Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Kokedama: Jak a z čeho ji vyrobit, aby vám dělala radost po mnoho let

Kokedama: Jak a z čeho ji vyrobit, aby vám dělala radost po mnoho let
Zdroj: Commons.wikimedia, La Florida Studio, CC-BY-SA-4.0
+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Chtěli byste mít vlastní zahradu, ale prozatím není žádná na obzoru? Pak je tady ještě jedna možnost – jmenuje se kokedama a můžete si ji umístit doslova kamkoliv. Kokedama se totiž zavěšuje třeba ke stropu. Nezabírá místo a působí velmi dekorativně. Navíc si ji můžete vyrobit doma a pak sledovat, jak se rostlině daří.

Zdeňka Nezbedová 3. ledna 2021

Co je to vlastně kokedama? Jak už název napovídá, pochází tento způsob pěstování rostlin z Japonska. V překladu se vlastně jedná o mechovou kouli, která tvoří obal pro rostlinu, jež v ní může růst i dlouhá léta. Tento způsob pěstování rostlin se v průběhu času vyvinul ze speciálních bonsají, jejichž kořeny byly pěstovány do tvaru koule.

Jak vyrobit kokedamu

Vyrobit si doma kokedamu zvládne téměř každý, je ale potřeba mít k tomu potřebný materiál. Mimo rostliny, kterou budeme ve formě kokedamy pěstovat, je to rašeliník, jíl ketotsuchi, substrát pro pokojové rostliny, akadama, zeolit a mech na obalení hotové kokedamy. Dále si k výrobě připravíme nit a umělý provázek. Všechny tyto materiály je možné koupit ve specializovaných prodejnách, často dokonce v celé základní sadě.

Zázrak jménem angínovník: Žvýkání listů ulevuje při bolestech v krku, pomáhá i při nachlazení
Mohlo by Vás zajímat:

Zázrak jménem angínovník: Žvýkání listů ulevuje při bolestech v krku, pomáhá i při nachlazení

Důležitý výběr rostliny

Základem úspěchu při výrobě kokedamy je vhodná rostlina. Mělo by jít o vlhkomilnou pokojovou rostlinu, vhodná může být třeba Calathea, která bude krášlit byt nádhernými dekorativními listy. Lze použít i jiné typy rostlin, pak je ale třeba přizpůsobit jim hlavně substrát, který do kokedamy zakomponujeme.

Máte vybranou rostlinu? Pak nic nebrání přípravě základního substrátu. Použijeme k tomu pět dílů jílu, po dvou dílech akadamy a substrátu pro pěstování pokojových rostlin a jednoho dílu zeolitu. Všechno důkladně promícháme a teď už přichází čas pro samotnou rostlinu. Tu zbavíme substrátu, ve kterém doposud rostla, kořeny velmi opatrně obalíme namočeným rašeliníkem, který jsme důkladně „vyždímali”. Vytvoříme tak základ pro další vrstvení materiálu do tvaru koule – proto si můžeme pomoci nití, abychom vyrobili jádro budoucí kokedamy a aby rašeliník na kořenech rostliny dobře držel a chránil je před případným poškozením.

Zázrak jménem rýmovník. Protahuje dýchací cesty, má desinfekční a protiplísňové účinky
Mohlo by Vás zajímat:

Zázrak jménem rýmovník. Protahuje dýchací cesty, má desinfekční a protiplísňové účinky

Obalit a vytvořit správný tvar…

Nyní si smíchaný substrát navlhčíme tak, aby vytvořil hmotu, s níž bude možné pracovat a která bude dobře držet tvar. Touto hmotou budeme obalovat rašeliníkový základ. Postupujeme pomalu, po malých vrstvách a kouli, která vzniká, postupně zvětšujeme až do zvoleného průměru. Měli bychom při tom vzít v úvahu velikost zvolené rostliny, aby měla dostatek prostoru pro kořeny, ale aby také kokedama byla esteticky vyvážená. Právě estetika je totiž základem japonského přístupu k pěstování rostlin, včetně kokedamy.

Finální úprava kokedamy pak spočívá v obalení vyrobené koule připraveným mechem. Ten je dobré rozdělit na několik dílů, které postupně přikládáme s mírnými překryvy po celém povrchu. K jeho zajištění poslouží pevné, ale opatrné zajištění nití a poté vše omotáme umělým provázkem. I když bychom se mohli domnívat, že bude vhodnější použít přírodní materiál, musíme si uvědomit, že jde o to, aby provázek vydržel po celou dobu pěstování kokedamy, a ten přírodní by se po určité době začal rozpadat.

Moringa je stromem života. Zázračná rostlina z podhůří Himaláje hubí dvě rakoviny
Mohlo by Vás zajímat:

Moringa je stromem života. Zázračná rostlina z podhůří Himaláje hubí dvě rakoviny

Finální úprava

Pokud budeme chtít kokedamu zavěšovat ke stropu nebo kamkoliv jinam, musíme pamatovat také na poutko, které vytvoříme v místech, kde je vsazena rostlina. Jestliže se rozhodneme pěstovat rostlinku v misce, poutko samozřejmě tvořit nemusíme. Jakmile bude koule pevně držet svůj tvar, máme hotovo. Stačí sledovat, jak se bude rostlině dařit – a samozřejmě o ni také pečovat. Bude potřeba rostlinku zalévat, což provedeme namočením kokedamy do misky s vodou. Stačí několik minut a rostlinka bude zase na několik dní spokojená, zvlášť když ji umístíme na dostatečně světlé místo.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články