Nenasytná císařovna Messalina: Když jí milenci nestačili, chodila pracovat do nevěstinců

Messalina byla jistě krásná žena. Císař Claudius ji miloval, i když mu byla nevěrná a dokonce mu o svých záletech prý vyprávěla
Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain
Messalina byla jistě krásná žena. Císař Claudius ji miloval, i když mu byla nevěrná, a dokonce mu o svých záletech prý vyprávěla.Jenže tím to nekončilo. Messalina plánovala vraždu svého manžela císaře Claudia.Plastika ukazuje Messalinu jako matku syna Britannica. Toho si představovala jako Claudiova nástupce. Její vlastní vinou ale bylo nakonec všechno úplně jinak.Britannicus se na trůn nikdy nedostal. Bylo mu pouhých sedm let, když se provalilo spiknutí jeho matky Messaliny.+ 1 fotka+ 2 fotky

Jak dobře víme, s nějakými příbuzenskými vazbami si v minulosti při uzavírání sňatků velkou hlavu nedělali. Hlavně pokud byly výhodné. A tak se také stalo, že si římský císař Claudius vzal za ženu svoji neteř Messalinu. Jestli se ale těšil na klidnou a spořádanou domácnost, byl patrně hodně překvapený...

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 31. 03. 2021 11:00

Messalina nebyla zvyklá sedávat v koutě. Dobře věděla, jak zaujmout a okouzlit muže, měla také přístup do té nejvyšší římské společnosti. Když se rozhodovalo o její budoucnosti, do níž ženy v té době příliš mluvit nesměly, padla volba na muže, který měl mít před sebou zářnou politickou kariéru. Nebyl jím nikdo jiný než v té chvíli ještě teprve budoucí císař Claudius – a jen tak mimochodem také Messalinin strýc. Kdo by se tím ale zabýval…

Opravdu se milovali

Počátky manželství musely být pro Claudia procházkou růžovým sadem. Dětství neměl příliš hezké, hlavně pro jeho neduživost jej zavrhovala jak vlastní matka Antonie mladší, tak i babička. Později mu i přes jeho inteligenci a schopnosti byly neustále upírány možnosti podílet se na veřejném životě. Pak se to změnilo. Po nástupu bratrance Caliguly na trůn se díky jeho přízni stal váženým občanem a po dvou neúspěšných manželstvích našel také ženu, která ho alespoň zpočátku pravděpodobně skutečně milovala, také on ji miloval.

A to všechno i přesto, že šlo o muže fyzicky postiženého. Po dřívějších nemocech mu zbyly některé neduhy jako kulhání nebo koktání. Brzy se Claudiovi a Messalině narodily dvě děti – dcera Claudia Octavia a syn, který se do historie zapsal jako Britannicus.

Nečekaný postup

Aby toho štěstí nebylo málo, Claudius se oproti všem možným očekáváním stal císařem. Bohužel Messalina svoje nově nabyté postavení císařovny neunesla. Její muž byl nejmocnějším v celém Římě a ona si chtěla ten pocit užít. Najednou jí ale jeho neduhy začaly trochu překážet. Jistě by byla raději, kdyby její mocný manžel byl také krásný, urostlý a bez chybičky. Ženě tak náruživé, jako byla právě Messalina, by to jistě vyhovovalo mnohem víc. Navíc Claudius také nemládl a jeho o bezmála třicet let mladší choť si manželský život představovala docela jinak než on a dokázala se sama postarat o to, aby byla spokojená.

Císařovna v nevěstinci

Claudiův dům se pomalu začal měnit v neoficiální nevěstinec, kde hlavní postavou byla sama císařovna. Pokud nebylo v paláci dost vyhovujících milenců, opouštěla Messalina v přestrojení domov a odcházela do skutečného nevěstince, kde se vydávala za jednu z pracovnic. Tak velká byla její touha po mužích. Jak se asi musel cítit manžel a první muž Říma, celý život vysmívaný pro svoje fyzické nedostatky, si jen těžko představíme. Navíc Messalina podle všeho svoje výlety ani milostná dobrodružství před manželem nijak neskrývala. Musela si být dobře vědoma svého výsadního postavení a jeho stále ještě živých citů k ní, protože zbavit se tehdy neřestné manželky nebylo zase tak složité. Claudius to ale nechal dojít příliš daleko.

Nikdo si nebyl jistý

Zanedlouho se Messalina cítila tak pevná v kramflecích, že chtěla mít vládu nad muži nejen v posteli, ale i v životě. Nikdo si nesměl dovolit odmítnou její „nabídku” na společně prožité chvíle, pravděpodobně by to bylo poslední odmítnutí jeho života. O hlavu se však musely bát i manželky či milenky jejích vyvolených mužů – nemohly přece překážet touhám císařovniny.

Prozrazená tajná svatba

Jednoho dne to ale Messalina už skutečně přehnala. Manžel odjel „na služební cestu” a ona zůstala doma sama – tedy samozřejmě ne tak docela sama. Protože jí Claudius už dávno nestačil a ona hledala úplně jiné štěstí a zábavu, stále ještě jako manželka císaře se tajně znovu vdala za jednoho ze svých četných milenců – senátora Gaia Silia. Není nutné připomínat, že Silius hrál o život tak jako tak. Odmítnout císařovnu znamenalo rychlý rozsudek přímo od ní, vzít si ji, pak znamenalo Claudiův hněv. A proto se s Messalinou rozhodli, že bude nejlepší zbavit Claudia moci. A kdo by se ujal vlády? Pravděpodobně sama Messalina, alespoň do doby, než by dospěl její syn Britannicus. Jenomže všechno bylo jinak – Claudius se o hanebném plánu přece jen dozvěděl.

Messalinin konec

Císař se vydal rychle domů, aby vyřešil problém se svojí nevěrnou a znovu vdanou ženou. Ta by možná ještě měla štěstí, kdyby o jejím příštím osudu rozhodoval sám Claudius, který ji stále miloval i přes všechno, co mu provedla. Dříve než se svým manželem se ale setkala s jeho tajemníkem, který jí dal jasně na vybranou – buď zemře vlastní rukou, nebo rukou kataMessalina se rozhodla pro sebevraždu. 

Claudiovi to radost neudělalo. Po své ženě tesknil, ale stejně se znovu oženil. A to neměl dělat. Jeho čtvrté a poslední manželce Agrippině mladší se už podařilo to, co připravovala její předchůdkyně. Claudia otrávila a na trůn prosadila svého syna Nera, který nejen že nechal zavraždit svého nevlastního bratra Britannika, ale také si vzal za ženu nevlastní sestru Octavii...

Zdroje informací: 

Wikipedia.org: Messalina, Claudius

Rim.me.cz: Římské císařství

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články