Líčení ve starém Egyptě: Make-up nebyl výsadou žen, mohl vás ale stát i život

Líčení ve starém Egyptě: Make-up nebyl výsadou žen, mohl vás ale stát i život
Zdroj: Pixabay
Ve starověkém Egyptě lidé běžně používali líčidla, a to bez ohledu na pohlaví. Malovali se muži i ženy, ale zkrášlování mohlo vést i k vážným zdravotním problémům a někdy dokonce ke smrti.Červené barvivo bylo třeba získávané z chaluhy, která obsahuje nezanedbatelné množství jódu. Pokud někdo neměl v pořádku štítnou žlázu, čekal jej mnohdy smutný konec.Kosmetický set z časů starého EgyptaEgypťanky byly opravdové krasavice. Jejich osobnost podtrhávaly mimo jiné i třpytivé rtěnky, které obsahovaly příměs z perleti z rybích šupin. Některé rtěnky jsou obdobnou cestou vyráběny dodnes.+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Některé ženy se líčí více, jiné vyznávají spíše přirozený vzhled. Ať už patříme do kterékoliv skupiny, jisté je, že trochu zkrášlovadel má doma snad každá žena. A je to tak už opravdu po tisíce let – vždyť líčení je staré téměř doslova jako lidstvo samo.

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 20. ledna 2022

Ženy i muži chtěli být krásní vždy. Nemůžeme se proto divit, že třeba v tak vyspělé civilizaci, jakou byl ve své době starověký Egypt, lidé běžně používali líčidla, a to bez ohledu na pohlaví. Malovali se muži i ženy, ale takové zkrášlování mohlo tehdy vést i k nenapravitelným zdravotním problémům, v některých případech dokonce i ke smrti.

5 nejvýraznějších trendů v líčení pro rok 2022: Lesk, třpyt, barevná linka i výrazná tvářenka
Mohlo by Vás zajímat:

5 nejvýraznějších trendů v líčení pro rok 2022: Lesk, třpyt, barevná linka i výrazná tvářenka

Je to pořád (skoro) stejné

Proč se malovaly ženy, je celkem předvídatelné. Zvýraznění očí dodalo obličeji na atraktivitě, zdůraznilo žádoucí tvary, vymohlo pro svoji nositelku tolik žádanou pozornost mužů. Čím zámožnějšího a důležitějšího muže takové oči uhranuly, tím samozřejmě lépe. Ženy si většinou nemohly moc vybírat, i když byly svobodné, stále měli rozhodující slovo muži.

Módní barvy ve starém Egyptě

Tehdejší egyptská kultura měla svoje specifika. Na dochovaných dobových malbách zjistíme, že v nich převažují hlavně modrá, červená, temně zelená a černá – samozřejmě mimo zlaté. A obdobná barevnost letěla i v trendech tehdejšího líčení.

Pro krásu se ale mnohdy hodně trpělo. Vždyť třeba červené barvivo bylo získávané z chaluhy, která zároveň obsahuje nezanedbatelné množství jódu. Pokud někdo neměl v pořádku štítnou žlázu, kosmetika mu mohla paradoxně způsobit těžké zdravotní problémy, které podle historiků někdy končily i smrtí.

12 úchvatných proměn make-up artistky Diany Vitikačové: Obzvlášť hrdá jsem na Johnnyho Deppa
Mohlo by Vás zajímat:

12 úchvatných proměn make-up artistky Diany Vitikačové: Obzvlášť hrdá jsem na Johnnyho Deppa

Perleťová rtěnka? Žádný problém!

Egypťanky byly opravdové krasavice. Jejich osobnost podtrhávaly mimo jiné i třpytivé rtěnky, které tohoto efektu dosahovaly díky příměsi perleti z rybích šupin. Tehdy možná šlo o novinku na staroegyptském kosmetickém trhu, ale obdobnou cestou jsou některé rtěnky vyráběny dodnes.

Léčivá kosmetika

Abychom ale nebyli vůči líčidlům dávných Egypťanů příliš kritičtí, složení některých preparátů mělo dokonce i léčivý charakter, mohly působit antibakteriálně a pomáhat v obraně proti infekcím. Věda ale tehdy nebyla na takové úrovni, aby dokázala často skutečně jen drobné rozdíly ve složení líčidel odhalit a určit škodlivé látky.

Líčení podle horoskopu: 3 znamení zvěrokruhu, která jsou dokonalými make-up artisty
Mohlo by Vás zajímat:

Líčení podle horoskopu: 3 znamení zvěrokruhu, která jsou dokonalými make-up artisty

Když líčidla, tak pro všechny…

Egypťané by asi náš dnešní pohled na výrazné líčení jako doménu žen nepochopili a odmítali přijmout. Stačí se podívat na portréty faraonů a dalších významných mužů té doby, které se zachovaly v autentické podobě.

Hned na první pohled nás upoutají velké, výrazné a minimálně oční linkou zvýrazněné oči. Většina mužů však má na obličeji make-upu zjevně mnohem více. Proč? Jednak prý šlo o částečnou ochranu proti slunečním paprskům, které mohly způsobit nepříjemné spálení, ale zároveň to zkrátka byla i součást kultury a tehdejšího života.

Zvýrazněné oči navíc podporovaly démonický pohled mužů, kteří se tak přibližovali představě o tehdejší podobě uctívaných bohů. Co tedy u mužů při nanášení make-upu převažovalo? Pocit odpovědnosti za ochranu pokožky, nebo zkrátka a jednoduše touha být o něco přitažlivější?

Zdroje informací:
Wikipedia: Beauty and cosmetics in ancient Egypt
World History Encyclopedia: Cosmetics, Perfume, & Hygiene in Ancient Egypt
LoveToKnow.com: History of Makeup in Egypt

Cvičitelka Hanka Kynychová: Tři roky jsem žila s tyranem, bití mi přišlo normální

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články