Tajemství děsivé fotky sovětských pionýrů: Z jejího autora se stal nepřítel státu

Tajemství děsivé fotky sovětských pionýrů: Z jejího autora se stal nepřítel státu
Zdroj: Wikimedia Commons/Viktor Bulla, Public Domain

Už na první pohled děsivá fotka ukrývá hned několik tajemství. Proč mají na sobě všechny děti plynové masky a co má s tím vším společného heslo „Vždy připraveni!”, které snad dodnes nezemřelo?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 20. března 2021

Oficiální název fotografie, kterou v roce 1937 pořídil Viktor Bulla zní Pionýrská obrana. Kdyby ale věděl, co ho za to bude čekat, asi by si to rozmyslel. O dva roky později již nebyl mezi živými. Jako údajného špiona ho čekala kulka…

Pionýrská organizace plná dětí s červenými šátky.
Mohlo by Vás zajímat:

Uběhlo 70 let od vzniku Pionýra: Jeho cílem bylo mládeži vštěpovat komunistickou ideologii

Ideální občan

Děti to neměly v Sovětském svazu vůbec lehké. Už od velmi raného věku, stejně jako v Německu, byla jejich mysl přizpůsobována oficiální státní propagandě. Cíl byl jasný – vytvořit ideální sovětské občany. Začínalo se již od sedmi let v organizaci Okťabrjonok (cosi jako Říjnovníček) pojmenované po potomcích slavné říjnové revoluce v roce 1917. Od čtrnáctého roku života přecházel dorost k pionýrům. A kdo to skutečně se stranou myslel vážně, mohl rovnou přejít ke Komsomolu – Komunistickému svazu mládeže.

Avšak i každá pionýrská skupina byla připojena k místní jednotce Kosmopolu. „Technicky to bylo povinné pro téměř všechny školáky,” vysvětluje Diane Koenker, profesorka ruských dějin na univerzitě v Illinois. „Každý musel patřit do nějaké organizace.”

Pionýr byl domovskou organizací tisíců dětí
Mohlo by Vás zajímat:

Jak to za socialismu chodilo v Pionýru a jak fungovaly další instituce?

Tajemství fotky

Ač tato fotografie působí na první pohled děsivě, nešlo o nic jiného než o klasické vojenské cvičení v duchu hesla: „Vždy připraveni!” Jelikož se v první světové válce používaly chemické zbraně, staly se plynové masky součástí standardní výbavy. Nikdo totiž nevěděl, co se bude používat během druhé světové války.

„Fotografie vypadá strašidelně,” říká rusko-americký spisovatel Eugene Yelchin. „Přesto si myslím, že snímek měl především vyvolat v lidech pocit důvěry. Těmto dětem byla neustále vtloukána paranoia a strach, takováto cvičení byla zcela normální součástí jejich dne. Mnozí z nich v pionýrských táborech trávili letní a zimní prázdniny.” 

Pionýrské tábory v průběhu léta byly pro děti zábavou.
Mohlo by Vás zajímat:

Jaké to bylo být dítětem v socialistickém Československu? Kamarádi, běhání venku, pionýrské tábory a žádné počítače

Nepřítel státu

Autor fotografie, Viktor Bulla, během svého života aktivně zaznamenával největší okamžiky revoluce, ale nikdy se kvůli tomu nedostal do potíží. Až s fotkou pionýrů přišlo obvinění ze špionáže a byl zastřelen. Soudruzi si totiž usmyslili, že se dal na stranu nepřítele. Byl to ale pravý důvod? Nebo se jim nelíbilo, že se na veřejnost dostal jasný důkaz jejich ideologické masáže mladých lidí?

Odkaz mládežnických hnutí však žije dál. Vladimir Putin byl nedávno požádán členy parlamentu o to, aby vytvořil podobný spolek, jenž by zaměstnal děti i dorost. Plynové masky ale zřejmě vystřídají respirátory…

Historie posmrtných fotografií: Snímky z časů, kdy mrtví vypadali jako živí
Mohlo by Vás zajímat:

Historie posmrtných fotografií: Snímky z časů, kdy mrtví vypadali jako živí

Zdroje informací:
Atlasobscura.com: The man who took this photo was accused of being an enemy
of the state

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Další články