Krutovládce Leopold II. Belgický: Zůstaly po něm hromady useknutých rukou a patnáct milionů mrtvých

Krutovládce Leopold II. Belgický: Zůstaly po něm hromady useknutých rukou a patnáct milionů mrtvých
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain
Touha po bohatství může nejednomu člověku zatemnit mysl...
...původně měli na plantážích v Kongu pracovat belgičtí dělníci, nakonec v řetězech skončili domorodci.
Za nesplnění pracovních kvót se dětem usekávaly ruce.
Díky kaučuku a slonovině se stal z Leopolda jeden z nejbohatších mužů na světě. 
+ 2 fotky+ 3 fotky

Krutovládu nelze přisuzovat jen diktátorům, ale i šlechtě. Leopold II. Belgický toužil po bohatství, a tak začal s kolonizací Afriky. Aby si zajistil absolutní poslušnost, neváhal použít i ty nejbrutálnější metody. Lidé si však takové činy pamatují. Letos byla v Belgii stržena jedna z jeho soch, zbylé byly postříkány červenou barvou značící krveprolití.

Kamil Šivák
Kamil Šivák18. 11. 2020 13:00

Leopold II. Belgický se narodil 9. dubna 1835 v Bruselu. Byl to král a majitel svobodného státu Kongo. Vládl čtyřicet let a Belgii dovedl do stavu, který si vždy přál. Bohatou a silnou. S Kongem to bylo ale trochu jinak. Tam by se míra jeho krutosti dala srovnat s Hitlerem nebo Stalinem.

Filantropická společnost

Původně měl konat dobro a přispívat na charitu. Pravda však byla někde úplně jinde. Leopold II. začal skrze tento spolek ovládat 905 tisíc kilometrů čtverečních deštného pralesa ve střední Africe. Tím získal bohaté kaučukové plantáže a další bohatství, které toto území nabízelo.

O něco později se stal Leopold jedním z nejbohatších mužů světa. Jakožto neomezený vládce a majitel Konga si mohl dělat, co chtěl. Filantropická společnost navíc perfektně kryla otrockou práci. Veškeré zisky mu šly rovnou do kapsy. Přepych ovšem nezískal čestným způsobem, ale vládou strachu a teroru.

15 milionů obětí

Právě tolik obětí měl na svědomí belgický král Leopold, přestože se v Kongu ani jednou neukázal. Lidé pracovali v nelidských podmínkách, navíc zcela zadarmo. K vynucení poslušnosti a jako potrestání za nedodržení pracovních kvót se otrokům uřezávaly ruce a pohlavní orgány. Častým jevem byly také únosy dětí. Jeho počínání z něj udělalo jednoho z největších masových vrahů v historii.

Kongo však nebylo jeho jediným cílem. Chtěl expandovat i do jiných koutů světa. Od Británie chtěl odkoupit území dnešního Súdánu. I zde měl v plánu zotročit místní obyvatelstvo a vytvořit z nich armádu, která by zaútočila na Čínu. Naštěstí k tomu nedošlo, neboť pravda vyjde dříve nebo později najevo. A to vždy.

Konec tyranie

Tyranův pád měl na svědomí novinář a politik Edmund Dene Morel, který ukázal světu, co se v Kongu děje. Vládu nad územím převzal stát. Leopold se musel stáhnout do ústraní. Po jeho smrti přešla na Belgii veškerá vlastnická práva. Přesně tak, jak si to naplánoval ve své závěti.

Po Leopoldovi nastoupil na trůn mladší syn jeho bratra Filipa Alberta. Králův syn totiž v pouhých deseti letech, poté, co spadl do rybníka, podlehl zápalu plic. Potomci královské rodiny vládnou Belgii dodnes.

Zdroje informací:

Wikipedia.cz: Leopold II. Belgický

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Související články

Další články