Děsivá aztécká píšťala smrti: Přivolával se s ní vítr a mrtvým pomáhala v přechodu na druhou stranu

aztécká píšťala smrti
Zdroj: Wikimedia Commons, Jennysnest, CC BY-SA 4.0

Na konci devadesátých let objevila skupina archeologů ve starověkém chrámu v Mexico City kostru člověka, který byl obětován. Zajímavé bylo, že v ruce držela kostra malou keramickou píšťalu, jenž byla vytvarována do podoby lidské lebky. O co šlo?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 11. 04. 2024 16:00

V následujících letech se spousta lidí pokoušela vytvořit kopii tohoto záhadného předmětu. Natáčeli si ho pak na YouTube a snažili se z něho dostat děsivý zvuk, jenž by měl připomínat křik banshee, kvílení větru či nářek tisíců zatracených duší.

Objev aztécké píšťaly smrti

Záhada aztécké píšťaly smrti započala v roce 1999, kdy tým archeologů vedený Salvadorem Guillieumem Arroyou zkoumal ruiny starověkého aztéckého chrámu v Tlatelolcu v Mexico City, který byl zasvěcený bohu větru Ehecatlovi. Právě tam našli ostatky dvacetileté oběti rituálu, která svírala pár píšťal ve tvaru lebky.

Nebylo to poprvé, co byly podobné píšťaly nalezeny. V sedmdesátých letech dvacátého století publikoval historik José Luis Franco první analýzu podobných píšťal nalezených v Mexiku. Všechny byly ve tvaru lebky nebo sovy. To byla totiž symboly, které se v mexické kultuře pojily se smrtí.

Píšťaly nalezené v roce 1999 byly ale trošku jiné. Měly zobrazovat Mictlantecuhtliho, boha podsvětí a smrti. Proto se začalo těmto předmětům říkat aztécké píšťaly smrti. I když bylo jasné, že měly ceremoniální a duchovní význam, výzkumníci stále neznají jejích hlavní účel. Nevědělo se ani, jak zní. To zjistil až archeolog Arnd Adje Both, který se specializuje na hudební nástroje.

Jak zní aztécká píšťala smrti?

Arndeho již dlouho fascinují hudební nástroje z předkolumbovské doby. A proto mu byla udělena výsada vyzkoušet ony píšťaly. Zatímco píšťaly na YouTube vydávají zvuky podobné křikům, při nichž tuhne krev v žilách, ty skutečné zněly jako mírně zkreslený zvuk větru. Následně se provedly skeny, aby byly vytvořeny repliky pro další studie.

Archeolog uvedl, že mají uvnitř jakousi vzduchovou pružinu, kterou vynalezli Mayové okolo roku 700 až 800 n.l. Ta má ještě zaoblenou komoru, která produkuje zvuk, a otvor na spodní straně, jenž může ze sebe vydávat další tóny. Jejích systém nepřipomíná žádný západní dechový nástroj, tudíž je jedinečný a vyráběl se pouze v předkolumbovské Americe.

Možné využití píšťal

Možným využitím píšťal smrti se také zabýval výzkumník Roberto Velázquez Cabrera, který přišel na možné spojení mezi bohem větru a podsvětí. Jelikož vydávaly zvuk podobný větru, bylo by logické, že se používaly k rituálům ve chrámu zasvěceném Ehecatlovi. Proto se také našly v roce 1999 právě tam. Třeba se nimi "přivolával" silný vítr v jinak klidném počasí.

Co se týče podsvětí, mohly pomáhat v přechodu do posmrtného života. Kupříkladu se jimi mohlo zahnat zlé duchy nebo dodat zesnulému sílu k poslední cestě. Jedno je ale jisté. Neexistuje žádný spolehlivý důkaz, že by se píšťaly používaly v bitvách k zastrašení nepřátel.

S příchodem 3D tisku se začínají píšťaly smrti objevovat v internetových obchodech jako houby po dešti. Jsou v různých barvách a tvarech. Ty však, narozdíl od originálů, vydávají vskutku příšerný zvuk. Stal se z nich poměrně velký hit. O jejích historii víme ale jen jediné - sloužily k rituálním účelům. A ani to není úplně jisté.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Aztec death whistle
Allthatsinteresting.com: The Murky History Of The Aztec Death Whistle, The Screaming Instrument Said To Make The Most Terrifying Sound In The World

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články