Natalie (24): Potají jsem získala recept na babiččin jablečný koláč. To vedlo k sérii událostí, které si neumím vysvětlit

zamyšlená, smutná, zklamaná
Zdroj: Unsplash

Natalie vždy milovala babiččin jablečný koláč. Byl plný skořice, ořechů a tajných ingrediencí, které si babička pečlivě střežila. Dokonce i po smrti.

Michaela Hájková
Michaela Hájková 24. 11. 2023 19:00

Babiččin koláč byl proslulý stejně jako fakt, že nikdy nikomu nevyzradila, co všechno obsahuje. Když jsem pak po babiččině smrti našla recept, rozhodla jsem se koláč upéct. Babi mi to však nedovolila.

Koláč dělala babička při svátečních příležitostech

Babiččin jablečný koláč si pamatuji od dětství. Dělávala ho na narozeniny, svátky, zkrátka při zvláštních příležitostech. Byl nejlepší na světě a kdekdo se babičky vyptával na recept. Ta ho však nikdy neprozradila a striktně ho odmítala vydat.

Moje máma zkoušela koláč párkrát upéct, ale nikdy nebyl tak dobrý. Chyběla v něm nějaká neznámá ingredience. Když babička zemřela, všichni jsme truchlili. Na koláč jsem si vzpomněla až o pár týdnů později. Vyklízeli jsme její byt a v šupleti kuchyňského stolu jsem našla sešit s recepty.

Prozíravě jsem ho schovala k sobě, aby o něm nikdo nevěděl. Doma jsem pak zjistila, že je tam i recept na koláč. Nakoupila jsem veškeré ingredience a pustila se do pečení. Nebylo to tak jednoduché, jak jsem si myslela. Co se ale nestalo, rozbila se mi trouba. Nedopečený koláč jsem chtěla odnést k sousedce, ale vylítl mi z ruky a zapékací mísa se rozbila na kusy.

Varování jsem nebrala vážně

Že mě možná babička varuje, abych dala od jejího receptu ruce pryč, mě vůbec nenapadlo. Babi sice byla vždycky svéráz, ale moc hodná ženská. Je pravda, že co se týče receptů, byla možná více majetnická, než bych čekala.

Během druhého pokusu mi v opravené troubě zhasl plamen a bytem se linul zápach unikajícího plynu. Celá vyděšená jsem otevřela okna a plamen přese všechno znovu zapálila. Koláč se za pár minut spálil na uhel. Nedokázala jsem si to vysvětlit. Už jsem ale měla podezření, že v tom má prsty babiččin duch.

„Babi, ale já chtěla jen pokračovat v tvém odkazu,“ namítla jsem do prázdna. Vtom zafoukal vítr a vytržený list s receptem odvál až ke svícnu. Než jsem stihla něco udělat, z receptu zbyl popel. Přísahala bych, že jsem zaslechla babiččin smích!

Máma mi prozradila, odkud recept pocházel

Snažila jsem se sepsat, co jsem si pamatovala. Za boha jsem ale nemohla přijít na všechny přísady, dočista se mi vypařily z hlavy. Nedalo mi to a svěřila jsem se mámě, ta se mi vysmála. Babička prý měla recept od své sokyně Růženky. Kdysi jí ho ukradla za to, že se snažila dědu svést.

Je tedy docela možné, že celá eskapáda s nepovedeným koláčem nebyla babiččiným dílem. Růženka už byla po smrti dávno a musela se obracet v hrobě, když se jejím koláčem babička chlubila. Kdybych věděla, že je to tak komplikované, ani bych se do pečení nepouštěla.

Další příběhy ze života →

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články