Jednoduchá rada, jak udělat děti šťastnější: Stačí najít půl hodinu denně na společné hraní a dovádění

Jednoduchá rada, jak udělat děti šťastnější: Stačí najít půl hodinu denně na společné hraní a dovádění
Zdroj: Freepik

Hlavně, aby byly šťastné a zdravé. Zbožné přání každého rodiče. Se zdravím to není tak jednoduché, ale ke štěstí nemusí být cesta vůbec trnitá. Podle nejnovějších průzkumů v českých rodinách si 90 % dětí přeje, aby si celá rodina víc hrála. A kdy jindy začít než na Den dětí?

Markéta Behinová
Markéta Behinová 01. 06. 2024 08:30

Hraní je důležité pro vývoj dítěte, ale i pro prohlubování vztahů v rodině. Čas strávený hraním je ale bohužel čím dál vzácnější.

Jak ukázaly výsledky nejnovější celosvětové studie společnosti LEGO® Play Well Study, které se zúčastnily i rodiny z České republiky, pro 79 % rodičů není hraní s dětmi vždy prioritou. 21 % českých rodin netráví čas společným hraním, přestože téměř 90 % českých dětí si přeje, aby si celá rodina víc hrála.

Pro děti je nejdůležitější čas s rodinou

Rodiče v průzkumu otevřeně přiznávají, že jim v cestě za společnou hrou často stojí povinnosti spojené s chodem domácnosti a zaměstnáním. Převládá u nich přesvědčení, že zájmové kroužky a čas strávený ve škole je pro děti důležitější než čas s rodinou a společné hraní. To ve výzkumu potvrdilo 50 % českých respondentů.

Hra je velmi důležitá pro rozvoj dítěte a udržování a prohlubování vztahů v rodině. Benefity má společná hra pro rodiče, kteří si odpočinou od každodenních starostí, napojí se na dítě, a zároveň se jim otevírá prostor otevřít témata, o kterých se běžně tolik nepovídá nebo je obtížné najít příležitost," vysvětluje psycholožka Radka Kůřilová.

Jak na společné hraní?

Předejte dětem žezlo
Nechte potomky, ať řídí průběh hry samy a zvolí si tempo i styl hry. Rozvíjí se tak u nich sebekontrola, práce s emocemi i potřebný pocit autonomie a kompetence.

Nebuďte chvíli rodič, ale kamarád
Vystupte při hraní z rodičovské role. Nechte si od dětí vysvětlovat a ukažte jim, že je v pořádku i chybovat. Nebudou se pak bát, přijít za vámi v běžných situacích, kdy si neví rady.

Dějte dětem stoprocentní pozornost
Odložte mobil, vypněte televizi a buďte tady chvíli jenom pro děti. Projevíte jim tak svojí náklonnost i to, že vám na nich záleží a jsou vaší prioritou.

Naučte je spolupracovat
Nechte se vtáhnout do herního světa, naslouchejte dětem a podporujte jejich herní zapálení. Umět spolupracovat ocení potomci v jakékoliv další hromadné činnosti.

Vyhraďte si půlhodinu denně na hraní
„I taková ‚maličkost‘, jako je 30 minut aktivně strávených v rodinném kruhu, může mít výrazně pozitivní vliv na zlepšení a posílení rodinných vztahů,“ říká Iva Ambrožová, marketingová ředitelka společnosti LEGO Trading pro Českou republiku a Slovensko. Společnost odstartovala zajímavou iniciativu Půlhodinu pro rodinu, která rodičům pomůže překonat bariéry, které jim brání ve společném hraní.

O průzkumu LEGO®️ Play Well Study 2024  

Průzkum byl proveden v období od prosince 2023 do ledna 2024 na celkem 61 532 respondentech ve 36 zemích, včetně Česka a Slovenska. Průzkumu se zúčastnilo 36 000 rodičů s dětmi ve věku od 1 do 12 let a 25 532 dětí ve věku od 5 do 12 let. Sběr dat probíhal prostřednictvím 40minutového kvantitativního online průzkumu. Na prvních 30 minut dotazníku odpovídal rodič a na zbývajících 10 minut odpovídalo dítě, jehož rodiče souhlasili s účastí. Mezi slovenskými respondenty bylo 1 000 rodičů a 690 dětí.

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články