8 let od smrti největšího undergroundového básníka Ivana Martina Jirouse: Čtyři roky seděl v nejtěžším vězení ve Valdicích

Ivan Martin Jirous, známý též pod přezdívkou Magor, nebo Magor Jirous, byl český básník, publicista a výtvarný kritik, spiritus agens – vůdčí duch českého undergroundu. Je znám především spoluprací s nezávislou rockovou skupinou The Plastic People of the Universe.
Zdroj: G.cz
Ivan Martin Jirous, známý též pod přezdívkou Magor, nebo Magor Jirous, byl český básník, publicista a výtvarný kritik, spiritus agens – vůdčí duch českého undergroundu. Je znám především spoluprací s nezávislou rockovou skupinou The Plastic People of the Universe.Ivan Martin Jirous, známý též pod přezdívkou Magor, nebo Magor Jirous, byl český básník, publicista a výtvarný kritik, spiritus agens – vůdčí duch českého undergroundu. Je znám především spoluprací s nezávislou rockovou skupinou The Plastic People of the Universe.Ivan Martin Jirous, známý též pod přezdívkou Magor, nebo Magor Jirous, byl český básník, publicista a výtvarný kritik, spiritus agens – vůdčí duch českého undergroundu. Je znám především spoluprací s nezávislou rockovou skupinou The Plastic People of the Universe.Ivan Martin Jirous, známý též pod přezdívkou Magor, nebo Magor Jirous, byl český básník, publicista a výtvarný kritik, spiritus agens – vůdčí duch českého undergroundu. Je znám především spoluprací s nezávislou rockovou skupinou The Plastic People of the Universe.+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Ivan Martin Jirous, známý též pod přezdívkou Magor, byl český básník, publicista a výtvarný kritik. Byl však především vůdčím duchem českého undergroundu. Dnes uplynulo již osm let, kdy nás tento velký básník opustil.

Petra Járková
Petra Járková 9. listopadu 2019

Banální smrt

Skoro by se řeklo: banální smrt. Básník má přece zemřít v přestřelce na barikádách, depresí a skokem do propasti, v souboji se sokem kvůli nešťastné lásce… Nemá ho zabít prasklý žaludeční vřed. Zvlášť když je to opravdu dobrý básník, o jehož poezii se děti učí v hodinách literatury. Prostě „žijící klasik“.

Přezdívka Magor

Nenechme se mýlit přezdívkou Magor, jak se Jirousovi pro jeho nestandardní osobnost, neohebnost, alkoholismus a často až neuvěřitelné výstupy na veřejnosti říkalo. Ano – uměl se zpít do němoty, všechny kolem sebe pozurážet, porvat se s kde kým a navrch se ještě veřejně obnažit. Kdo ale Magora znal blíž, věděl, že je to prostě jen temná stránka jeho až neuvěřitelně citlivé duše, která se jekyllovsko–hydeovsky snoubila s hlubokou znalostí literatury, malířství, hudby a historie. Nebyly to jen opilecké výstupy, ale svým způsobem i umělecká performance. Jirous byl prostě solitér – v poezii, v odboji proti totalitnímu režimu, v životě, v estetických názorech i v požívání alkoholu.

Boj s komunismem

V roce 1986 měl coby „nepřítel režimu“ ochranný dohled – každý den se musel hlásit na služebně Veřejné bezpečnosti. Toto šikanování bylo trestem za odvahu, se kterou se stále dokola stavěl komunistům. Odseděl si za to celkem osm a půl roku roku, z toho čtyři v III. (nejpřísnější) nápravně výchovné skupině ve Valdicích.

Ludvík Zifčák – údajný zavražděný student Šmíd, který spustil listopadové události
Mohlo by Vás zajímat:

Ludvík Zifčák – údajný zavražděný student Šmíd, který spustil listopadové události

Věznění

Poprvé byl odsouzen do vězení za „výtržnost“ v roce 1973, když společně s Jaroslavem Kořánem a Eugenem Brikciusem v jedné vyšehradské hospodě zpívali píseň Stáli sokolíci na strahovských hradbách se svými upravenými slovy. V dalších letech byl uvězněn ještě čtyřikrát, vždy v souvislosti s uměleckou a organizační činností a především pro své politické názory. Z posledního trestu byl propuštěn v rámci Husákovy amnestie týden po 17. listopadu 1989.

Porevoluční léta

Po roce 1989 se stal členem českého PEN klubu. V roce 1999 podepsal monarchistické prohlášení Na prahu nového milénia. Spolu se Stanislavem Pencem napsal protest ministru vnitra proti zásahu na CzechTeku v roce 2004. Do smrti žil střídavě v Praze, kde mu za symbolickou částku pronajímal byt Karel Schwarzenberg, a v bývalé zemědělské usedlosti na Vysočině. Zemřel náhle 9. listopadu 2011.

NA IVANA MARTINA JIROUSE ALIAS MAGORA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Cvičitelka Hanka Kynychová: Tři roky jsem žila s tyranem, bití mi přišlo normální

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články