Záhadné Petrovy kameny: Místo, kde začaly krvavé čarodějnické procesy

Záhadné Petrovy kameny: Místo, kde začaly krvavé čarodějnické procesy
Zdroj: Wikimedia Commons/Vavrik – Vlastní dílo, Public domain
Podivné skály známé jako Petrovy kameny (nacházejí se v pohoří Hrubý Jeseník v Pradědské hornatině) odjakživa provokovaly lidskou mysl k vymýšlení strašidelných příběhů.Na vrcholcích skal se měly slétávat čarodějnice, aby zde obcovaly s ďáblem. Snímek z osmdesátých let 20. století.Ďábel na sebe bral při sabatech podobu černého kozla. Takto si ho představoval slavný malíř Goya.Čarodějnice byly pověstné mícháním lektvarů, které dokázaly zabít i přivolat lásku.+ 8 fotek+ 9 fotek

V Hrubém Jeseníku nedaleko hory Praděd najdeme temnými pověstmi opředenou skupinu skal známou jako Petrovy kameny. Během nejstrašlivějších čarodějnických procesů v českých zemích bylo právě toto místo inkvizitory označeno za centrum sabatů, pekelných rejů a dostaveníček s ďáblem. Dnes je častým cílem milovníků záhad.

Kateřina Niekurzáková
Kateřina Niekurzáková 13. září 2019

Petrovy kameny, tři mohutná skaliska, najdete v pohoří Hrubý Jeseník v Pradědské hornatině. Tyto sedmimetrové útvary jsou odpradávna opředené řadou bájí a legend.

Ďábelské orgie

Na hřebenech skal docházelo podle pověrami zaslepených lidí k orgiím se samotným ďáblem, který se zjevoval jako černý kozel. Čarodějnice se zde oddávaly divokým sexuálním hrátkám, z nichž odlétaly na košťatech do svých domovů. Na vsi pak trýznily nebožáky nemocemi, přivolávaly krupobití, neúrodu a rozvracely spokojená manželství. Vesničané na údajné čarodějnice svalovali vinu za veškeré své neštěstí.

Codex gigas je největší rukopisná kniha (kodex) světa. Byla pravděpodobně napsána počátkem 13. století v podlažickém klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Podle legend se na sepsání podílel sám ďábel, proto se jí často říká Ďáblova bible.
Mohlo by Vás zajímat:

Podlažice – místo, kde prý ďábel napsal nejzáhadnější knihu Česka

Ukradená hostie

Podle pověstí měly zdejší čarodějnické procesy (1679 až 1694) počátek u selky, jejíž nemocná kráva přestala dojit mléko. Kořenářka jí proto poradila, aby dala krávě sníst proměněnou hostii. Selka tedy uplatila žebračku, aby zašla do kostela a po svatém přijímání hostii vyplivla do šátku. Žebračky si ale všiml ministrant, který vše okamžitě prozradil faráři. Ten uložil ženě pokání v podobě několika modliteb a propustil ji.

Tím ale případ neskončil, záhy byla žebračka, selka a ještě jedna další žena obviněna z čarodějnictví. Na Losinské panství byl pozván inkvizitor Jindřich Boblig z Edelstadtu, který rozpoutal „hon na čarodějnice“ v tom nejhorším slova smyslu.

Ve východní části Kokořínských lesů nalezneme nejstrašidelnější hrad v republice, který vyděsil i slavného českého básníka Karla Hynka Máchu. Je jím tajuplný hrad Houska, jenž láká návštěvníky legendami o průrvě do samotného pekla.
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemný hrad Houska prý chrání bránu do pekel. Jaké další záhady skrývá?

Jesenické peklo

Zasedl proto inkviziční tribunál složený z panských úředníků, kteří byli ovládáni podílnictvím na kořisti z majetku obětí i strachem ze samotného Bobliga, jehož úkolem nebylo obviněnému vinu dokázat, ale na mučidlech z něho vynutit přiznání.

Losinský zámek se stal v letech místem utrpení a strašlivé smrti zhruba stovky nevinných obětí. Nejznámější z nich byl šumperský děkan Kryštof Alois Lautner, který byl pro své pokrokové názory Bobligovi trnem v oku. Bolestný příběh o čarodějnicích pak sepsal Václav Kaplický v knize Kladivo na čarodějnice, které mistrovsky zfilmoval Otakar Vávra.

Dnes jsou svahy pod Petrovými kameny vyhledávaným místem lyžařů, protože mají jedny z nejlepších sněhových podmínek u nás. Pohnutou historii místa připomíná expozice Čarodějnické procesy v Geschaderově domě v Šumperku.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA PETROVY KAMENY I HRŮZY ČARODĚJNICKÝCH PROCESŮ:

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Další články