Fit a krásnátestovánísoutěže

Hovězí carpaccio: Vzniklo kvůli dietě hraběnky Amalie Nani Mocenigo, která nesměla vařené maso

Zdroj:Instagram

+ 1 fotka+ 2 fotka

Psal se rok 1950 a v italských Benátkách jistá hraběnka poprvé ochutnala pravé carpaccio a naprosto mu podlehla. Dnes se ho po celém světě připravuje bezpočet variant. Která je ale ta původní a s jakou se setkáváme nejčastěji my v Čechách?

Petra Járková 22. července 2019

Dieta pro hraběnku

Italský hoteliér Giuseppe Cipriani ve svém proslulém Harry’s baru vymyslel a poprvé naservíroval v roce 1950 hraběnce Amalii Nani Mocenigopoté syrové carpaccio poté, co jí lékař nařídil přísnou dietu, která zakazovala mimo jiné vařené maso. Cipriani ji chtěl překvapit, vyhovět jejím chutím a vytvořil tedy jídlo, jehož hlavní složkou je maso syrové a ne vařené.

Ciprianiho receptura

Plátky svíčkové nemají samy o sobě zrovna výraznou chuť, proto je musel hoteliér doplnit lahodnou zálivkou, která se v té době vyráběla z worchestrové omáčky a kapky mléka. Maso pak nejen dobře chutnalo, ale na talíři i dobře vypadalo. Ciprianimu dokonce připomínalo obrazy malíře Vittora Carpaccia, který žil v 15.století, tak pokrm pojmenoval po něm.

Druhy carpaccia

Carpaccio se od té doby dělá po celém světě v různých obměnách. Název carpaccio se vžil i u jídel, v nichž je hovězí nahrazeno syrovou rybou nebo i plátky zeleniny. Kuchaři se už taky neomezují na zálivku s majonézovým základem a carpaccio servírují například s olivovým olejem, citronovou šťávou, rukolou a hoblinami parmazánu.

Kam zajít na carpaccio

Pokud si netroufáte připravit syrové hovězí maso doma, pak si na něj zajděte do osvědčené restaurace, kde používají ty nejlepší suroviny. Například v Ambiente můžete vyzkoušet několik variant carpaccia. V Pizze Nuova ho dostanete ve dvou verzích – s citronovou emulzí a sýrem Grana Padano nebo s lanýžovým olejem a žampiony. V Pasta Fresca ho dělají s bazalkovým aioli a parmazánem, v Pastacaffé zase s lanýžovým aioli, rukolou a hoblinami sýra Grana Padano. V Kantýně dokonce vymysleli úplně nový a originální recept s majonézovým základem.

RECEPTY NA TA NEJLEPŠÍ CARPACCIA NALEZNETE V GALERII:

Další články

Zavří­t reklamu