13. srpen jako Mezinárodní den leváků: Věděli jste, že bylo leváctví dříve považováno za handicap?

13. srpen jako Mezinárodní den leváků: Věděli jste, že bylo leváctví dříve považováno za handicap?
Zdroj: unsplash.com
Leváctví bylo v minulost násilím přeučováno.Leváctví bylo dokonce spojováno s homosexualitou.Leváctví se nemusí vztahovat jen na ruce.Používání levé ruky v arabských zemích je dodnes považováno za nevhodné.+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Dnes se nad dominancí levé ruky málokdo pozastavuje. V minulosti však bylo na leváctví pohlíženo zcela jinak. Převažovala tendence leváky násilně přeučovat k využívání ruky pravé. Jaké další zajímavosti se k levorukosti pojí?

Petr Jirsa
Petr Jirsa 13. srpna 2020

Leváctví je preference levé ruky nebo jiné části těla před pravou. Leváci mají zpravidla levou ruku obratnější než pravou. A nemusí jít jen o ruku. Nezřídka mají dominantnější i levou nohu. Existují však i lidé, kteří mají obě ruce stejně šikovné, popřípadě nešikovné. Takové anomálii se říká Ambidextrie. Na základě toho vzniklo úsloví „má obě ruce levé”. 

Nehody leváků

Podle nejrůznějších výzkumů se uvádí, že je v lidské populaci přibližně 10 % leváků, přičemž větší podíl tvoří muži. Studie provedená v roce 1991 ukázala, že mají leváci v průměru o 9 let kratší střední dobu života, protože jsou silně znevýhodněni v pravorukém světě, čímž v jejich životech dochází k nejrůznějším nehodám.

Žena v posteli
Mohlo by Vás zajímat:

Jak překonat nevěru? Sexuolog nabízí zajímavé řešení

Handicap, pedofilie i homosexualita

V minulosti byla levorukost považována za silný handicap, který byl násilným způsobem přeučován. Snaha o naučení leváků využívat pravou ruku byla v Československu oficiálně zakázána v roce 1967.

Před lety se věřilo, že mají leváci větší potenciál k tomu objevit u sebe pedofilní či efebofilní (náklonnost k dospívajícím chlapcům) choutky. Napovídal tomu fakt, že mezi muži, kteří měli přečin vůči předpubertálním dětem, byl dvakrát vyšší podíl leváků. Dokonce bývalo leváctví spojováno s homosexualitou. 

Existuje domněnka, podle které mají ženy levačky mužštější fyzické i psychické vlastnosti.

Mužský přechod může partnery dohnat až k hádkám
Mohlo by Vás zajímat:

Mužský přechod: Vánoční výkyvy nálad a strach z nevěry poškozují partnerský vztah

Tabu v arabské kultuře

Za vážné stigma je leváctví považováno v arabských kulturách. Vzhledem k tomu, že v dřívějších dobách byl v těchto zemích papír nedostatkovým zbožím a zároveň obyvatelé bojovali s nedostatkem vody, používala se po vykonání velké potřeby k otření levá ruka. Právě ruka, kterou se tato činnost prováděla, byla považována za nevhodnou pro jakékoliv jiné činnosti. V té době se navíc nepoužívaly příbory, a tak se zpravidla jedlo jen a pouze pravou rukou. Levá musela být zvláštně po dobu jedení ukryta. Ukázání levé ruky při jídle je dodnes v mnoha arabských kulturách považováno za nepřípustné.

Martin Zach 13 let po ochrnutí: Poslední půlrok trpím extrémní bolestí nohou. Oporou je mu žena Martina, s níž vychovává dvě děti

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články