Fit a krásnátestovánísoutěže

Vráně k vráně sedá? Ve vztahu princip podobnosti funguje, ale nesmí ho být příliš

Zdroj:Unsplush.com

+ 1 fotka+ 2 fotka
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zdaleka ne všechny, avšak některé partnerské vztahy jsou založeny na principu podobnosti. Partnera si vybíráme kvůli společnému životnímu stylu nebo třeba zájmům. Společné můžeme mít i životní cíle a priority. Shoda nebo alespoň podobnost v těchto oblastech je pro vztah jistě výhodou, která pomáhá předcházet možným konfliktům. Žádný extrém však není dobrý.

Radka Křivánková 14. května 2020

Příkladem principu podobnosti ve vztazích, ač ne zrovna přínosným, je například unisex móda, kdy se partneři oblékají téměř stejně. Stejné oblečení, stejné postoje, stejní přátelé, stejné koníčky, stejná práce, stejný život… příliš mnoho společného může být i na obtíž. To když se člověk začne ve vztahu dusit a zjistí, že nemá kde si od partnera odpočinout.

V extrémním případě může vztah založený na principu podobnosti vést až k popírání jakýkoliv odlišností. Ideálním partnerem by pak byl vlastní klon, což je pochopitelně nereálné.

Nereálný je také obraz vztahu „jedno tělo, jedna duše“. Každý z nás je totiž jedinečný, nikdy k sobě nenajdeme někoho, kdo bude do detailu v souladu s naším nastavením. A není to ani žádoucí. Už jenom odlišnosti na úrovni anatomie jsou u heterogenního páru vítané. Odlišnosti na druhém mohou být do určité míry také tím, co nás přitahuje.

Thumbnail # Protiklady se nepřitahují, vztahy vydrží jen na základě podobnosti partnerů, říká studie
Mohlo by Vás zajímat:

Protiklady se nepřitahují, vztahy vydrží jen na základě podobnosti partnerů, říká studie

Jak je to ve skutečnosti?

Přestože se protiklady přitahují, v naší kultuře upřednostňujeme podobnost mezi partnery. Hledáme si svůj protějšek podle podobného věku, vzdělání nebo národnosti, ačkoli to nemusí být pravidlem.

Na druhé straně můžeme v praxi narazit na to, že životní postoje prezentované druhým nejsou skutečné. Jsou sice prezentované, avšak nemají pevné kořeny. Partner se skrývá za maskou, aby byl přitažlivější. Tu však dřív nebo později odkládá. Ukáže se, že výběr partnera na principu podobnosti byl naprosto mylný. Psycholog Petr Šmolka ve své publikaci Výběr partnera pro nezadané i zadané upozorňuje například na kombinaci hysterické ženy a flegmatického muže.

Společnou řeč budou těžko hledat i emocionálně založený a racionální partner, tedy až vyprchá prvotní zamilovanost. Naprosto protichůdné osobnostní rysy podstatně omezují společné rozhodování. A takových překážek, které nadměrná odlišnost staví do společné cesty životem, je mnoho. Ostatně právě neslučitelné odlišnosti patří k těm nejčastěji uváděným důvodům rozvodu.

Proč to dvojicím neklape? Proč se lidé rozcházejí nebo rozvádějí? VE FOTOGALERII NAJDETE SKUTEČNÉ ZABIJÁKY VZTAHŮ:

Literatura: Šmolka, Petr: Výběr partnera pro nezadané i zadané. Praha: Grada, 2005.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu