Mezinárodní den boje proti homofobii. 17. 5. 1990 byla homosexualita konečně vyškrtnuta z mezinárodní klasifikace nemocí

17. Května 2018
Lucie Trávníčková
Symbolem homosexuality se stala duha
Zdroj pixabay
Dnes homosexuální orientaci bereme jako běžnou věc (většina z nás). Bohužel, ne vždy byli homosexuálové tolerováni a ani dnes nemají v některých státech svá práva a musí svou orientaci skrývat. Je smutné, že lidstvu trvalo pár set let, než si uvědomilo, že za svou sexuální orientaci člověk jednoduše nemůže a že rozhodně není nijak nemocný.

Homosexualita v minulosti aneb štvanice na homosexuály

V dobách antiky nebyla homosexualita absolutně tabu. Objevovala se například i v egyptské mytologii. V dobách starého Egypta nebyla homosexualita nijak postihována a lidé ji tolerovali. Za dob antického Říma se o homosexualitě bežně mluvilo a provozovala se. V Řecku byla dokonce i státem podporována. Sexu s člověkem stejného pohlaví rozhodně neholdovali pouze homosexuálové. Rádi si ho užívali i heterosexuálové. Každý spal jednoduše s každým. Vše na velice dlouhou dobu skončilo s nástupem středověku a příchodem křesťanství. 

8 krásných citátů Coco Chanel. Žena, která oblékala celý svět

V temných dobách středověku byla homosexualita tvrdě trestána. Byla zakazována a označena za sodomii. To ale nebránilo aristokracii se homosexualním stykům oddávat. Předsudky a nenávist vůči homosexuálům přetrvaly až do našeho století. Homosexualita se trestala a vědci ji zkoušeli léčit. Mnoha lidem pouhá odlišná sexuální orientace doslova zničila život. Za druhé světové války se homosexuálové posílali do koncentračních táborů a pokoj nedostali ani po válce. Příkladem je Alan Turing. Velký matematik, který za druhé světové války rozluštil Enigmu, čímž válku o tři roky zkrátil a zachránil miliony životů. Když se přišlo na to, že je homosexuál, musel si vybrat. Buď půjde do vezení, nebo podstoupí chemickou léčbu. Rozhodl se tedy pro léčbu. Po několik dalších let do něj doktoři píchali ženské hormony a zkoušeli, jestli se mu tak zalíbí ženy. Podstoupil i chemickou kastraci, kdy se mu snažili snížit jeho libido na minimum. Turing tyto ponižující procedury nevydržel a raději spáchal sebevraždu.

Vznik a vývoj tohoto mezinárodního boje

Iniciátorem Mezinárodního dne proti homofobii se stal francouzský akademik a aktivista Louis-Georges Tin, zakladatel koordinačního výboru IDAHO ( z anglického International Day Against Homophobia). Výrazně se o slavení tohoto významného dne zasloužil. Evropský parlament jeho návrh schválil. Datum 17. 5. bylo vybráno záměrně. V tento den roku 1990 se lékaři a vědci konečně usnesli na tom, že homosexualita nemoc není a tudíž ji nelze ani léčit.

Diskuze

Reklama