Co platí na zánět průdušek? Ověřené babské rady

Co platí na zánět průdušek? Ověřené babské rady
Zdroj: Pixabay.com

Zánět průdušek neboli bronchitida jde často ruku v ruce s běžným nachlazením. Postihuje horní dýchací cesty v podobě zánětu výstelky v plicích a může mít akutní nebo chronickou formu. Ač je jeho průběh u obou forem trochu jiný, v obou případech vyvolává dráždivý kašel. Abyste se vyhnuli nepříjemným zdravotním i společenským komplikacím, je lepší ho zastavit už v začátcích. Jak na to?

Tereza Endrštová
Tereza Endrštová 5. února 2020

Vyzkoušejte rady našich babiček, které si s kašlem a nachlazením uměly hravě poradit. Jak vypadaly jejich metody? Jednou z nich bylo například zvlhčování vzduchu. Právě to napomáhá k lepšímu dýchání a zabraňuje vzniku nutkání ke kašli. Vzduch v místnostech, ve kterých se nejčastěji nacházíte, můžete zvlhčit pomocí mokrého ručníku na topení nebo difuzéru. Uvidíte, jak se vám uleví.

10. Cibule. Mají překvapivě společný jmenovatel s pečivem: totiž fruktan. Ano, to je onen nestravitelný uhlovodan, co se v našem břiše dlouze převaluje. A způsobuje nadýmání.
Mohlo by Vás zajímat:

Zázračné účinky cibule, které znaly už naše babičky: Léčí kašel, štípance i pohmožděniny

Věřte osvědčenému cibulovému sirupu

Cibule je doslova zázračným druhem zeleniny. Pomáhá totiž s celou řadu potíží. Mezi ně patří i zánět průdušek. A jak sirup připravíte? Nakrájejte cibuli na kolečka, která poté zasypte moučkovým cukrem. Nechte přibližně 24 hodin odstát. Vzniklou cibulovou šťávu pak užívejte po lžičkách několikrát denně.

Křen a med jako účinný zábal při kašli

Křenový zábal vytvoříte, když nastrouháte křen a doplníte ho lžičkou medu. Ze vzniklé směsi pak vytvoříte placku, kterou si položíte na hrudník a překryjete suchým ručníkem nebo prostěradlem. Tato kombinace vás rychle dostane zpět do formy.

Čaj z podbělu

Na kašel je účinným lékem čaj z podbělu. Ten připravíte tak, že dvě lžičky natrhaných podbělových listů zalijete 250 ml vroucí vody. Nechte je alespoň deset minut louhovat. Pak už jen přecedíte a je hotovo. Čaj z podbělu pijte třikrát denně.

Máta má vysoký obsah mentolu, který se perfektně hodí na ústní hygienu.
Mohlo by Vás zajímat:

Trápí vás kašel? Připravte si bylinkové čaje, které vás ho zbaví

Priesnitzův zábal

Priesnitzův zábal je prověřenou metodou, jak se zbavit kašle a nachlazení.  Na krk nebo hrudník přiložte ručník namočený ve studené vodě. Přes něj dejte sáček a vše zakryjte dalším suchým ručníkem.  Vhodné je zábal přikládat hlavně na noc. Odborníci navíc doporučují celý proces opakovat alespoň třikrát po sobě.

Co dělat, když nic nefunguje?

Pamatujte na to, že ani babské rady nejsou všemocné. Pokud vám stále není dobře, raději vyhledejte lékaře. Ten pomocí vhodně zvolených léků pomůže předejít dalšímu postupu vaší nemoci.

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Další články