Chtěli lásku, ona jejich peníze: Hraběnka Maria Tarnowska, žena, kvůli které se zabilo 13 mužů

Chtěli lásku, ona jejich peníze: Hraběnka Maria Tarnowska, žena, kvůli které se zabilo 13 mužů
Zdroj: Unsplash

Nejprve přiměla muže, aby se do ní zamilovali... a potom je donutila k sebevraždě. A když si v roce 1907 objednala vraždu svého milence, byla to její labutí píseň. Úřady již déle nečekaly a zarazily řádění krvavé hraběnky. Soudní proces tehdy sledoval celý svět

Kamil Šivák
Kamil Šivák 08. 11. 2023 11:00

Během soudního přelíčení, které se konalo v Benátkách, zachovala Maria Tarnowska klidnou tvář. Neprojevila žádnou lítost. Když na ni novináři křičeli, zda trpí výčitkami, jen je počastovala lhostejným pohledem. I když měla na svědomí spoustu životů, tvrdila, že je nevinná.

Krátkodobá idylka v Kyjevě

Maria Tarnowska se narodila v Kyjevě v roce 1877 do velmi vážené rodiny hraběte Nikolaje O'Rourkeho. Její předci totiž pocházeli z Irska. Do Ruska přišli v osmnáctém století za vlády císařovny Alžběty. Mariin otec byl námořní důstojník. Po odchodu do civilu začal pracovat v kanceláři kyjevského gubernátora.

Díky tomu všemu měla šťastné dětství. Rodina i blízcí jí plnili doslova každé přání. Každý rok se také mohla podívat do zahraničí. Po vystudování Institutu pro mladé šlechtičny byla považována za dospělou. Nebo alespoň dost starou na vdavky. Rodiče již měli v rukávu jedno eso, ale co čert nechtěl, Maria se zamilovala do hraběte Wasyla Tarnowského. S tím rodina nesouhlasila. Vždyť jim v žilách kolovala krev Stuartovců. Nějaký rod Tarnowských se zálibou v umění jim nebyl roven. Tarnowští jim zase vyčítali, že nejsou tak bohatí, jak by měli být. Kvůli vzájemným nesvárům tak nakonec oba milenci utekli a tajně se vzali.

Narodily se jim dvě děti. Užívat mohli dva venkovské statky rodu Tarnowských. Mohli si také dopřát poměrně luxusní život: cestovali a pořádali opulentní večírky, kde se rozlévala nejdražší vína a podávaly se neobvyklé pokrmy, třeba jahody namočené v absinthu. Tato idylka však netrvala věčně.

Krásný psychopat

Ve zprvu šťastném životě se začaly objevovat první trhliny. Rozhazování skončilo tím, že se muselo začít šetřit, a to se Marii ani trochu nelíbilo. A tak došlo na velmi hlasité hádky. Hrabě Tarnowski to nesl velmi těžce, což ho nakonec donutilo k tomu, aby hledal útěchu na dně lahve. Maria se zase "uklidnila" v náručí četných milenců. Dokonce si začala románek s vlastním švagrem. Když se do ní nějaký muž zamiloval, nechal se pak přesvědčit ke spáchání sebevraždy. Jeho majetek pak připadl Wasylovi a Marii.

Psychologové se domnívají, že Maria Tarnowska byla psychopatem neschopným jakékoli empatie. Svým milencům popletla hlavy, donutila je sepsat závěť a vzít si život. Podařilo se jí to hned třináctkrát. Své jednání nijak neskrývala. Vlastně byla na ně patřičně hrdá. Uměla to vskutku dobře. Vždyť její milence neodradil ani pohled na hroby jejich předchůdců.

Pykala jen krátce

Tarnowští mohli opět začít vést bujarý život. Maria měla opět dobrou náladu, ale přece jen chtěla něco změnit. Pomýšlela na rozvod. K tomuto účelu si najala právníka Donata Prikulova, který se do ní, jak jinak, zamiloval, opustil rodinu a ukradl 80 000 rublů, což byla částka, kterou mu svěřili jeho klienti. Uprchli spolu do Itálie. Peníze však rychle došly a vykutálený právník dostal kopačky. Maria si již myslela na další oběť – hraběte Pavla Komarovského, jenž byl velmi bohatý a čerstvě ovdovělý, takže zoufale toužil po ženské společnosti.

Zanedlouho ho přesvědčila, aby se nechal pojistit na 500 000 franků. Výplata by samozřejmě šla na její konto. Souhlasil a tím si podepsal rozsudek smrti. Maria totiž ihned běžela za svým dalším "přítelem", třiadvacetiletým Aleksandrem Naumowem, jemuž si plačtivě postěžovala, že ji Komarowski neskutečně urazil. Mladík jí přísahal pomstu a svůj slib dodržel. Hrabě krátce po střelbě zemřel v nemocnici. Tentokrát ale povedený pár zadržela policie ve Vídni, kde se snažili získat Komarowského pojistku.

Soud trval dva roky a připomínal divadlo. Krvavá hraběnka se snažila ze všech sil zapůsobit na porotu, což se jí částečně povedlo. Jeden člen se do ní zamiloval a požadoval její propuštění. Prý není vrah, ale podlehla nějaké ženské nemoci. Ona sama pak tvrdila, že své city nedává najevo, ale ve skutečnosti je nemocnou a slabou ženou. Nikoli bezcitným vrahem. Zbytek poroty se ale nenechal zmást. Označil ji za otrokyni peněz a luxusu.

Konečný rozsudek zněl osm let vězení. Zda si ho hraběnka odpykala, není známo. Některé zdroje uvádějí, že za mřížemi strávila pět let, jiné, že jen několik měsíců. Když byla propuštěna, měl se do ní zamilovat jeden důstojník, s nímž odcestovala do Jižní Ameriky. I tam se jí poštěstilo vést prosperující život. Zemřela v roce 1949 obklopena svými dětmi a vnoučaty.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Maria Tarnowska
Ciekawostkihistoryczne.pl: Krwawa hrabina Tarnowska

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články