, než by bylo obvyklé. I když Hanka nemohla za smrt svých sourozenců, přesto za ni svým způsobem trpěla.

Matky, které postihne podobná tragédie, volí v dalším životě dvě cesty – buď příštího potomka posadí doslova na trůn a snesly by mu modré z nebe, takové děti jsou potom v pozici polobohů, nebo se na něj upnou tak, že se ho snaží sledovat na každém kroku a dovést k co nejlepším výsledkům. Maminka Hany Maškové patřila do druhé skupiny. Rozhodla se, že její dcera v životě uspěje, vybrala krasobruslení, a tím byl dívčin život jednoznačně daný – ať chtěla, nebo ne. A tlak byl tak velký, že Hanka svého času prý dokonce pomýšlela na sebevraždu.

Na ledě i v noci

Začínající krasobruslařka měla samozřejmě radost ze svých prvních úspěchů, byla nadaná a také věděla, že na vrchol vede jen cesta plná práce a dennodenních dlouhých a bolavých tréninků. Mezi ně se vešla už jen škola a nic víc. Aby mohla trénovat, vstávala často ve tři ráno.

Jiří Štaidl byl český písňový textař, scenárista, hudebník a divadelní manažer, bratr hudebníka Ladislava Štaidla, blízký spolupracovník zpěváka Karla Gotta a skladatele Karla Svobody. Zahynul ve věku 30 let při dopravní nehodě v Říčanech .
Mohlo by Vás zajímat:

Jiří Štaidl by dnes oslavil 77. narozeniny: První chlap Patrasové měl poměr i s Trumpovou

Příliš velký tlak

A to se po čase musí na dospívající duši podepsat, zvlášť když s každým vítězstvím a každou medailí rostl i tlak a očekávání dalších úspěchů. V tu chvíli se už ale Hanka začala bránit. Toužila po životě, jaký vedli její vrstevníci, po chvíli klidu a odpočinku, po zábavě. A v té chvíli potkala svoji velkou lásku Jiřího Štaidla, kterému se rozhodla věnovat část svého času. Ani to ji ale, jak se ukázalo, nebránilo v dalších vítězstvích, byť rodičům se její známost přesto nelíbila. Nechtěli svoji dceru vidět ve společnosti umělců, o nichž měli svoje, jistě nedobré mínění.

Vrchol kariéry Hany Maškové

Rok 1968 byl pro Hanku Maškovou vrcholem jejího snažení. Devatenáctiletá sportovkyně, která od svých deseti let soutěžila s dospělými, zvítězila na mistrovství republiky i Evropy, na olympijských hrách i na mistrovství světa vybojovala bronz. Oddechový čas si ale moc vybírat nemohla. Bylo potřeba mířit výš a dál…

Jenomže v dalším roce toho Hanka už měla doopravdy dost. Vyhrála sice znovu zlato v tuzemské konkurenci, ale na mistrovství světa v Coloradu Springs skončila „až” čtvrtá. A to byl konec jejího odhodlání. Tělo a hlavně psychika, vyčerpané dennodenním drilem, který od svých pěti let podstupovala, se podepsaly pod rozhodnutí skončit s dosavadním životem.

V osmnácti se stala mistryní světa
Mohlo by Vás zajímat:

Osudy socialistických sportovců: Za jejich smrt mohl virus HIV, vážná vleklá nemoc i mrtvice

Brusle hodila do rybníka

O Hančině definitivním rozhodnutí skončit s vrcholovým krasobruslením vyprávěla pro Lidovky.cz její trenérka Míla Nováková. Hanka se po nevydařených povinných cvicích doslova zhroutila. Chápající trenérka pak udělala něco, co by asi nikdo nečekal. Viděla neštěstí mladé dívky, která už nevěděla kudy kam, a rozhodla se jí pomoci. „Pak jsme šly do hotelu, vzaly ty (brusle) na povinné a každá z nás hodila jednu botu s bruslí z hráze do jezera. K volné sestavě už nenastoupila,“ vzpomněla Míla Nováková na konec kariéry své svěřenkyně. To ale nikdo netušil, že její svobodnější život, který prožila u Holiday on Ice, bude mít tak krátké trvání.

Tragický konec Hany Maškové

Jen o tři roky později, 31. března 1972, se auto řízené Hankou Maškovou na cestě z Paříže do Nantes střetlo s protijedoucím kamionem. Zatímco Hančina spolujezdkyně, další krasobruslařka Květa Celflová s těžkými zraněními přežila, Hanka a stopař, kterého náhodou vzala do auta, na následky nehody zemřeli. Hance Maškové, která si získala srdce Čechů a postavila se i do čela světových krasobruslařek, bylo v té době pouhých dvaadvacet let…

Ája Vrzáňová byla usměvavá a krásná
Mohlo by Vás zajímat:

Krasobruslařská legenda Ája Vrzáňová by dnes oslavila 88. narozeniny: Pronásledování StB, emigrace i smrt dcery poznamenaly její život

Zdroje informací: 
Wikipedia.org: Hana Mašková
Lidovky.cz: Pohnuté osudy: Krasobruslařská hvězda a Štaidlova přítelkyně. Hana Mašková nepřežila střet s kamionem
Český rozhlas Dvojka: Víc než se soupeřkami bojovala sama se sebou. Osudové ženy: Hana Mašková

Škola líčení: Jak si správně upravit obočí? Vizážistka Diana vám ukáže, jak ho vytvarovat během pár minut

Další články