Děsivý experiment ve škole ukázal, jak mohli Němci podlehnout nacismu a zabíjet nevinné lidi

Děsivý experiment ve škole ukázal, jak mohli Němci podlehnout nacismu a zabíjet nevinné lidi
Zdroj: Pixabay

Vzpomínáte na hodiny dějepisu? Někdy to byla pěkná nuda. To ale neplatilo pro výuku kalifornského středoškolského učitele Rona Jonese. Ten se rozhodl pomocí neobvyklého experimentu svým žákům v roce 1967 vysvětlit, jak dokázali nacisté zmanipulovat celé Německo.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 27. 08. 2023 16:00

Jonesovi studenti zprvu nechápali, jak mohli lidé přijmout činy nacistického režimu. Rozhodl se tak vytvořit fiktivní socialistické hnutí, které by skrze hesla a doktrínu demonstrovalo přitažlivost nacismu. Pojmenoval ho Třetí vlna a určitě netušil, že se mu to velmi brzy vymkne z rukou.

Pozadí experimentu

Experiment proběhl na střední škole Cubberley v kalifornském Palo Altu během prvního dubnového týdne roku 1967. Jones vytvořil hnutí Třetí vlna, které mělo za úkol odstranit demokracii. Myšlenka, že demokracie reprezentuje individualitu, byla považována za znevýhodňující a scestnou. Slogan hnutí totiž zněl: Síla skrze disciplínu, síla skrze komunitu, síla skrze činy, síla skrze hrdost.

Manipulace s lidskou myslí

Vše začalo jednoduchými úpravami, třeba tak, že studenti měli v lavicích sedět dle předepsaného vzoru. Pak se začalo hovořit o nutnosti disciplíny. Každý byl povinen před druhým zvoněním sedět ve své lavici, rovný jako pravítko. Kdo se chtěl na něco zeptat, musel vstát. Směl k tomu však použít maximálně tři slova. To platilo i pro odpovědi. Také se nesmělo zapomínat na oslovení "pane Jonesi".

Učitel si tehdy myslel, že jim tato jednodenní ukázka bude bohatě stačit. Když ale viděl, jak žáci všechna pravidla dodržují, rozhodl se pokračovat. Vymyslel speciální pozdrav připomínající hajlování. Studenti se takto měli zdravit i mimo školu. Každý z nich také dostal jeden úkol. Někdo měl vymyslet vlajku Třetí vlny, jiný měl bránit nečlenům ve vstupu do třídy a další se staral o nábor nových lidí. Od té doby začal žít experiment vlastním životem.

Zapojila se celá škola

Do hnutí Třetí vlny se začali hlásit žáci z celé školy. Každý z nich dostal členskou kartu. Na začátku třetího dne mělo hnutí 43 členů, odpoledne to bylo již více než 200. Zvedla se také vlna udání na ty, kdo vybočovali z řady. A jako třešnička na dortu - jeden chlapec se Jonesovi nabídl, že mu bude dělat bodyguarda, neboť se bál o jeho bezpečnost.

Přišel tak čas na to, aby se celý projekt jednou provždy ukončil. Jones tak oznámil, že následující den (pátý a poslední) oznámí prezidentský kandidát hnutí veřejnosti existenci Třetí vlny.

Návrat do reality

Všichni studenti, členové Třetí vlny, dorazili do školní knihovny přesně v 11.50 hod. Za skandování hesel Síla skrze disciplínu a komunitu čekali na to, až začne přímý televizní přenos. Učitel dokonce sehnal falešné reportéry z řad svých přátel. Poté zapnul televizi umístěnou uprostřed místnosti. Jenomže se v ní neukázala tvář jejich prezidentského kandidáta, nýbrž prázdný kanál.

Po několika minutách ticha jim Jones oznámil, že se stali součástí sociálního experimentu, kdy každý z nich byl ochoten přijmout pocit nadřazenosti, neboť patřil do určité privilegované skupiny. A právě takto se tehdy cítili Němci. Podlehli dojmu, že jsou "něco víc". Svá slova pak ještě nakonec podložil projekcí filmu o nacistickém režimu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: The Third Wave (experiment)
Paloaltoonline.com: The Wave that changed the world

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články