Fit a krásnátestovánísoutěže

Raw strava očima odborníků: Je pro naše tělo z dlouhodobého hlediska prospěšná?

Zdroj:Instagram

+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Raw strava představuje jídlo bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad, což je pozitivní pro naše zdraví. Je však tento typ stravování zdraví prospěšný z dlouhodobého hlediska? Co na to říkají odborníci na výživu a fitness trenéři?

Petra Járková 14. října 2019

Co si představit pod pojmem raw strava?

Raw strava, raw food, živá strava nebo syrová strava neprošla tepelným zpracováním (zahřátím nad 45 °C), díky čemuž si zachovala vysoký podíl aktivních enzymů, minerálních látek, vitamínů a kvalitních živin, které se při běžné tepelné úpravě potravin z velké části či zcela vytratí.

„Při správné kombinaci čerstvých nezpracovaných potravin se do těla dostane velké množství vitamínů a minerálních látek. Při konzumaci dostatku přirozené syrové stravy tělo navíc začne detoxikovat, to znamená zbavovat se jedů a dalších usazenin,“ prozrazuje zakladatelka společnosti Lifefood zabývající se výrobou kvalitních raw produktů Tereza Havrlandová.

Výhodou rovněž je, že se tak lze vyhnout konzumaci toxických látek, které vznikají při tepelné úpravě řady složek potravin. Větší množství syrové stravy v jídelníčku doporučuje také hlavní trenérka Mgr. Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy Contours.

„Zařazením syrové stravy dodáte tělu energii, což oceníte v běžném životě i při sportu. Na syrové stravě můžete i úspěšně hubnout, ale skladba jídelníčku musí zůstat pestrá.“

Celý povyk kolem bílkovin je zbytečný

U raw stravy se často poukazuje na problém s nedostatkem bílkovin ve stravě, zvlášť pokud se konzumují čistě rostlinné potraviny, což se může negativně odrážet v nedostatečné regeneraci po cvičení a pomalém nebo žádném nárůstu svalové hmoty nebo dokonce v jejím odbourávání,“ říká fitness trenérka Kateřina Hollerová.

Zároveň k tomu však dodává, že pokud člověk má tento typ životosprávy dobře promyšlený a nutričně spočítaný, je přínosem pro zdraví i kondici. Bílkoviny jsou skutečně klíčovou složkou potravy, která je nutná k tvorbě a regeneraci svalů, k udržování základních funkcí těla v chodu, včetně zachování kosterní stavby, imunitního systému a předcházení únavě.

Není však pravda, že proteiny musí být výhradně živočišné. Existuje velké množství potravin rostlinného původu s vysokým obsahem bílkovin, přičemž některé zapadají do konceptu vitariánství. Výborným zdrojem bílkovin jsou spirulina, listová zelenina, brokolice, naklíčené luštěniny, konopná semínka, namočené mandle, burákové máslo. Kromě toho existují proteinové prášky vyrobené ze semínek, které jsou plně v souladu s raw stravou a mají vysoký obsah bílkovin. Pro vegany jsou skvělým zdrojem bílkovin tempeh, seitan, vařená čočka, quinoa, rýže, vařený špenát, pečená brambora, celozrnný chléb a další.

Thumbnail # Stravovací chyby: Co neustále dělají špatně lidé po celém světě?
Mohlo by Vás zajímat:

Stravovací chyby: Co neustále dělají špatně lidé po celém světě?

Pravda o možném nedostatku vitamínu B12

V souvislosti se syrovou stravou, zejména rostlinnou se často mluví o nedostatku vitamínu B12. Ve skutečnosti je to problém, který je v dnešní společnosti rozšířený bez ohledu na typ stravování. Nedostatkem bývají často ohroženi vegani, ale týká se dnes již všech. Je to dáno tím, že vitamín B12, který je pro tělo zcela zásadní a nenahraditelný, je produkován bakteriemi. Naše prostředí i strava jsou v dnešní době dostatečně sterilizovány a zbaveny značné části bakterií, se kterými člověk žil od pravěku, což má jistě mnoho výhod a následků v podobě nižší úmrtnosti v jakémkoli mladším a středním věku. Nevýhodou je ale nedostatek vitamínu B12.

Jeho stav by si měl tak každý příležitostně kontrolovat, a to bez ohledu na svou stravu, a v případě potřeby doplňovat. Lidé vyhýbající se živočišným produktům bývají častěji v hledáčku, ale deficit je dnes skutečně běžný i mezi normálními všejedlíky. V rámci syrové stravy je možný příjem B12 ve stravě potenciálně vyšší než u klasických vegetariánů či veganů, a to v případě konzumace nemyté zeleniny z vlastní zahrady, nedá se na to ale spoléhat,“ říká Tereza Havrlandová.

Na raw stravě můžete být zdraví i štíhlí

I když z pohledu některých výživových specialistů není raw strava do diety nejvhodnější, nelze jí upřít to, že je mnohem přirozenější a zdravější než „koncepční“ strava. Většina z nás potraviny upravuje vařením, pečením, smažením, grilováním. Často jsou potraviny konzervované, pasterizované, nakládané a ošetřené všelijakými chemikáliemi, aby déle vydržely. Tím jsou mnohdy znehodnoceny dřív, než se nám dostanou na talíř.

Průmyslově zpracované potraviny nemají se zdravím nic společného a jsou jednou z hlavních příčin, proč je stále více lidí obézních. Zdravý jídelníček nemusí být 100% ze syrových potravin. Pro někoho to může být optimální, pro někoho je optimální varianta 70 % syrových potravin, zbytek vařených či jinak zpracovaných. Důležité je, aby váš jídelníček obsahoval dostatek esenciálních živin, ideálně z čerstvého ovoce, zeleniny, ale i oříšků a různých semínek, a to v BIO kvalitě. Naopak se vyhýbejte toxickým látkám ze zpracované potravy jako jsou například uzeniny nebo smažená jídla či průmyslově upravované výrobky s konzervanty a aditivy a tzv. junk food,“ doporučuje specialistka na raw stravu Tereza Havrlandová.

Syrová strava je plnohodnotná a může vám pomoci zbavit se zdravotních problémů, které velice často pramení z dlouhodobé konzumace nesprávných potravin.

NA RAW RECEPTY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu