Osudná sázka Sama Ballarda: V opilosti snědl slimáka. Následovalo kóma, paralýza a smrt v mladém věku

Sam Ballard s matkou
Zdroj: Profimedia, koláž Lifee.cz

Sam Ballard byl nadějný devatenáctiletý rugbyový hráč z australského Sydney, který si v roce 2010 užíval víkendového setkání s přáteli, učinil však rozhodnutí, kterým si podepsal ortel smrti. "Společensky unaven" a vyhecován sázkou snědl zahradního slimáka.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 13. 06. 2024 16:00

Nejprve se nic nedělo, avšak během několika dní si začal Sam stěžovat na silnou bolest v nohou. Pak došlo na časté zvracení a závratě. Jelikož se jeho stav vůbec nelepšil, odvezla ho matka raději do nemocnice. Nikdo nemohl tušit, že to povede k 420dennímu kómatu, jenž Ballarda ochromí na dalších osm let a nakonec ho zabije. Jak tohle všechno mohl způsobit obyčejný slimák?

Hrstka lidí

Když Sam se svou matkou dorazil do nemocnice, mysleli si, že jim lékaři potvrdí jejich společnou domněnku, že jde o roztroušenou sklerózu. Trpěl jí i jeho otec. Tak to ale nebylo. Když Sam své matce přiznal, že snědl slimáka, oddychla si. To přeci nikomu nemůže ublížit. Pokud by byl onen slimák zdravý, tak by měla pravdu. Ale nebyl. Byl nakažen hlísticemi, které kladou vajíčka do plic krys, do těla slimáka se dostaly zřejmě tak, že pozřel jejích výkaly.

U člověka nejprve larvy proniknou vnitřní výstelkou střevního traktu, odkud se propracují do jater a plic. Následně končí v centrálním nervovém systému. Většina lidí se uzdraví za pár dní, ač to zní hrozivě, zcela běžné jsou jen mírné příznaky. U hrstky lidí se ale vyvinou velmi vážné následky jako meningitida či poškození mozku, míchy a nervových kořenů. V Ballardově případě nejprve nastoupilo kóma, pak paralýza. Mohl se pohybovat pouze na vozíku a jíst hadičkou.

Život po kómatu

Matka Sama, Katie, o něm ráda říkala, že je nepřemožitelný. Kéž by tomu tak bylo. Její naděje vyhasla poté, co jí lékaři řekli, že bude doživotně paralyzován. Nyní potřeboval celodenní péči, sedm dní v týdnu. Měl sklony k záchvatům, nemohl sám na toaletu. Nemocnici opustil až po třech letech. Své přátele ale neztratil. Starali se o něho spolu s jeho matkou.

Zemřel ve 28 letech

Samovu matku ale rok poté, co její syn pozřel slimáka, čekala další rána. Státní úředníci jí pouhou SMS zprávou, a bez jakéhokoliv vysvětlení, oznámili, že stát snižuje Samovi výši zdravotního pojištění ze 492 000 na 135 000 dolarů (skrze Národní systém invalidního pojištění). Kvůli škrtům ve financování tak Samovi zůstal velký dluh u pečovatelské služby, bez jejíž pomoci by se neobešel.

Naštěstí, díky mediálnímu tlaku a neoblomnosti Katie Ballard, zařadili úředníci zpátečku a začali se omlouvat, že prý šlo o administrativní chybu. Ale i přes veškerou pomoc, jak lidskou, tak i finanční, Sam v osmadvaceti letech zemřel. Jeho poslední slova byla určena mamince. "Mám tě rád," řekl, než naposledy vydechl.

Zdroje informací:
Cnn.com: He ate a slug on a dare, became paralyzed and died
Allthatsinteresting.com: The Story Of Sam Ballard, The Australian Teen Who Ate A Slug On A Drunken Dare And Died Because Of It

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Aleš Cibulka chystá se svým partnerem Michalem Jagelkou stříbrnou svatbu: Být gayem v devadesátkách nebylo vůbec snadné

Související články

Další články