Slavnostní zahájení adventu i trhů: Dnes se rozsvítí vánoční strom na Staroměstském náměstí

1. Prosince 2018
Lucie Trávníčková
Pokácení stromu z Liberecka s průměrem kmene 90 centimetrů se zhostil několikanásobný šampion v kácení motorovou pilou Jiří Vorlíček.
Zdroj flickr
Témata: strom , Vánoce , Praha , advent , trhy
Ačkoliv advent začíná až zítra, tedy v neděli 2. prosince, jeho odstartuje jej již dnes večer primátor hlavního města Prahy, a to rozsvícením mohutného smrku v samém srdci historického centra.

Velkolepou akci se spoustou světýlek bude doprovázet i bohatý hudební program. Ten začíná na Staroměstském náměstí již v půl jedné odpoledne, kde se na pódiu vystřídají sbory z Lotyšska, Polska, Slovinska, Dánska, Německa, Estonska, ale vystoupí například i smíšený pěvecký sbor Gymnázia Havířov.

V půl páté pak proběhne první slavnostní rozsvícení stromu, který měří dobrých dvacet dva metrů. Rostl celých 61 let na soukromé zahradě a majitel ho k pokácení nabídl především kvůli bezpečí okolí.

Pečeme na Vánoce: 3 perníkové rychlovky z jedné krabice


Posledních pár let se výběr stromu, který bude zdobit Prahu po dobu Vánoc, vybírá právě na základě soutěže, do níž „své“ stromy přihlásí soukromníci. Letos organizátoři vybírali ze třiceti nabídnutých adeptů. Svůj hlas zde měli i odborníci z Lesnické fakulty Mendelovy univerzity, kteří uznali strom za vhodný hlavně proto, že je rovnoměrně zavětvený, kompletně zdravý a hlavně krásný.

Jak již bývá tradicí, na celém náměstí budou stánky se svařeným vínem a spoustou dalších pochutin, které se neomylně s Vánocemi pojí. Nebude chybět ani vánoční vesnička se zvířátky.

Diskuze

Reklama