První pomoc při popáleninách nejen o Vánocích: Zranění nikdy nechladíme ledem, hrozí tak jeho zhoršení

První pomoc při popáleninách nejen o Vánocích: Zranění nikdy nechladíme ledem, hrozí tak jeho zhoršení
Zdroj: Freepik

Trojice odborníků radí čtenářům Lifee.cz, jak se vypořádat s popáleninami, které mohou během svátků snadno vzniknout neopatrnou manipulací s dělobuchy, svíčkami nebo horkou polévkou. Jak velké popálení už nás ohrožuje na životě? Proč chladit zásadně vodou a ne ledem? Jaké číslo volat pro příjezd záchranářů? A jak léčit menší popáleniny v domácích podmínkách?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 25. 12. 2023 06:30

Vánoční svátky jsou nejen obdobím domácích oslav, ale také dobou, kdy záchranáři vyjíždějí častěji, než je obvyklé. Důležité je tedy rychle a správně reagovat i během nepředvídatelných událostí. Popálilo se dítě horkou polévkou? Sáhlo na sporák? Převrhlo na sebe svíčku? „Být vybavený potřebnými znalostmi a mít po ruce domácí lékárničku nám pomůže zachovat si klid v kritických okamžicích, což je pro správné poskytnutí první pomoci nesmírně důležité,“ říká v tiskových materiálech MUDr. Ludmila Mazylkinová z Moje ambulance.

Procento popálené kůže je rozhodující faktor

Začátkem je nutné uvědomit si, že v případě popálenin rozhoduje procento zasažené kůže – a to může být nečekaně malé, aby nás už mohlo ohrozit na životě. Nejvíce ohrožené jsou pochopitelně malé děti. "Čím menší dítě je prodělá, tím jsou popáleniny závažnější. Je to pravidlo devíti. Hlava a krk jsou devět procent, trup je 36 %, což znamená, že zepředu 18 % a záda také. Dále horní končetina 9 % a dolní 18 %," vysvětluje v našem rozhovoru jednoduchou pomůcku záchranářka Michaela Vaňková.

"Pro srovnání, genitál a dlaň se rovná 1 %. To říkám zcela záměrně, protože u dětí do dvou let hrozí popáleninový šok s fatálním koncem už v rozsahu 5 %, a to do 48 hodin od nehody," varuje odbornice. Nad 15 let věku stačí "pouhých" 20 % těla a člověk už je v ohrožení života.

Volejte 155 a postižené místo chlaďte

V případě popálenin doporučují záchranáři volat tísňovou linku 155, nikoliv 112. "Linka 112 je evropské centrum tísňového volání. Samozřejmě tam můžeš zavolat, ta 112 tě velmi rychle přepojí k nám na záchranku. Neptá se tě, jak se jmenuješ, odkud voláš. Rovnou nám tě předaj, že mluví s paní, která má opařený dítě," vysvětluje v talk show Na kafeečko důležitý postup záchranář Prokop Voleník. Důležité je v ten moment detailně popsat, co přesně se stalo, jak moc je osoba popálená a na kterých místech těla.

Záchranáři také ihned doporučí zahájit první pomoc. "V rámci první pomoci, pokud jde sejmout oděvy, nejsou připečený k tělu, tak je sundat, chladit zranění pod proudem studený vody, co teče z kohoutku, nebo namočit utěrku," radí zkušený záchranář Prokop. "Důležitý je zhruba tak 15 až 20 minut chladit, pak už tolik ne, aby nedošlo k podchlazení organismu," zdůrazňuje.

Související video: Záchranáři z pořadu Prokopni to o popáleninách v pořadu Na kafeečko na LIfee.cz

Čeho se naopak vyvarujte

Akutní péče o popáleniny má svá pravidla, jak upozorňuje MUDr. Ludmila Mazylkinová. "Popálená tkáň snadno otéká. Pokud je to třeba, měli bychom z ní také odstranit všechny šperky i úzký oděv," radí lékařka, přičemž tento oděv nestrháváme, ale odstřihneme či nějak jinak uvolníme.

"Popáleniny nikdy nechladíme ledem, poranění bychom tím naopak zhoršili," varuje odbornice. Popálenou kůži nečistíme dezinfekcí a neošetřujeme ani mastmi nebo krémy. "Ze závažnějších popálenin nikdy neodstraňujeme přiškvařené textilie nebo doplňky. Postižená místa jsou náchylná ke vstupu infekce, dotýkáme se jich proto co nejméně." Kůži doporučuje přikrýt nepřilnavým obvazem, mikrotenovým sáčkem nebo potravinářskou fólií. "Klasický obvaz by se na ránu přilepil a jeho odstraňování by způsobilo další poranění a zvýšilo tím riziko infekce."

Jak na domácí ošetření lehkých popálenin

Popáleninu, kterou vyhodnotíme jako lehkou, můžeme po chlazení očistit nepálivou dezinfekcí a ošetřit hydratačním krémem nebo gelem určeným na popáleniny. "Pokud se na kůži objeví puchýře, nikdy je nepropichujeme, abychom nezvýšili riziko infekce," připomíná MUDr. Mazylkinová. Ránu je také nutné pravidelně kontrolovat a v případě obtíží nebo pochybností vyhledat lékaře. „Platí totiž, že jakékoli komplikace se řeší snáz, pokud se řeší včas.“

Související články

Další články