TestováníSoutěže

Dnes se slaví Mezinárodní den vajec: Umíte je správně vybrat i skladovat?

Dnes se slaví Mezinárodní den vajec: Umíte je správně vybrat i skladovat?
Zdroj: Freepik.com
+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Každý druhý pátek v říjnu se slaví Mezinárodní den vajec. V lednici je obvykle míváme všichni, protože jsou nepostradatelná při přípravě řady pokrmů. Z hlediska výživy je navíc vejce velmi zdravé, jelikož poskytuje plnohodnotné bílkoviny a spoustu důležitých vitamínů a minerálů.

Jana Jánská 9. října 2020

V průměru sní každý Čech denně jedno vejce. Kromě již zmíněných bílkovin obsah této důležité potraviny tvoří minerální látky, tuky, trocha sacharidů a ze dvou třetin voda. Jelikož se jedná o čerstvý produkt, měli bychom být při jejich výběru obezřetní. Na co všechno si tedy dát pozor:

Informace na skořápce

Kódy na obalu vajec a jejich skořápce nejsou jedna a ta samá informace. Každý z nich totiž říká něco jiného. Zkratka CZ na obalu znamená, že byla vejce balena a tříděna u nás. Původ vajec je uveden v kódu přímo na vejci. Tato informace by měla být vysvětlena i na balení, často na vnitřní straně víčka. Razítko s kódem na vejci také prozradí informace o podmínkách chovu nosnic.

Vejce skladujte špičkou dolů

Ideální prostředí pro vejce je teplota 5–8 °C. Také je nevystavujte prudkým teplotním změnám, při kterých dochází k možnosti tvorby plísní. Kvůli kolísající teplotě nenechávejte vejce v boxu dvířek lednice. Ukládejte je špičkou dolů, kde se nachází póry, kterými přijímají kyslík. Vejce rozhodně neomývejte, abyste neodstranili jeho ochranný obal.

Jarní bylinky: Proč je pěstovat a jak s nimi zacházet v kuchyni
Mohlo by Vás zajímat:

Jarní bylinky: Proč je pěstovat a jak s nimi zacházet v kuchyni

Čerstvé vejce jde ke dnu

Platí jednoduchá rovnice. Čím je vejce starší, tím je bílek nižší a řidší. V takovém případě nejde příliš oddělit žloutek od bílku. Jak je vejce staré, napoví jednoduchý pokus. Vhoďte ho do hrnce s vodou. Když klesne ke dnu, je čerstvé. Jestliže ale plave, raději ho nejezte.

Uvařením prodloužíte trvanlivost

U čerstvých vajec najdete minimální trvanlivost uvedenou na obalu. Je to 28 dní od snášky. Pokud vejce uvaříte a nespotřebujete, vydrží v lednici přibližně týden. Uvařené a oloupané vejce se dá rovněž uchovat ve speciálním nálevu nebo zavakuovat. V obchodech můžete narazit i na takzvaná šelakovaná vejce, která na sobě mají speciální nátěr prodlužující jejich trvanlivost.

Tmavší žloutek znamená vyšší kvalitu?

Říká se, že poctivá domácí vejce mají sytě oranžové žloutky. Na rozdíl od těch z obchodu, která jsou bledě žlutá. Odstín žloutku se odvíjí od složení krmiva. Vejce od domácích slepic je mají vždy sytě zbarvený díky volné pastvě a s ní související výživě. Dnes už ale mají pěkné oranžové žloutky i vejce z obchodu, a to díky krmné směsi obsahující kukuřici.

Rychlé večeře ze zásob: Jak připravit skvělé jídlo za pár minut
Mohlo by Vás zajímat:

Rychlé večeře ze zásob: Jak připravit skvělé jídlo za pár minut

Snáší těžší slepice větší vejce?

Velikost vajec je závislá na stáří slepice. Její první vejce jsou nejmenší. Podle chovatelů bývají nejkvalitnější, proto si na nich více pochutnáte a také získáte více živin. Udělejte si je třeba k snídani. Do těsta si ale klidně kupte ta velká. Často se lidé domnívají, že ve větším vejci najdou větší žloutek. Není tomu tak, protože s velikostí vejce obvykle roste i obsah bílku.

Znáte chytré či IQ vejce?

Na rozdíl od klasických vajec jsou IQ vejce obohacená o významné nutriční složky. Řadí se proto k takzvaným funkčním potravinám. Je v nich více jódu, protože se nosnicím přidává do krmiva mořská řasa. V obchodech se můžete setkat i s termínem cereální vejce. To znamená, že krmná směs pro slepice obsahuje kombinaci pšenice, kukuřice a ječmenu. Obsah kukuřice zvyšuje obsah xantofylů ve žloutku a pozitivně ovlivňuje jeho barvu.

RECEPTY, VE KTERÝCH NESMÍ CHYBĚT VEJCE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články