Vlčí dívka Genie: Třináct let žila ve svěrací kazajce na židli, vydávala jen skřeky

Vlčí dívka Genie: Třináct let žila ve svěrací kazajce na židli, vydávala jen skřeky
Zdroj: Unsplash

Příběh vlčího dítěte Genie Wiley vypadá jako z pohádky. Dívka je odebrána zlému otci, který ji dlouhé roky držel doma, a dostává se na svobodu a mezi lidi. Jenomže realita zřídkakdy končí dobře. V případě Genie tedy určitě ne.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 10. července 2021

Pro Genie bylo dětství hotové peklo. Šílený otec ji držel až do třinácti let svázanou na židli v provizorně vyrobené svěrací kazajce. Kromě bití ji měl i zneužívat. Když se dívka dostala do rukou sociálky, neuměla mluvit a fyzicky připomínala osmiletou holčičku.

Viktor z Aveyronu mohl být i dítětem, kterého se zbavila vlastní rodina. Retardovaný potomek by byl jen přítěží
Mohlo by Vás zajímat:

Viktor z Aveyronu: Záhadné vlčí dítě skončilo jako nebohý lidský pokusný králík

Nikdy nechtěl děti

Genie se v roce 1957 narodila Clarkovi Wileyovi a jeho ženě Irene. Clark z toho ale radost neměl, nikdy děti nechtěl. Nenáviděl totiž hluk a stres. Když se holčička narodila, usmyslil si, že je mentálně postižená. Dle jeho názoru by společnosti jenom uškodila. Nikdo s ní nesměl komunikovat. Po většinu času byla uzavřená v temné místnosti, nebo v kleci.

Odborníci později spekulovali, že ji otec taktéž sexuálně zneužíval. Tato domněnka vychází z faktu, jak se Genie po osvobození chovala ke starším mužům. Jisté ale je, že docházelo minimálně k fyzickému násilí. „Otec mě udeřit do ramene. Velkým dřevem. Genie plakat. Otec mít velký klacek. Genie jím udeřit. Plakat. Otec donutit Genie plakat,” vypověděla o něco později dívka.

Vlčí chlapec Dina Sanichar: Do konce života jen vrčel, vyl a kouřil cigarety
Mohlo by Vás zajímat:

Vlčí chlapec Dina Sanichar: Do konce života jen vrčel, vyl a kouřil cigarety

Vysvobození vlčí dívky

Geniina matka Irene svou lhostejnost omlouvala tím, že je téměř nevidomá. O hrůzném počínání svého muže se prý dozvěděla až v dívčiných čtrnácti letech, což zní velmi nepravděpodobně. Měl to být však impuls k tomu, aby Clarka opustila. Vzala s sebou i Genii. Jakmile však sociální úřednice zjistily (Irene je požádala o pomoc), že dívka není schopná normální chůze, ale jen poskakuje jako králík, okamžitě zahájily řízení.

Otec Genie se před zahájením soudního řízení zabil se slovy, že to nikdo nedokáže pochopit. Dívka se záhy dostala do hledáčku vědců, kteří se snažili čtyři roky zjistit, zda se takto již narodila, nebo z ní vlčí dítě udělalo otcovo zneužívání. Přestože na tuto otázku nenašli odpověď, zjistili jiný zajímavý fakt. Komunikovat se člověk dokáže naučit v jakémkoli věku. Totéž platí o socializaci a vnímání okolního světa.

Julia Pastrana (1834 – 25. březen 1860) byla mexická zpěvačka a umělkyně, která trpěla vzácnou nemocí hypertrichózou. Ta se projevuje nadměrným růstem ochlupení. Pacientům postiženým touto chorobou se dříve říkalo vlčí či vlkodlačí lidé.
Mohlo by Vás zajímat:

Vousatá zpěvačka Julia: Lidé se jí báli, pak ale svým hlasem uchvátila svět

Genie si předávali jako horký brambor

Vlčí dívce se nikdy nepodařilo najít milující rodinu. Nejprve si ji k sobě domů vzali členové vědeckého týmu, kteří studovali její chování. V roce 1975 se dokonce na pár let vrátila ke své matce, která podala na lékaře žalobu, prý chtěli její dceru využít jen pro vlastní zájmy a slávu. Sama však nešla příkladem a Genie se zbavila. Následoval pobyt v několika pěstounských rodinách, které se k dívce nechovaly zrovna příkladně.

O celý případ se pak začal zajímat novinář Russ Rymer, který viděl dívku naposledy v jejích sedmadvaceti letech. Dle jeho slov neudělala žádné pokroky. Její osud mu nedal spát, a tak se s ní snažil obnovit kontakt. Dokázal se však pouze spojit se sociálními pracovnicemi, které měly její případ na starosti. Podařilo se mu zjistit jen to, že by se měla od roku 2008 nacházet v Los Angeles, a to v zařízení s asistovaným bydlením. Další osud vlčí dívky Genie zůstává záhadou.

Vlčí dívka Alice Doherty: Jako hříčku přírody ji za peníze předváděli vlastní rodiče
Mohlo by Vás zajímat:

Vlčí dívka Alice Doherty: Jako hříčku přírody ji za peníze předváděli vlastní rodiče

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Genie
Allthatsinteresting.com: Inside the cursed life of the feral child, Genie Wiley

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Další články