Ilona (31): Lituji, že jsem se dřív nestarala, kde manžel bere na byt a dovolené. Po rozvodu bych nemusela skončit na dlažbě

smutná, zoufalá, zdrcená
Zdroj: Freepik

Láska je romantičtější, když se do ní nepletou peníze. V manželství to ale bez rozhovorů o financích nejde. Je potřeba vědět, jak partneři nakládají s penězi a co od nich můžeme čekat. Ilona to dlouho neřešila a nakonec se jí to ošklivě vymstilo.

Gabriela Budějcká
Gabriela Budějcká 29. 11. 2023 07:00

Když jsme se s manželem seznámili, majetek ani peníze v našem vztahu nehrály roli. Oba jsme byli výrazně volnomyšlenkářští. Mně bylo osmnáct, Dominikovi dvacet a chtěli jsme být volní a nespoutaní. Potkali jsme se na festivalu a náš vztah začal dávat smysl od samého začátku.

Byli jsme sezdaní, ale furt stejně nevázaní

Po roce chození a cestování mě Dominik požádal o ruku. Bylo to neskutečné. Měla jsem krátce po maturitě, chystala se studovat vysokou školu a on si přede mě klekl a řekl, že si mě chce vzít, že beze mě nechce žít. Rozplakala jsem se. Dodnes si pamatuju, jak jsem se přemlouvala, ať jsem rozumná, ale milovali jsme se a já odpověděla „Ano“. Asi vám nemusím vyprávět, jak nadšení byli rodiče nás obou. Ale nakonec se s tím smířili a my se vzali.

Dominik mě nechal studovat, netlačil na mě ani s rodinou ani s usazením se. Žili jsme pořád stejně, cestovali jsme, chodili s kamarády na pivo, jen jsme byli první sezdaný pár v okolí. Bylo to zvláštní, ale oba jsme to cítili jako správnou věc. Nemohla jsem se dočkat budoucnosti.

Manžel nám sehnal větší byt i spoustu vybavení

Krátce po státnicích jsem otěhotněla. Nechala jsem magisterského studia a rozhodla se soustředit na rodinu a domov. Dominik to vzal podobně, byl zodpovědný a dál nám všechno, co rodina potřebuje. Byl rozhodnutý nás zajistit, abych se mohla vrátit do školy, když budu chtít. Byla jsem nadšená, ale krátce potom, co si našel novou práci, se věci začaly měnit.

Po narození našeho syna byl Dominik přesvědčený, že se musíme přestěhovat do většího bytu. „Vždyť se sem nevejdeme. A pokud se budeš chtít vrátit do školy, budeš potřebovat pracovnu. Najdeme větší byt,“ navrhl. Nehádala jsem se. Dominik vše zařídil, a když bylo synovi půl roku, přestěhovali jsme se do krásného, prostorného, světlého bytu se čtyřmi místnostmi a balkónem.

Žili jsme spokojeně, když synovi byl rok a půl, znovu jsem otěhotněla a na cestě byl další kluk. Dominik koupil nové auto, nové vybavení bytu. Nevěděla jsem, odkud se všechny ty věci berou, ale neřešila jsem to. Věřila jsem mu. Nakonec mě neustále přesvědčoval o tom, že díky jeho práci budu moct v životě dělat cokoli, i kdybych chtěla zůstat doma s kluky. To ale můj plán nebyl a po třech letech jsem se vrátila do práce.

Přišel pád z obláčku na beton

Dál jsme si žili. Jezdili na dovolené, nemuseli přemýšlet o penězích, vše bylo zařízené. Po pár letech se ale něco změnilo. Dominik začal být odtažitý. Nejprve to svaloval na práci, že toho má moc, pak se přestal vytáčet úplně a nechal mě, ať si myslím, co chci. Samozřejmě jsem si rychle domyslela, že má poměr, což se mi i brzy potvrdilo. Hádali jsme se, pokoušeli najít řešení, ale já chtěla rozvod a Dominik souhlasil.

Mělo mi hned být divné, že souhlasil tak rychle a snadno. Myslela jsem si, že se mu rozvodem pomstím, že mu to nandám, ale pak jsem odhalila, jak jsme si celé ty roky mohli dovolit dovolené, auta a byt. Všechno patřilo Dominikově rodině, na ničem nebylo moje jméno.

Během rozvodu jsem se snažila dosáhnout aspoň na něco. Aspoň na nějaké peníze, majetek, ale ukázalo se, že jsem neměla nárok na nic. Moje nechuť k vlastnictví a nezájem o majetek se mi vymstily. Roky jsem si nic nešetřila, myslela jsem, že nemusím, a po rozvodu jsem skončila úplně bez peněz. Kluci zůstali se mnou, takže alimenty dostávám, ale minimální. Světe, div se, jeho rodina vlastní i jeho příjem.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články