Přichází nejvyšší čas na anýzky: Zapomenuté cukroví našich babiček provoní byt lékořicí

Vánoční cukroví 2023: Nejlepší recept na anýzky jako od babičky
Zdroj: Pixabay

Vánoce se blíží, proto není čas ztrácet čas. S přípravou tradičních anýzek neotálejte, aby vám do příchodu nejkrásnějších svátků roku stihly změknout stejně jako zázvorky. Věděli jste, že mohou mít i zdravou přidanou hodnotu?

Lucie Daniel
Lucie Daniel27. 11. 2023 14:00

Vůně anýzu doprovází lidstvo od nepaměti, neboť jde o jedno z nestarších koření vůbec. Zmínky o něm lze nalézt i ve spisech staroegyptské medicíny pocházejících z období kolem roku 1500 před Kristem, což napovídá, že mu už v dobách dávno minulých byly přisuzovány léčivé účinky.

Koření, které zdraví svědčí

Anýz je spojován i s významnými historickými jmény. Svého času na něj nedal dopustit starověký lékař a zakladatel lékařské vědy Hippokrates, který ho doporučoval na kašel a nadýmání. Svým vojákům ho jakožto zdravotně prospěšnou potravinu údajně dával starořímský politik a diktátor Julius Caesar.

V cukru obalená anýzová semínka nechyběla na žádném historicky významném banketu, a to pro podporu trávení vážených hostů. Mimochodem, stejným způsobem se anýz používá dodnes, zejména pak v Indii. Podle lidových léčitelů kromě uvedených účinků pomáhá i na bolest v krku, melancholii, astma, záněty a vysoký krevní tlak. Kdy jindy anýz využít než právě teď? Je nejvyšší čas na vánoční anýzky!

Anýzky jako od babičky

Tradiční anýzky se musejí péct s předstihem, protože potřebují prostor pro změknutí. Do té nejlahodnější formy se dostanou v uzavřené nádobě.

Na dva plechy budete potřebovat:

  • 290 g hladké mouky
  • 1 lžíci cukru, 140 g másla
  • 50 g mletých vlašských ořechů
  • 0,25 kostky droždí (přibližně 10 g)
  • 2 lžíce teplého mléka
  • 1,5 lžičky mletého anýzu
  • 1 menší citron (šťávu a kůru)
  • moučkový cukr na obalení

Jak na to? Do mísy nejprve rozdrobte droždí, přidejte cukr a mléko a nechte vzejít kvásek. Do druhé nádoby nasypte mouku, anýz, ořechy a citronovou kůru – použít můžete jemné struhadlo, strouhejte pak pouze žlutou vrstvu, bílá dužina je příliš hořká. Hotový kvásek přilijte k mouce, vhoďte změklé máslo, nalijte trochu citronové šťávy a vypracujte těsto.

Z těsta následně vytvarujte menší kuličky a promáčkněte je vidličkou, případně použijte razítko na sušenky. Anýzky pak pečte asi 15 minut na 160 °C, následně je obalte v moučkovém cukru.

Že vám anýz ještě zbyl a byla by škoda ho nevyužít? Svatá pravda. Můžete ho zapracovat do chleba, protože se do různých druhů pečiva přidával už v dobách starověkého Říma. Nebo jej odložte na příště. Co takhle zkusit netradiční mrkvové cukroví?

Tip redakce: Netradiční mrkvové cukroví, které chutná dětem víc než perníčky.

Související články

Další články