Milovaný komik Jindřich Plachta: Horlivý komunista prohlédl až u politických procesů. Zastal se i Vlasty Buriana

Jindřich Plachta: Horlivý komunista prohlédl až u politických procesů. Zastal se i Vlasty Buriana
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Herec Jindřich Plachta byl muž dvou tváří. První byla veselá, tou bavil diváky v divadle i televizi, i když ho to vždy stálo plno nervů. A pak tady byla ta druhá, která adorovala srp a kladivo, tedy dva politicky zneužité symboly, které mnohým lidem udělaly ze života peklo.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 24. 02. 2024 11:00

Jindřich Plachta, vlastním jménem Jindřich Šolle (1. 7. 1899 - 6. 11. 1951) byl český herec a spisovatel. První větší roli dostal v němé verzi Dobrého vojáka Švejka. Mezi herecké hvězdy ho ale katapultoval až snímek s Vlastou Burianem To neznáte Hadimršku. Celkově se objevil v těžko uvěřitelných 113 filmech.

Pseudonym Plachta i role Vůněslavy Acetylénové

Jindřich Šolle přišel ke svému uměleckému pseudonymu Plachta již jako mladý student obchodní akademie. Nosil totiž pelerínu, která za ním vlála jako plachta. Po úspěšném absolvování školy začal pracovat jako bankovní úředník. To však nebyla jediná náplň jeho života. Po večerech se oblékal do ženských šatů a jako paní Vůněslava Acetylénová komentoval tehdejší společenské dění.

Později získal angažmá u Vlasty Buriana, odkud pak přešel do Národního divadla, aby skončil u pánů Voskovce a Wericha. Za časté pendlování mohla jeho roztěkanost a nedůvěra v sebe sama. Vždyť už i jako profesionálního herce ho sužovala před vystoupením obrovská tréma. Totéž se mu stávalo při psaní. Neustále se mu honilo hlavou, zda jeho povídky, fejetony a humoresky budou za něco stát, nebo půjde o brak.

Odvrácená tvář Jindřicha Plachty

Po únoru roku 1948 se v Československu spustila řada represí, které měly za úkol upevnit v zemi komunistickou moc. A jak už to tak bývá, mezi prvními nespokojenými bývají studenti. A právě jeden, jehož otec byl Plachtovým kamarádem, se zúčastnil uctění památky Edvarda Beneše položením věnce u Masarykovy sochy. To samozřejmě skončilo výslechy, vězněním a ukončením studia.

Otec mladíka se s prosbou o pomoc v zoufalství obrátil i na oblíbeného herce, jehož sestra pracovala dokonce v sekretariátu Klementa Gottwalda, dostalo se mu od něj ale jen výsměšné a zamítavé odpovědi.

Nakonec Jindřicha Plachtu komunisté zklamali

V rodině Jindřicha Plachty směřovali na levé politické spektrum prakticky všichni. Za války tak neváhali u sebe schovat komunistu a protinacistického bojovníka Jana Ziku. Plachta si měl tehdy na něho lehnout v posteli a přikrýt se peřinou. Když k nim vpadlo gestapo, hrál, že je nemocný.

I po komunistickém převratu byl stále horlivý levičák. Pak se ale dostal na počátku padesátých let do nemocnice mezi "prostý lid" a nestačil se divit tomu, co se děje. Nastalé politické procesy byly i na něho silné kafe a s komunistickým přesvědčením nadobro skončil. Nedlouho poté veřejně obhajoval i komunisty perzekuovaného Vlastu Buriana.

Zemřel 6. listopadu roku 1951 ve věku pouhých 52 let na rakovinu jater.

Na film U pěti veverek s Jindřichem Plachtou se můžete podívat v sobotu 24. února v 16:55 na FTV Prima.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jindřich Plachta
Hvězdy českého filmového nebe, Pavel Taussig, nakladatelství XYZ 2018
Ahaonline.cz: Jindřich Plachta odmítl pomoc příteli - Odvrácená tvář slavného herce
Blesk.cz: Tajemství smrti Jindřicha Plachty - Zklamaný podlehl rakovině jater

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články