Osudy dětí Winstona Churchilla: Měl jich pět, nejstarší spáchala sebevraždu, nejmladší se dožila 91 let

Churchill se synem a vnukem.
Zdroj: Wikimedia Commons, Toni Frissell, Public domain

Byl to tvrdohlavý, rťutovitý a zaujatý státník, který se ale i přesto stal jedinečnou postavou britských a světových dějin. Řeč je samozřejmě o politikovi a předsedovi vlády Winstonu Churchillovi, kterému říkalo tatínku až pět dětí. Jaký byl jejich osud a kde nakonec skončily?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. 11. 2023 16:00

Winstonův otec Randolph se svému synovi prý moc nevěnoval. Když spolu náhodou někdy promluvili, bylo to jen kvůli tomu, že ho Randolph za něco káral. Matka Jennie nebyla o nic lepší. Milovala pobyt ve společnosti a povyražení s různými muži. Winston tento přístup označil v dospělosti za požehnání. Díky tomu mohl svým dětem prokazovat laskavost a oddanost. Nechtěl totiž, aby si prožily to, co on.

Diana Churchill

Nejstarší Diana se narodila 11. července 1909. Winston prý o ní hrdě prohlásil, že je jeho "obrazem". Zatímco on byl spíše rozmazlující rodič, jeho manželka Clementine volila přísnější výchovu. Jenomže i tak většinu času trávily děti s chůvami. Winston byl pracovně velmi zaneprázdněný a Clementine mu chtěla stát vždy po boku.

Povahově byla Diana stydlivá a upnutá k otci. Matka jí totiž docela často něco vytýkala. V dospělosti se trošku oťukala a doprovázela svého otce tam, kam Clementine z nějakého důvodu nemohla. Obě Dianina manželství skončila rozvodem. Měla tři děti a a zažila sérii nervových zhroucení. Její otec ji ale vždy postavil na nohy. Marně. V roce 1963 Diana spáchala sebevraždu. Bylo jí 54 let.

Randolph Churchill

Randolph se narodil v roce 1911 a od samého počátku s ním byly problémy. Nejraději terorizoval své sourozence. Churchill byl k němu shovívavý, neboť v něm viděl svého nástupce. Do parlamentu se ale dostal až na čtvrtý pokus. Navíc kvůli jeho poměrně odporné povaze, neúspěšným manželstvím a složité osobnosti, se začal se svým otcem pomalu odcizovat. Winston později poznamenal, že ač ho miluje, nemá ho rád.

Po válce se začal živit jako novinář a spisovatel. Mezi jeho nepopiratelné úspěchy patří dvě biografie o jeho otci. Sice měli mezi sebou nejednu rozepři, to ale neznamenalo, že ho nezbožňoval. Randolph zemřel během prací na třetím díle, a to ve věku 57 let.

Sarah Millicent Hermione Touchet-Jesson

Dalším Churchillovým potomkem byla Sarah Milicent (1914), které se pro její tvrdohlavost přezdívalo "mezek". Chtěla se stát herečkou a Winston proti tomu nic neměl. Dostala se na Broadway i do Hollywoodu. Během druhé světové války začala sloužit v ženském pomocném sboru.

Vztahy kvůli jejímu nadměrnému pití byly značně omezeny. Kromě toho, že ji zasáhla mrtvice, se také pokusila o sebevraždu. Sarah zemřela v roce 1982 ve věku 67 let.

Marigold Churchill

Čtvrté Winstonovo dítě se narodilo 15. listopadu 1918. Státník později napsal, že Marigold zajímalo vše, co dělal. Byla mu neustále nablízku. Bohužel se nedožila ani 23 let. Osudnou se jí stala meningitida.

Mary Soames

Nejmladší z Winstonových dětí, Mary Soames, se narodilo 15. září 1922. Dětství strávila v poklidu na rodinném venkovském sídle. S matkou si byly velmi blízké. Obě holdovaly lyžování. V roce 1947 se provdala za Christophera Soamese, s nímž měla pět dětí. Zhruba o dvacet let později napsala biografii o své matce. Mary zemřela ve věku 91 let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Descendants of Winston Churchill
Grunge.com: What Happened To Winston Churchill's Kids?

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články