Speciál: Hubněte s námiTestováníSoutěže

Tisíce perel i zlaté nitě: Podívejte se na ikonické svatební šaty slavných panovnic

Tisíce perel i zlaté nitě: Podívejte se na ikonické svatební šaty slavných panovnic
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain
+ 9 fotek+ 10 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Svatební šaty jsou téměř pro každou nevěstu nejdůležitější položkou na rozsáhlém seznamu příprav. A stejně jako miliony žen po celém světě pečlivě vybírají ty pravé šaty na svoji veselku, ani budoucí panovnice a šlechtičny neberou výběr svatební róby na lehkou váhu. Které svatební šaty se staly legendou a které se proslavily po celém světě?

Olga Ross 9. května 2020

Dlouhé hodiny vybírání, plánování a zkoušení – přesně takto probíhá hledání skvěle padnoucí svatební róby pro nevěstu a tento proces se nevyhýbá ani královnám. Představitelky monarchie mají často mnohem větší možnosti při navrhování své róby, ale také musí myslet na to, že v jejich velký den je budou sledovat miliony lidí po celém světě. Které ze zástupkyň šlechtických rodů se povedlo tuto úlohu perfektně zvládnout a jejich svatební šaty se tak zapsaly do módní historie?

Královna Alžběta II.

Panovnice Alžběta II. je sice královnou Velké Británie, ale v poválečných letech dostávala oblečení a látky na příděl stejně jako většina lidí. Proto královna pečlivě sbírala kupóny na oděvy, aby si mohla dovolit nakoupit dostatek potřebné látky pro své svatební šaty. Ty jí později ušil slavný návrhář Norman Hartnell, který se při tvorbě designu nechal inspirovat Botticelliho malbou Primavera. Svatební róba královny byla ušita z hedvábí a posázena deseti tisíci perlami.

Přísná královská pravidla v době koronaviru: Které zvyklosti chrání Alžbětu II. před nákazou?
Mohlo by Vás zajímat:

Přísná královská pravidla v době koronaviru: Které zvyklosti chrání Alžbětu II. před nákazou?

Hvězda Grace Kelly

Když si hollywoodská hvězda Grace Kelly brala v roce 1956 za manžela monackého knížete Rainiera III. požádala svoji známou a velmi úspěšnou návrhářku kostýmů Helen Rose, aby jí ušila její svatební šaty. Grace Kelly se totiž s Rose znala velice dobře, jelikož s ní spolupracovala v Hollywoodu při natáčení několika filmových snímků. Helen Rose se s vervou zhostila svého úkolu a vytvořila šaty, které se hodí k opravdové princezně. Dlouhá bílá svatební róba Grace Kelly se tak mohla pyšnit živůtkem posetým perlami a pravou bruselskou krajkou.

Císařovna Mičiko

Když si bývalá japonská císařovna Mičiko brala v roce 1959 za muže císaře Akihita vzala si na sebe róbu známou pod názvem jūnihitoe. Tento tradiční japonský oděv, který byl typický pro dámy z vyšší společnosti, není vůbec jednoduché nosit, jelikož má na sobě až dvanáct druhů různého oblečení. Později se ale v průběhu svatby novomanželé převlékli do pohodlnějších oděvů, ve kterých podle místních zvyků informovali rodiče císaře o své svatbě.

Mocný kníže s koronavirem. Jak bojuje s nemocí monacký Albert II., který je bohatší než britská královna?
Mohlo by Vás zajímat:

Mocný kníže s koronavirem. Jak bojuje s nemocí monacký Albert II., který je bohatší než britská královna?

Princezna Diana

Jedny ze svatebních šatů, které se skutečně zapsaly do módní historie, si v roce 1981 oblékla princezna Diana, když si ve Westminsterském opatství brala za muže korunního prince Charlese. Mladá nevěsta tehdy vložila svoji důvěru do manželského páru módních návrhářů, Davida a Elizabeth Emanuelových, kteří vytvořili její dnes už legendární svatební róbu. Diana tak vynesla šaty z hedvábí, taftu a starožitné krajky, posázené deseti tisíci perliček a krystalů.

Španělská královna

Budoucí španělská královna Letizia Letizia Ortiz Rocasolano řekla své ano korunnímu španělskému princi Felipemu v roce 2004. Jako zkušená nevěsta, jelikož v době, kdy si měla brát prince, již byla rozvedená, zvolila šaty z dílny slavného módního návrháře Manuela Pertegaze. Šaty budoucí královny byly vyšité zlatou a stříbrnou nití a poseté květinovými ornamenty po celé své působivé délce.

Skryté talenty britské královské rodiny: Kdo je vynikající malíř a komu platí za psaní?
Mohlo by Vás zajímat:

Skryté talenty britské královské rodiny: Kdo je vynikající malíř a komu platí za psaní?

Kate Middleton

Svatební šaty pro Kate Middleton navrhla Sarah Burton, z módního domu Alexander McQueen. Tehdejší nevěsta a budoucí choť prince Williama si na sebe v roce 2011 oblékla róbu, kterou během televizního přenosu obdivovaly miliony lidí po celém světě. Její bílé krajkové šaty ale nebylo vůbec jednoduché ušít, módní dům po svatbě sdělil médiím, že švadlenky si při tvorbě róby musely například mýt ruce každých 30 minut, aby nedošlo k žádnému poškození materiálu.

Kněžna Charlene

Olympijská plavkyně Charlene Wittstock si vzala za muže monackého knížete Alberta II., syna slavné Grace Kelly, také v roce 2011. Avšak budoucí kněžna Monaka zvolila zcela jiný styl svatebních šatů, než Kate Middleton. Wittstock si vybrala dlouhé přiléhavé šaty z hedvábí, které pokrývalo 40 tisíc kamínků Swarovski a 20 tisíc perel.

Meghan Markle

V roce 2018 se ve Velké Británii konala další velkolepá svatba, kdy si princ Harry, mladší bratr prince Williama, vzal za ženu bývalou americkou herečku Meghan Markle. Nevěsta svěřila tvorbu svých šatů do rukou módního domu Givenchy a později si na svatbu oblékla dlouhé, jednoduše střižené šaty z bílého hedvábí.

NA NEJKRÁSNĚJŠÍ SVATEBNÍ ŠATY PŘEDSTAVITELEK MONARCHIE SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články