TestováníSoutěže

Jak tiká čas v našem těle? Zůstaňte zdraví a fit v rytmu orgánových hodin

Jak tiká čas v našem těle? Zůstaňte zdraví a fit v rytmu orgánových hodin
Zdroj: Pixabay.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V současnosti člověk žije z hodiny na hodinu. V dnešním dynamickém světě udává tempo čas. Věděli jste ale, že co každou hodinu vám jinak fungují vaše orgány v těle a každý z nich zažívá svou „chvilku slávy“?

Martina Maksymovová 16. ledna 2020

Orgánové hodiny

Snad každý zná pojem biologické hodiny, podle kterých ženy snadno podléhají pocitu paniky, že jim tiká čas. Pokud chcete zůstat fit, zdraví a plní životní energie, vyplatí se šlapat v rytmu tzv. orgánových hodin.

Podle tradiční čínské medicíny je naše zdraví závislé na rovnováze energií Jing a Jang. Jejich hladiny se různě mění podle jednotlivých částí dne a noci. Číňané, kteří tisíce let studovali přírodní jevy a zákony, nerozlišovali mezi dynamikou přírody a lidského organismu. Přišli na to, že každý orgán v našem těle vykazuje svou maximální činnost v rámci jiné denní hodiny. Respektováním těchto hodin můžete dosáhnout plného zdraví.

Pijete vodu z kohoutku? Hazardujete se zdravím, říkají odborníci
Mohlo by Vás zajímat:

Pijete vodu z kohoutku? Hazardujete se zdravím, říkají odborníci

Jak to funguje v praxi?

01:00 – 03:00

V tuto dobu se aktivují naše játra a probíhá detoxikace těla. Mozková činnost má největší útlum. Pokud jste workoholici, v době mezi jednou a třetí hodinou po půlnoci stejně nic nevymyslíte. Rozhodně si nedávejte kafe ani cigaretu a běžte raději spát.

03:00 – 05:00

Aktivují se a čistí plíce. Kuřáci a astmatici, jejichž plíce volají o pomoc, se mohou v tuto dobu budit. Jestliže se v těchto hodinách probouzíte, nepřemítejte o vážných tématech, ani nečiňte nějaká vážná rozhodnutí – v tuto dobu se projevuje největší strach a úzkost.

05:00 – 07:00

Pokud vstáváte v tuto ranní dobu a ihned upalujete na velkou, jste vítěz. V tento čas se aktivuje tlusté střevo a přirozeně se rozvíjí návyk na vyprazdňování. Pro podporu se doporučuje vypít sklenici vlažné vody s citronem.

07:00 – 09:00

Probouzí se žaludek a je čas na pořádnou snídani, za kterou vám bude jistě vděčný. Tělo by mělo být v teple, dobře vstřebává vitamíny a minerály a také v tuto dobu startuje psychika. Naplňte si břicho a hurá do práce!

09:00 – 11:00

Aktivuje se slinivka a slezina. Okolo 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol. Je tedy dobré věnovat se pracovním úkolům a za odměnu si můžete dát kousek čokolády – jedině teď je vhodný čas na sladkosti.

Léčivé minerály: Pomohou s úzkostí, nespavostí i krásou
Mohlo by Vás zajímat:

Léčivé minerály: Pomohou s úzkostí, nespavostí i krásou

11:00 – 13:00

Je čas oběda, ovšem pozor na přejídání. Srdce se aktivuje a organismus se dostává do útlumu. Ani poobědová káva vás z toho nedostane a rozhodně není v tuto dobu vhodná na zvýšenou srdeční aktivitu.

13:00 – 15:00

Aktivuje se tenké střevo, které nezatěžujte tučnou nebo sladkou svačinkou. Zvyšuje se fyzická aktivita, takže v tuto dobu jste pravděpodobně opět aktivní a soustředění po obědovém propadu. Snižuje se citlivost zubů, takže pokud se bojíte zubaře, objednejte se k němu ideálně teď.

15:00 – 17:00

Stoupá fyzická aktivita, proto nastává vhodná doba na sportování i vydatné jídlo. Je dobré si dopřát bylinkový čaj na podporu močového měchýře, který jede na plné obrátky.

17:00 – 19:00

Slovo dostávají ledviny. Proto v tuto dobu pozor na kávu, tuky, cukry, sůl, alkohol, stres a chemikálie. To zní jako ideální doba pro klidovou pauzu…

19:00 – 21:00

Naše psychika je nejvíc v harmonii. Je čas pro relaxaci, hudbu, divadlo. Jsme bystří a aktivuje se srdce a krev. Ta nám proudí v žilách a je dobré rozproudit i naši duševní činnost. V tuto dobu je dobré vzít si v případě potřeby prášky, pokud potřebujete – mají nejvyšší účinek.

21:00 – 23:00

Tělo se připravuje na spánek. Je to doba trojitého zářiče, tedy celého našeho trupu. Nejvíce své tělo rozzáříte tím, že půjdete do hajan.

23:00 – 01:00

Pokud má někdo problém se žlučníkem, může se v tuto dobu budit nebo mít problém usnout. Snažte se moc nepřemýšlet a dodat tělu potřebnou regeneraci. A hlavně, snažte se před spaním udobřit se svou drahou polovičkou – na hádky je žlučník citlivý.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články