Smažený řízek: Odkud se vzal a jak ho správně připravit

Smažený řízek: Odkud se vzal a jak ho správně připravit
Zdroj: Pixabay.com

Říkáte si, že na obalovaném řízku není co zkazit? Postup na smažený řízek děláte automaticky, možná by neškodilo přece jen pár triků, jak dosáhnout toho nejlepšího řízku. Kromě toho si můžete přečíst, odkud se ten náš řízek vlastně vzal.

Lucie Cermanová
Lucie Cermanová 26. ledna 2021

Historie vepřového řízku sahá do dob Rakouska-Uherska – k rakouskému vídeňskému řízku. Vídeňský řízek (orig. Wiener Schnitzel) je natenko rozklepaný plátek z telecího masa, který se obaluje v trojobalu a smaží na přepuštěném másle nebo na sádle.

Základy české kuchyně podle Vaňka a Pohlreicha: Jak na vývar, knedlíčky, omáčky
Mohlo by Vás zajímat:

Základy české kuchyně podle Vaňka a Pohlreicha: Jak na vývar, knedlíčky, omáčky

Historie vídeňského řízku

Kde se ale vzala tato rakouská specialita? Podle legendy slavný vojevůdce Josef Václav Radecký z Radče doporučil v roce 1857 v dopise císaři Františku Josefovi I. pochoutku zvanou „cotoletta alla milanese“, kterou ochutnal v Benátkách. Ta se ovšem lišila v tom, že kotleta byla obalena strouhankou a parmezánem. Jenže císařský kuchař neměl k dispozici parmezán, proto ho nahradil moukou a vejcem. A vídeňský řízek byl na světě.

Legendu ale vyvrátil lingvista Heinz-Dieter Pohl v roce 2007, protože Radecký byl spojován s řízkem až v roce 1969 v italském gastronomickém průvodci Guida gastronomica d’Italia. Jako recept se každopádně poprvé objevil v roce 1831 v kuchařce Marie Anny Neudecker jako Vídeňský řízek z telecího masa.

Z kdoulí si připravíte lahodný džem.
Mohlo by Vás zajímat:

Z kuchyně našich babiček: 5 pokrmů, na které jsme už skoro zapomněli

Tipy a triky na nejlepší obalovaný řízek

Na pravý vídeňský řízek z telecího masa se nejlépe hodí kýta z horní části zvané ořech nebo také vrchní šál. Výborně bude chutnat roštěnka či květová špička.

Většinou řízek připravujeme z vepřového masa. Hodí se mírně prorostlá krkovice, ale také kýta s jemným mramorováním.

Řízky by měly být široké tak akorát, tedy něco málo přes centimetr. Okraje řízků se po obvodu musí na několika místech naříznout, aby se nekroutily. Řízek vložíme do mikrotenového sáčku a pak jej z jedné strany jemně naklepeme. Řízky osolíme a opepříme z obou stran a zhruba na deset minut je přitlačíme do polohrubé mouky.

Aby se trojobal při smažení nezvedal, nedoporučuje se ředění vajíčka. Osolené a rozšlehané vajíčko tedy úplně stačí. Maso obalíme z obou stran ve vajíčku. Kupovaná strouhanka mívá nejrůznější pachuti, bývá příliš suchá a není pro řízky ideální. Hodí se čerstvá strouhanka z pečiva sušeného asi tři dny. Pokud chcete dodat zajímavou chuť, přistrouhejte k ní trochu parmezánu. Také strouhanku k řízku hezky přitlačte, aby dobře držela.

Maso se smaží ideálně na přepuštěném másle nebo sádle. Řízek se dává do horkého oleje a smaží se zhruba 3–5 minut po každé straně. K řízkům se na ozdobu podává plátek citronu.

Tradiční česká kulajda Suroviny: 2 vejce 3 menší brambory 1 větší cibule hrst sušených hub (mohou být i čerstvé) 2 lžíce čerstvého kopru 1 lžíce octu 200 ml smetany na vaření 1,5 l kuřecího nebo houbového vývaru lžička kmínu olej sůl pepř Na jíšku 30 g mouky 1 lžíce másla Postup: Sušené houby zalijeme trochou vody a necháme je asi 30 minut máčet. Nachystáme si zeleninu. Brambory a cibuli oloupeme, cibuli nakrájíme na drobno, brambory na kostičky. Na rozpáleném oleji osmažíme cibuli, přidáme kmín a nakonec houby s vodou. Do polévky vhodíme brambory a vše zalijeme vývarem. Vaříme tak dlouho, dokud nejsou brambory měkké. Zatímco se polévka vaří, připravíme vajíčka na tvrdo. Připravíme si jíšku. Máslo necháme rozpustit, zasypeme ho moukou a mícháme dohladka. Jíšku musíme důkladně promíchat, aby nám nevznikly hrudky. Jakmile jsou brambory uvařené, polévku za stálého míchání zahustíme. Ochutíme ji solí, pepřem a koprem. V závěru přidáme smetanu, promícháme a přilijeme ocet. Podle chuti polévku ještě dochutíme solí, pepřem a octem. Hotovou polévku podáváme s vajíčkem a ozdobíme čerstvým koprem.
Mohlo by Vás zajímat:

Pravá česká kulajda: Nesmí chybět čerstvé houby, kopr a zakysaná smetana

Zdroj: Wikipedie

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články