Rachel Koresh: Za šíleného vůdce sekty se provdala ve 14 letech. Před smrtí na ni čekalo peklo

Rachel Koresh: Za šíleného vůdce sekty se provdala ve 14 letech. Před smrtí na ni čekalo peklo
Zdroj: Profimedia

Když v roce 1993 vzplanulo ve Wacu sídlo sekty davidiánů, padl i její vůdce David Koresh. Spolu s dalšími 76 členy nepřežila ani Koreshova manželka Rachel. Jaká ale byla? A jak vypadal její život, který byl propojen se životy ostatních členů sekty?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 16. 05. 2024 16:00

Rachel se narodila v roce 1969 a k davidiánům měla blízko již od narození. V této odnoži Církve adventistů sedmého dne trávila, spolu s devíti sourozenci, každé léto. Když se ale do Waca přestěhovala s Davidem, z kdysi usměvavé a veselé dívky se stala opatrná a zádumčivá žena.

Rachel Koresh se změnil život

Když v roce 1981 dorazil do Waca mladý charismatický duchovní Vernon Howell, později známý jako David Koresh, změnil se jí celý život. Po dvou letech prohlásil, že mu Bůh přikázal oženit se. Jeho vyvolenou se stala tehdy čtrnáctiletá Rachel. On byl o šest let starší. Její otec s tím neměl problém. Mladý kazatel si ho omotal kolem prstu.

Dokonce ji kvůli tomu vytáhl o půlnoci z postele a přikázal, že udělá vše, co po ní bude její nastávající chtít. Ještě tu noc se vzali. Když pak únavou usnula v jeho dodávce, jal se na ni vykonávat manželské povinnosti. Později se jim narodili synové Cyrus a Starr. Rachel však byla pouze jednou z mnoha. David měl časem několik manželek, přičemž některým z nich bylo teprve 12 let.

Obléhání Waca

Na konci února roku 1993 přijel na ranč davidiánů ve Wacu úřad ATF, kontrolující alkohol, tabák a střelné zbraně. Měli prošetřit vznesené obvinění, že věřící tyto věci hromadí. Původně "zdvořilá" návštěva se však záhy zvrtla v peklo. I když není jasné, kdo první vystřelil, zemřelo pět agentů a pět davidiánů, včetně Rachelina otce Perryho. Tímto započalo obléhání Waca, trvající 51 dní.

Úřad ATF ale nahradila radikálnější FBI. Přes 600 agentů obklopilo horu Carmel, na níž stál Koreshův ranč. Jeho následovníci se nehodlali vzdát. Považovali to za jakousi zkoušku. Vůdce měl, coby boží beránek, otevřít sedm pečetí. Na rozlomení páté nastal čas právě během obléhání ranče. A měla se nést ve znamení krveprolití.

A co Rachel? Díky štěnicím od FBI bylo možné slyšet, že se stále snaží ovládat a být svému muži po ruce. Hlavně se starala o jejich děti, které byly z celé situace samozřejmě vyděšené. A pak nastal den D a razie v ranči, 19. dubna 1993.

Smrt a temné dědictví Koreshových

Krátce po zahájení zátahu se na ranči rozšířil požár. O jeho původu se ale dodnes vedou spory. Někdo tvrdí, že ho úmyslně založili věřící, jiní zase, že za to mohly tanky, které srazily petrolejové lampy. Dle Texas Monthly mohl požár také způsobit slzný plyn použitý agenty FBI.

Ať tak či onak, zemřelo 76 z 85 davidiánů, včetně 25 dětí. Mezi mrtvými byli David i Rachel. Tato událost měla později přímý vliv na naplánování bombardování Oklahoma City pravicovým extrémistou Timothym McVeighem a na vznik různých protivládních organizací, které existují dodnes.

Jak celou situaci vnímala Rachel se už nedozvíme. Byla hluboce věřící, na druhou stranu mohla vidět Davidovu zvrácenost, hlavně co se týkalo jeho dětských nevěst. Její matka Marybelle Jones několik dní po tragické události uvedla, že Rachel na farmě určitě nestrádala. Násilné ukončení obléhání měl prý na svědomí samotný Bůh, který již nechtěl, aby nadále trpěli. Je něco takového možné, nebo to bylo jen její "zbožné" přání?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: David Koresh
Allthatsinteresting.com: Who Was Rachel Koresh, The Doomed Wife Of Branch Davidian Leader David Koresh?

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články