Znuděná milionářka Patty Hearst: Únosci jí vymyli mozek a udělali z ní radikální soudružku s kulometem

Patty Hearst
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

V roce 1974 vtrhla do bytu bohaté devatenáctileté dědičky vydavatelství Patty Hearst skupina levicových radikálů, kteří si říkali "Symbionese Liberation Army". Jejího snoubence zbili lahví od vína, ji svázali a unesli do noci. To, co se stalo pak, patří již mezi americké legendy.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 09. 02. 2024 16:00

Po pouhých několika měsících se zdálo, že vnučka mediálního magnáta Williama Randolpha Hearsta, dospěla v zajetí k velmi drastické změně. Vydala totiž audiokazety, na níž oznamuje věrnost radikálům. Navíc přijala nové jméno "Tania"a pomohla vyloupit banku.

Život v blahobytu

Patricia Campbell Hearst se narodila 20. února 1954 v San Franciscu. Odmala byla obklopena luxusem, jelikož její děda vlastnil vydavatelství, které mělo na trhu hodnotu přes dvě stě milionů dolarů (v současnosti by to bylo 2,2 miliardy dolarů). Dle vlastních slov vyrůstala v bohatém a chráněném prostředí, kde si užívala dokonalého dětství. Jinými slovy si mohla dělat, co chtěla. Nikdo se nesnažil změnit její vzpurnou povahu a vytváření si vlastních pravidel.

Není tak divu, že v mládí experimentovala s LSD a marihuanou, oddávala se sexu dříve než její vrstevnice a lhala učitelům o tom, že má její máma rakovinu, jen proto, aby se vyhnula psaní testu. V šestnácti se na střední škole seznámila s třiadvacetiletým učitelem Stevenem Weedem, který ji doučoval matematiku. O něco později spolu začali chodit, dokonce došlo i na zasnoubení. V roce 1973 se přestěhovali do bytu v Berkeley, a to navzdory nesouhlasu jejích rodičů.

Kdyby tak věděli, že to dělá jenom z trucu. V té době to již nebylo mezi nimi nijak růžové. Její nastávající ji už přestával bavit.

Únos a radikální transformace Patty Hearst

Dne 4. února 1974 se Patty změnil celý život. Zajali ji radikálové, kteří vyhlašovali válku všem fašistům. Aby se toto prohlášení ke všem dostalo, neváhali páchat násilné činy, jenž měly upoutat pozornost médií. Únosem bohaté dědičky tento úkol splnili na sto procent.

Patty skupinka levičáků odvezla do svého úkrytu v kalifornském Daly City, kde ji zavřeli do skříně. V tomto okamžiku měla obrovský strach. Z novin totiž věděla, že zavraždili Marcuse Fostera, prvního černošského městského superintendanta, který měl podporovat "fašistické" pravidlo, aby žáci nosili do školy průkazky totožnosti. Ale i kdyby tohle nevěděla, dle její pozdější výpovědi ji i znásilnili, což byl další důvod k tomu, že se před nimi třásla strachy.

Navíc pobyt ve skříni, kdy člověk přijde o světlo, spánek a jídlo... a věčně poslouchá hrozby smrtí, když nebude spolupracovat... To vše dokáže pořádně zdeptat lidskou psychiku.

Původní plán únosců byl takový, že Patty vymění za své dva členy, kteří byli ve vězení za vraždu Marcuse Fostera. Pak se ale rozhodli jinak. Prý ji propustí jen tehdy, až její rodina využije své bohatství k tomu, aby nasytila lidi trpící hladem. To se ale snáze řeklo, než provedlo. Většina peněz v rodinné firmě nebyla k dispozici v hotovosti, ale v jiných investicích, potravinovou sbírku tak musely financovat ze svého a z přidružené nadace. O dva měsíce později se na veřejnost dostaly šokující nahrávky, v nichž Patty oznámila, že se přidává k radikálům. Právě se zrodila soudružka Tania.

Vzestup a pád soudružky Tanii

Patty své slovo dodržela. Skutečně s ostatními soudruhy přepadla banku, kde ukradli zhruba deset tisíc dolarů. Ne že by se loupeže přímo účastnila, spíše na místě "pózovala" s kulometem v ruce. A v odpovídajícím mundúru samozřejmě. Prý také vykřikla, že kdo se postaví, tomu ustřelí hlavu. Pak jí vše údajně zahalila mlha. Jeden ze členů skupiny, Donald DeFreeze při přepadení banky někoho zastřelil.

Jako další si prý pamatovala až to, jak sedí v autě, které ujíždí zpět do úkrytu. V květnu roku 1974 pomáhala v Los Angeles uniknout dvěma členům při krádeži v obchodě se sportovním zbožím. Do vzduchu vypálila několik kulek jako varování, aby se je nepokoušeli zadržet.

Její kariéra v "odboji" skončila zatčením 18. září 1975. Devatenáct měsíců po jejím únosu. Následný proces byl mediální senzací. Právníci tvrdili, že měla vymytý mozek a strach z toho, že pokud nebude poslouchat, zabijí ji. Porota ji přesto uznala vinnou. Byla odsouzena k sedmiletému vězení. Trest jí však zmírnil prezident Jimmy Carter. O úplný výmaz z trestního rejstříku se pak v roce 2001 postaral Bill Clinton.

Jak to tedy bylo? Stala se nevinnou obětí zvrácené ideologie, nebo nalezla v této radikální skupině pravý smysl svého života? Na to může odpovědět jen Patty nebo soudružka Tania.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Patty Hearst
Allthatsinteresting.com: The Bizarre Story of Patty Hearst, The Kidnapped Heiress Who Joined The Symbionese Liberation Army

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články