Dějiny napudrovaných paruk: Nejdříve zakrývaly pleš. Později byly znamením autority a moci

muž s napudrovanou parukou
Zdroj: Wikimedia Commons, Gottfried Hempel, Public domain

Napudrovaná paruka patřila mezi nejznámější a zároveň nejzesměšňovanější prvek módy osmnáctého století. Pro jaké účely vznikla? A proč ji lidé nosili?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 12. 07. 2024 16:00

Poprvé se paruky začaly nosit v Anglii v 16. století, a to za účelem zakrytí počínající pleše. V sedmnáctém a osmnáctém století se ale staly mnohem populárnější, začali je totiž nosit muži i ženy z vyšších společenských vrstev. Vyráběly se často z lidských vlasů, vlny či koňských žíní. Pudr jim měl dodat uhlazenější vzhled a zakrýt pach. V létě zase pudr zamezoval přílišnému pocení.

Proč paruky?

Proč lidé nosili napudrované paruky? Pro mnohé to byla prostě módní záležitost. Bujný vlasový porost byl vnímán jako znak mládí a krásy. A právě pudr paruky opticky zvětšoval. Pro ostatní to byl způsob, jak ukázat světu své postavení a bohatství. Některé paruky byly velmi drahé. Platilo tak, že čím byla propracovanější, tím zámožnější byl její majitel.

Mezi poměrně časté modely patřily ty, jenž byly zdobené drahokamy a peřím. V tomto případě se ovšem muselo počítat s tím, že paruka bude poměrně velká, a hlavně těžká na nošení. Pudrované paruky vyšly z módy na konci osmnáctého století, kdy se staly oblíbenými více nekomplikované a přirozené účesy.

Kdo nosil napudrované paruky?

Paruky nosili zejména příslušníci aristokracie a bohatí občané, mezi něž patřili soudci, právníci a politici. Paruka byla znakem autority a moci. Vhodným doplňkem pak byl ještě klobouk anebo čepice. Přípustná byla ale také čelenka či stuha. Paruky se také často vzadu na hlavě svazovaly do mašle. Nesmělo se ale také zapomínat na to, že po několika dnech bylo potřeba paruku kompletně přepudrovat.

Ale jak už bylo uvedeno, koncem osmnáctého století se této ozdoby začali lidé houfně zbavovat. Za prvé se paruky nyní jevily jako příliš formální pro každodenní nošení. Za druhé byl pudr považován za nezdravý, neboť mohl způsobit dýchací potíže. A konečně za třetí, paruky byly velmi nepraktické, ať už co se týče jejich váhy nebo nákladů na údržbu. Za jejich úpadek mohla také Francouzská revoluce, kdy začaly být paruky spojovány se šlechtou. Známé rčení z té doby bylo, že s hlavami začaly padat i paruky. Nosily se tak už jen při výjimečných událostech a společně s kostýmy divadelníků.

Slavní a jejich paruky

V osmnáctém století nosila napudrované paruky spousta slavných lidí. Hodně je zpopularizovala francouzská královna Marie Antoinetta. První prezident Spojených států George Washington byl často v paruce zobrazován na různých portrétech. Jeden ze zakladatelů Benjamin Franklin napsal o parukách v roce 1784 satirickou esej. Francouzský vladař Ludvík XVI. nosil propracovanou paruku i při neformálních příležitostech.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Paruka
Historydefined.net: Why did People Wear Powdered Wigs?

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články