Pomstychtivý přízrak La Llorona: Žena v bílém naříká kvůli dětem, které sama zabila

Pomstychtivý přízrak La Llorona: Žena v bílém naříká kvůli dětem, které sama zabila
Zdroj: Wikimedia Commons/CarlosGalvanMex, CC BY-SA 4.0

Podle mexické legendy má být La Llorona duchem matky, která zabila své děti. Má se vyznačovat nesnesitelným kvílením. Opravdu něco takového existuje? Někteří lidé tvrdí, že ji viděli na vlastní oči.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. září 2022

Když byl Patrico Lujan ještě malý chlapec, uviděl ve třicátých letech minulého století poblíž Santa Fe cizí ženu, která se procházela okolo jejich pozemku. Byla celá v bílém a po chvilce zamířila k nedalekému potoku. Jakmile se dostala k vodě, zdálo se, že nemá nohy a jen se vznáší. Pak zmizela, aniž by za sebou zanechala jedinou stopu…

Temný japonský přízrak: Žena s rozřezanými ústy inspirovala horor Kruh
Mohlo by Vás zajímat:

Temný japonský přízrak: Žena s rozřezanými ústy inspirovala horor Kruh

Legenda o plačící ženě

La Llorona je populární zejména na jihozápadě USA a v Mexiku. Existuje o ní spousta příběhů, které se v některých detailech liší. Společným rysem je ale bílá postava, jenž se objevuje poblíž vody a naříká kvůli svým mrtvým dětem. Původ přízraku lze vystopovat až do dob Aztéků, kdy byl používán jako jedno ze znamení předpovídajících dobytí Mexika. Mohla to také být děsivá bohyně.

Jedna z takových bohyň se jmenovala Hadí žena a byla popisována jako divoké zvíře a zlé znamení v jednom. Odívala se do bílé a zjevovala se v noci. A, stejně jako La Llorona, i ona plakala. Další byla Chalchiuhtlicue, neboli “ta s nefritovou sukní”. Dohlížela na vodstvo a měla topit lidi. Aztékové si ji měli usmiřovat lidskými oběťmi.

S příchodem Španělů do Ameriky se v šestnáctém století měla objevit takzvaná La Malinche, domorodá žena, která sloužila jako tlumočnice a průvodkyně. Stala se také milenkou Hernána Cortése. Konkvistador ji po porodu opustil a místo ní se oženil se Španělkou. La Malinche pak měla z pomsty zavraždit své dítě. Dle dobových záznamů tato žena skutečně existovala, nejsou však informace o tom, že by své dítě skutečně sprovodila ze světa.

Krvavá Mary: Kdo je děsivý přízrak v zrcadle, krutá královna, nebo vraždící matka?
Mohlo by Vás zajímat:

Krvavá Mary: Kdo je děsivý přízrak v zrcadle, krutá královna, nebo vraždící matka?

Různé verze La Llorony

Nejpopulárnější verze příběhu hovoří o mladé rolnici Marii, která se provdala za bohatého muže. Nějakou dobu žili ve shodě, narodily se jim dvě děti. Pak o ni ale začal manžel ztrácet zájem. Jednoho dne ho Maria zahlédla jet v kočáře v doprovodu krásné mladé ženy. V záchvatu vzteku hodila děti do řeky. Když emoce opadly, uvědomila si, co udělala. Zbytek života strávila nářkem u vody, kde své děti utopila.

V jiné verzi se Maria jala své děti zachránit. V další zase byla ješitnou ženou, která se raději bavila, než aby se starala o své ratolesti. Po jednom opileckém večeru pak přišla domů a našla je utopené. Za svou nedbalost byla prokleta, a tudíž nenašla klid ani po smrti. Někdy má unášet cizí děti a topit je, jindy slouží jako varování, že je nablízku smrt. Kromě toho se má zjevovat i dětem, jenž se k rodičům nechovají slušně. Skutečně La Llorona existuje, nebo jde jen o pouhou pohádku?

Devět křížů je lokalita u obce Lesní Hluboká v okrese Brno-venkov, na silnici II/602, nedaleko exitu 168 dálnice D1. Lokalita dostala název podle devíti křížů, podle pověsti vztyčených na místě, kde v 16. století došlo k masakru svatebního průvodu. Na místě mělo být 9 obětí, na jejichž památku byly kříže vztyčeny.
Mohlo by Vás zajímat:

Jeden z největších svatebních masakrů se stal u Devíti křížů na D1. Mohou přízraky mrtvých za vysokou nehodovost?

Zdroje informací: 
Wikipedia.org: La Llorona
Allthatsinteresting.com: Inside The Legend Of La Llorona, The Vengeful Spirit Of The Southwest 

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová radí, jak na rychlý denní make-up do školy či do práce

Další články