Skandalistka Jennie Churchill: Matka Winstona byla pěkné kvítko. Muže střídala jako ponožky a potrpěla si na luxus

matka Winstona Churchilla Jennie
Zdroj: Wikimedia Commons, The Lafayette studio, Public domain
"Nikdy neustupujte v maličkostech ani ve velkých věcech, o kus ani o kousek, ledaže byste ustoupili cti a dobrému mravu.""Odpovědnost je cena za velikost.""Psi k nám oddaně vzhlížejí, kočky se na nás dívají svrchu, ale prasata na nás pohlížejí jako na sobě rovné.""Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot."+ 6 fotek+ 7 fotek

Jako předseda vlády působil Winston Churchill důstojným a leckdy také přísným dojmem. Jeho matka byla ale pravý opak. Tato krásná dědička, jenž se původně jmenovala Jennie Jerome, vzala po svatbě svět útokem. To byl ale jen pouhý začátek. Od královských záležitostí až po děti z tajné lásky...kamkoli přišla, tam přišly i potíže.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 15. 04. 2024 16:00

Jennie se sice výhodně vdala, ale ani za svobodna si neměla na co stěžovat. Její otec byl vlivný finančník a matka zase pocházela z velkostatkářské rodiny. Spolu se dvěma sestrami vyrůstala mezi New Yorkem a Paříží. Než ale dospěla, objevily se první problémy.

Přitažlivý dravec Churchill

Přestože všechny dívky v rodině byly přitažlivé, Jennie je měla převyšovat, a to tím, co o ní řekl jeden z jejích obdivovatelů: "Bylo v ní více pantera než ženy." Již od útlého věku se dokázala Jennie skvěle ovládat, což přivádělo muže k šílenství. Byla tvrdohlavá, nenasytná a milovala riskování.

V roce 1873 ale potkala muže, který navždy změnil její život. Jmenoval se lord Randoplh Churchill a byl to třetí syn vévody z Malborough. Byl to vzdělaný, dobře vychovaný muž a mocný politik. Jennie zcela nadchl. Po pouhých třech dnech ji požádal o ruku. Jenomže zde bylo jedno ale. Jennie byla bohatá dědička, Randolph měl podstatně méně prostředků. Rodiče se tak začali hádat o věno. Nakonec se ale obě strany dohodly.

A že to bylo za pět minut dvanáct. Ihned po svatbě začalo Jennie nápadně růst břicho. Znamenalo to snad, že Winstona počali mimo svazek manželský? Ať tak či onak, na svět přišel po pouhých sedmi měsících. Čili, buď byla před svatbou již dva měsíce v tom, nebo říkala pravdu, že upadla na schodech a lékař jí doporučil okamžitý porod.

V roce 1880 přišel na svět druhý syn John a lidé si šuškali, že otcem je vikomt Evelyn Boscawen. Možná za to mohla situace mezi ní a Randolphem. Ten, když přišel v roce 1886 o politickou moc, ztratil s ní i jaksi svou potenci. Neuspokojená se tak mohla začít poohlížet jinde. Jednou ji dokonce on sám nachytal ve společnosti prince z Walesu Alberta Eduarda, který byl známý tím, že mu nikdy nestačila jenom jedna žena. Manžel Jennie byl prý tak vzteky bez sebe, že budoucího krále bez otálení vyhodil z domu.

Královská aféra

Od 80. let 19. století se povídalo, že má Jennie pletky s princem Karlem Kinským. Prý jí byl doslova posedlý. Jenomže pak její život nabral krutý obrat. Randolphovo zdraví se neustále zhoršovalo. Jednou dobu si lidé mysleli, že se nakazil syfilidou. Současní odborníci se ale domnívají, že šlo o mozkový nádor či roztroušenou sklerózu. Ať už to bylo cokoli, zemřel v pouhých 45 letech.

Mezi kondolencemi byl také dopis prince z Walesu. Vrátili se k sobě a prožili milostný románek. Pak se ale její pozornost upnula na Georgea Cornwallis - Westema, energického kapitána Skotské gardy, který byl o šestnáct dní starší než její syn Winston. Její přátelé byli zděšení. Bylo jí to jedno. A dala to najevo tím, že se za něho provdala.

Stejně se ale nakonec rozvedli. S přibývajícím věkem ho začala stále méně a méně přitahovat. Jí zase vadilo, že ho musí živit jako velké mimino. A ani třetí manželství nebylo nijak skvělé. Každopádně se jí alespoň podařilo výhodně prodat jeden dům. Za utržené peníze si, mimo jiné, koupila luxusní boty. Ráda totiž ukazovala své štíhlé kotníky. Jenomže když se s nimi přišla pochlubit přítelkyni lady Katherine Horner, stala se nehoda. Když scházela po schodišti, zřítila se. Do zranění se jí později dostala gangréna. V 67 letech byla sice po zdravotní stránce na tom velmi dobře, musela jí být ale amputována noha. Jinak by mohla zemřít.

Bitvu o svůj život prohrála

Amputace nohy byla sice úspěšně provedena, bohužel se pak u ní ale objevilo tepenné krvácení, kterému podlehla. Dožila se sedmašedesáti let. Je pohřbena v Oxfordshire vedle svého prvního manžela a synů. Její smrt nejvíce oplakal Winston. Zbytek rodiny se musel vypořádat s pěknou řádkou dlužních úpisů, které po sobě Jennie zanechala.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jennie Churchill
Factinate.com: Defiant Facts About Lady Randolph Churchill, Winston's Naughty Mother

Na slavné Winstonovy výroky se podívejte do naší galerie.


Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články