Zubařka vysvětluje, jak často je třeba měnit kartáček. I co hrozí, když to neuděláte

Zubařka vysvětluje, jak často je třeba měnit kartáček. I co hrozí, když to neuděláte
Zdroj: Freepik

Podle průzkumů spotřebují Češi v průměru 1,5 zubního kartáčku ročně. Je to podle odborníků dostačující číslo? Jak často byste si měli pořizovat nový kartáček a co se stane, když budete výměnu této hygienické potřeby odkládat, se dočtete na následujících řádcích.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 10. 12. 2021 09:00

Stomatologové obvykle doporučují čistit si zuby dvakrát denně po dobu nejméně dvou minut. Pak by váš chrup měl být v optimální kondici. Jak ale nakládat s kartáčkem? Jak často ho měnit a jak ho udržovat čistý?

Jak často měnit zubní kartáček

Podle britské zubařky Melike Aytekin by si lidé měli pořídit nový zubní kartáček každé tři měsíce nebo častěji. Pozor bychom přitom měli dávat zejména na známky opotřebení, které snižují jeho účinnost.

"V momentě, kdy se štětiny začnou třepit, je nejvyšší čas na výměnu kartáčku," upozorňuje Aytekin. Včasná výměna nejen pomůže udržet zuby čisté, ale také sníží počet škodlivých bakterií v ústech na minimum.

Aytekin také varuje, že staré hlavice kartáčků obsahují bakterie a zbytky jídla. Proto byste si měli pořídit nové i v případě, že jste byli nemocní (zejména pokud jste měli například angínu), nebo se nějaký čas necítili dobře.

Zbytky jídla na kartáčku podporují vznik zubního plaku, který tvoří živnou půdu pro zubní kaz a onemocnění dásní.

Jak uchovávat kartáček čistý

Čistit kartáček mezi jednotlivými použitími není složité. Stačí ho jen opláchnout horkou vodou. Pokud byste chtěli zajít ještě o krok dál, ponořte kartáček do ústní vody nebo čisticího prostředku na zubní protézy. Poté ho nechte volně stát v prostoru, aby mohl oschnout.

Zdroj informací:

Mirror.co.uk

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články