Reklama

Proč tolik slavných osobností zemřelo v roce 2016

29. Prosince 2016
Redakce Lifee.cz
Prince, George Michael, David Bowie... Svět se letos rozloučil s řadou respektovaných osobností.
Zdroj Twitter.com/christhebarker
Alan Rickman, David Bowie, Carrie Fisher, George Michael, Leonard Cohen… Ani celý perex by nám nestačil k vyjmenování těch, kteří odešli na věčnost v letošním roce. A zdá se, že to ani na sklonku posledního měsíce nekončí – dnes se do hvězdného nebe odebrala herečka Debbie Reynolds. „Proč?“ táže se svět v reakci na tolik úmrtí v tak krátkém čase. Několik teorií by tu bylo.
Reklama

S každým novým probuzením probleskne hlavou myšlenka, koho si paní Smrt vzala pod křídla tentokrát. Poslední dny, měsíce jsou šílené – osobnosti světové hudební, filmové i jiné scény jako by hromadně rezignovaly na tento svět. Nebo svět na ně. Představitel profesora Snapea Alan Rickman, zpěvák David Bowie, spisovatel Umberto Eco, zpěvák Prince a Leonard Cohen… nejen ti všichni tento rok zesnuli.

Šílené tempo smrti se těžko chápe. Zvlášť, když člověk nezná příčinu. Svět dokonce vytvořil hashtag #StopNow2016 („zastavte rok 2016“). BBC plánuje rozšířit kompilaci nekrologů k závěru letošního roku a koláž slavných zesnulých na internetu získala přes 50 000 lajků.

17 úžasných výroků Leonarda Cohena, které mohou být inspirací pro nás pro všechny

Existuje několik teorií, proč tolik respektovaných osobností zemřelo v tak krátkém čase, resp. proč na nás tíha úmrtí tak doléhá:

1) Vzestup popularity sociálních médií, která oplakávají úmrtí, a rychlé prosakování takových zpráv.

2) Vzrůst kultu celebrity od 50. let minulého století.

3) Popkulturní ikony z pozdních 20. let se nachází ve věku, kdy je smrt přirozená.

4) Ze stejného důvodu teď s větší pravděpodobností uslyšíme o celebritách narozených během baby boomu.

5) Rostoucí znečištění.

6) Snižování kvality jídla.

7) Pokles obecné životní úrovně.

8) Očekávaný pokles délky života od roku 1993 (alespoň v USA, tvrdí studie).

30 moudrých citátů Albuse Brumbála aneb 30 pravd, které přesahují všechny čáry a kouzla

Poslední teorii znovuobjevila přispěvatelka na blog Medium Judy Anne. Píše, že k úmrtí tolika celebrit mohl přispět nezdravý životní styl v jejich mládí. To zažívali v 60., 70. a 80. letech, kdy „frčely“ cigarety, drogy i alkohol. Dává to smysl vzhledem k experimentování s drogami známému Carrie Fisher, Princovi nebo Georgu Michaelovi. Bowieho rakovina jater se zase částečně připisuje jeho nadměrné spotřebě alkoholu.

Smrtí se zabýval před sto lety i rakouský neurolog Sigmund Freund, podle nějž je „v nevědomí každý přesvědčen o své vlastní nesmrtelnosti a je pro něj skoro nemožné si představit svou vlastní smrt“.

Lze tedy předpokládat, že četná skonání jsou průsečíky všech uvedených teorií. Ale vážně – rok 2016 by už mohl skončit.

Zdroj: Konbini

Diskuze

Reklama