Skoncujte se zápachem z odpadkového koše: Vyzkoušejte přírodní prostředky, jsou překvapivě účinné

odpadky, zápach
Zdroj: freepik.com

Zamysleli jste se někdy nad tím, jakým životem žijí vaše odpadky od okamžiku, kdy je odhodíte do koše, do doby, než se s nimi vydáte ke kontejneru?

Jana Šulcová
Jana Šulcová 11. září 2020

Domácnost by měla vonět čistotou anebo připravovanými dobrotami. Co bychom ale opravdu cítit nechtěli, to jsou odpadky. Někdy stačí koš jen vynést, jindy ale musíme přistoupit k zásadnějším opatřením.

Přírodní vůně je nejlepší

Bylinky – používáme je do šatníku, pod polštář a pomůžou i proti zápachu z odpadků. Sáček s bylinkami pověste vedle odpadkového koše. Bylinky sice pach neodstraní, ale dokážou ho překrýt.

Aktivní uhlí – znovuobjevený prostředek, který v domácnosti užijete snad všude. Aktivní uhlí je mimo jiné také skvělý pomocník při eliminaci nepříjemných zápachů. Tabletu rozdrťte na prášek a posypte jím dno prázdné nádoby a nechte přes noc působit.

Jedlá soda – univerzální čistič, který dokáže potlačit nejenom zápach z koše, ale také chladničky. Sodu nasypte do papírového sáčku a vložte na dno koše. Na něj potom přijde odpadkový pytel tak, jak jste zvyklí.

Citrusové slupky – zachrání nejednu katastrofu. Kůra z libovolného citrusu vždy osvěží ovzduší a eliminuje nepříjemné pachy. Do koše ale nevkládejte slupky čerstvé (zplesniví), ale jenom usušené.

Okna lesklá jako zrcadlo: 6 tipů, se kterými jde mytí od ruky
Mohlo by Vás zajímat:

Okna lesklá jako zrcadlo: 6 tipů, se kterými jde mytí od ruky

Kompostovatelné pytle

Ekologickým řešením pro biologický odpad jsou speciální kompostovatelné odpadkové pytle. Jsou rozložitelné, šetrné k životnímu prostředí a zároveň dostatečně pevné. Nepříjemného zápachu vás může zbavit i parfemace. Na trhu jsou k dostání speciální vůně určené právě k překrytí odpadového „aroma“. Jen mějte na paměti, že to není systémové řešení, ale jenom podpůrný prostředek po nezbytnou dobu, kdy odpad musí v koši počkat na vynesení. Držák s vonnou kapslí se připevňuje na vnitřní stranu víka odpadkového koše. Zhruba po dobu 4 až 6 týdnů vydrží osvěžovat okolí a omezí nepříjemný zápach.

Tříděné odpadky

K manipulaci s odpadem patří také správné třídění. Proto bychom se o něm měli alespoň okrajově zmínit. Jistě, třídění domovního odpadu není ničím novým, ale bohužel je stále mnoho domácností, kde všechno skončí v jedné nádobě.

Octomilky útočí: Nastražte jim účinnou past z jaru a piva
Mohlo by Vás zajímat:

Octomilky útočí: Nastražte jim účinnou past z jaru a piva

Je potřeba vědět, že odpad je nutné třídit už doma, protože pozdější roztřídění v podstatě není možné. Nejsnadnějším řešením je pořízení některého ze speciálních vícekomorových třídicích košů, a jestliže máte ve své kuchyni dost místa, pořiďte si soustavu několika odpadkových nádob. Papír, plasty a ostatní „čisté“ smetí lze skladovat v jednoduchých nádobách, ale biologický odpad, který je právě zdrojem nevítaného zápachu, je třeba opravdu důsledně uchovávat v uzavíratelné nádobě. Tu doplňte plastovou vložkou, kterou následně jen pohodlně vyjmete a vynesete.

SuperWoman Katarina Emma Schapiro o sebepoznání: I úspěšní lidé mají své pády a nezdary, ale nenechají se jimi nikdy převálcovat

SuperWoman Katarina Emma Schapiro o sebepoznání: I úspěšní lidé mají své pády a nezdary, ale nenechají se jimi nikdy převálcovat

Další články