Panika okolo Halleyovy komety: Lidé kupovali na ochranu "speciální" pilulky, plynové masky i deštníky

Halleyova kometa v Indianě.
Zdroj: Wikimedia Commons, Steve Shook, CC BY-SA 2.0

Komety byly v historii vždy většinou spojovány s tragickými událostmi. Měl to být posel špatných zpráv. A tak není divu, že v roce 1910, kdy se na nebi objevila Halleyova kometa, propukla mezi lidmi obrovská panika. Bizarními zprávami a doporučeními ji mezi lidmi šířil jak tisk, tak i vědci.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 13. 09. 2023 11:00

V současnosti se v blízkosti naší planety vyskytuje kometa s názvem Nishimura. Zatímco zahraniční weby radí těleso z ledu a prachu pozorovat v časných ranních hodinách, odborníci tvrdí, že jelikož se kometa začíná pomalu točit ke slunci, znemožní její sledování právě jeho záře. Ale stejně... máme se obávat budoucnosti?

Panika z Halleyovy komety

Kometa dostala své jméno po anglickém astronomovi Edmondu Halleyovi, který v roce 1705 předpověděl, že se kometa k Zemi znovu přiblíží o třiapadesát let později. Jeho předpověď mu vyšla. Od té doby nesla jeho příjmení. V roce 1910 se tato, bezesporu úchvatná podívaná, měla znovu zopakovat. Tři roky předtím novináři sice uklidňovali, že kometa do naší planety nenarazí, nicméně francouzský astronom Camille Flammarion řekl, že Země možná projde jejím ohonem, a tudíž se do atmosféry dostane kyanogen, bezbarvý, toxický plyn s pronikavým zápachem, jenž by mohl ukončit veškerý život.

New York Times si tehdy ještě přisadil, když napsal, že je to smrtelný jed, vedoucí k okamžité smrti. Obě tato varování vyvolala na zeměkouli vlny paniky.

Pilulky a deštníky proti kometě

Přestože ostatní odborníci mírnili Flammarionův katastrofický scénář a označili ho za velmi nepravděpodobný, našla se spousta výtečníků, kteří chtěli vydělat na všeobecné hysterii. Najednou tak byly k dostání speciální pilulky, které měly ochránit před "hněvem přicházejícím z nebes". Nejvíce v kurzu byly ale plynové masky a deštníky. Ty taktéž měly sloužit coby ochrana před Halleyovou kometou.

Situace ve společnosti se vyhrotila natolik, že policie byla donucena zatknout dva Texasany, kteří prodávali obyčejný cukr jako lék proti kometě. Na druhou stranu museli strážci zákona propustit obchodníky s hadím olejem, byla po něm obrovská sháňka. Třešničkou na dortu byla ale obava, že se kvůli přeletu tělesa změní uspořádání celého světa, kupříkladu, že si "vymění" svá místa Pacifik s Atlantikem.

Zjevení Halleyovy komety v roce 1910

Lidé mohli v roce 1910 kometu poprvé spatřit 20. dubna. O necelý měsíc později zemřel anglický král Eduard VII. Byla to snad její první oběť? Nejblíže k Zemi byla 18. května. Lidé hleděli na nebe a počítali, kolik jim ještě zbývá dnů. V Chicagu se kupříkladu lidé na ulicích a v parcích modlili na kolenou za záchranu.

I ve Francii, domově Flammariona, lidé čekali apokalypsu... a ono nic. Vědec se přesto nevzdával. Někteří lidé prý cítili pach spálené zeleniny, zatuchlý puch bažiny či acetylen. Ale ani jedno z toho nepřispělo k zániku života. Znovu se Halleyova kometa objeví na obloze v roce 2062.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Halleyova kometa
Allthatsinteresting.com: The Story Of The Apocalyptic Frenzy Inspired By The Arrival Of Halley's Comet In 1910

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články