Čekáte miminko? Praktické rady a tipy, jak se připravit na šestinedělí, abyste si ho užila

Nebojte se požádat tatínka o pomoc.
Zdroj: Pixabay
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Mít porodní plán je důležité. Stejně tak je dobré svědomitě se připravit i na období po porodu, protože psychika novorozeného miminka se odvíjí hlavně od psychické pohody maminky. Ta může být ve své nové roli zpočátku přetížená a nesvá. Pro pohodu v šestinedělí se tak vyplatí si toto období předem pečlivě naplánovat.

Martina Maksymovová
Martina Maksymovová 18. února 2020

Šestinedělí se pro vás nemusí stát noční můrou. Toto nijak snadné, ale přitom jedinečné období si můžete vy i váš partner užít a vytvořit tak pevnou citovou vazbu s miminkem. Na co všechno byste při přípravě na šestinedělí neměla zapomenout?

První rok bude vaše miminko zajímat spíš barevný balící papír a stužky od dárků
Mohlo by Vás zajímat:

Poporodní panika: Jak se připravit na první Vánoce s miminkem?

Pečující osoba

Vaše tělo je po porodu značně oslabené a potřebuje čas dostat se zpět do formy. Není nutné, abyste celou domácnost zvládala sama a přivodila si tak případné zdravotní potíže. Domluvte si předem, kdo se stane pečující osobou o vás a novorozené miminko. V ideálním případě to bývá maminka, příbuzná nebo kamarádka. Ve hře je samozřejmě také partner. I pro něj je ale role tatínka nová, a potřebuje si na ni postupně zvyknout. Ženy jsou v domácnosti a v péči o děti jistější a lépe si poradí. Pokud ovšem nemáte k dispozici pomocnou ženskou ruku a váš muž musí chodit do práce, můžete zvolit poporodní dulu. Dle zákona máte také nárok na ošetřující osobu. Váš partner tak může být s vámi doma oficiálně a pobírat ošetřovné.

Připravte si zásoby

Než si vytvoříte s miminkem harmonogram, do kterého se vejde i vaření a nakupování, moc toho nejspíš stíhat nebudete. Proto se bude hodit zásoba potravin a jídla, alespoň na prvních pár týdnů. Myslete na to, že během šestinedělí byste neměla nosit nic těžkého. Navařte si také pár jídel dopředu a dejte je zamrazit. Nezapomeňte také na pomůcky z drogerie a lékárny. Do základního vybavení, které by vám nemělo chybět, patří porodnické vložky, vlhčené ubrousky pro miminko, neparfémované mýdlo, měsíčková mast na prevenci opruzenin, novorozenecké pleny, odsávačka hlenů a v neposlední řadě aromatické olejíčky, např. levandulový.

Péče o tělo

Velkou podporou jsou masáže. Můžete si sama intuitivně masírovat bříško v oblasti dělohy a vaječníků nebo poproste partnera. Pravidelným masírováním můžete zmírnit poporodní depresi, podpoříte laktaci a podporujete poporodní hojení, včetně úlevy nejvíce namáhaných míst (krk, ruce, záda, nohy). Nedocenitelnou a opomíjenou metodou je podvazování bříška šátky. Nezapomeňte se udržovat v teple, vhodné jsou teplé ovocné čaje, teplé ponožky i nahřátý ručník či zahřívací lahev.

Pokud chtěla být žena s dítětem na pokoji sama, vždy si musela připlatit, to platí dodnes.
Mohlo by Vás zajímat:

Porody před třiceti lety: Miminka za sklem, nepříjemní doktoři i pokoje pro sedm rodiček

Bylinky

Velkým pomocníkem jsou bylinky. Měla byste mít po ruce zejména měsíček, heřmánek a černohlávek. Laktaci můžete podpořit fenyklem, kopřivou, kontryhelem nebo majoránkou. Pro hojení po porodu jsou vhodné například sedací bylinné koupele. Pozor ale na to, že bylinky byste měla užívat pouze v případě, že na ně nejste alergická.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články