Pojedli večeři a zemřeli: Příběh šíleného sektáře Marshalla Applewhitea, který dovedl ke smrti 39 lidí

Marshall Applewhite
Zdroj: se souhlasem Profimedia

Dne 26. března roku 1997 přijala policejní stanice v San Diegu velmi znepokojivý telefonát. Volající jim sdělil, že právě objevil v luxusním sídle jedné uzavřené komunity 39 mrtvol. Když později do domu vstoupili kriminalisté, bylo jim jasné, že se zde muselo odehrát něco doopravdy zlověstného. Některé mrtvoly měly totiž na hlavách plastové sáčky.

Kamil Šivák
Kamil Šivák28. 11. 2023 11:00

Třicet devět mrtvol v luxusním domě –⁠ šlo o členy náboženské skupiny, která se jmenovala Nebeská brána. Učení této sekty spočívalo v tom, že ke spasení lze dojít jen skrze sebevraždu. Jak ale mohla nesourodá skupina vysokoškolsky vzdělaných lidí uvěřit v takovou hloupost?

Principy Nebeské brány

Narodil se 17. května 1931 jako Marshall Applewhite, svým následovníkům byl ale znám pod pseudonymem "Do". Dle jeho učení byl on, a spoluzakladatelkou Ti, předurčen k umučení a vzkříšení. A právě když vstanou z mrtvých, ukážou lidem, že smrt lze překonat, čímž získají další a další zájemce, kterým vydláždí cestu ke vstupu do posmrtného života. Zní to jako křesťanská nauka?

Vlastně ano, jen s tím rozdílem, že věřící v tomto případě nevezme do nebe anděl, ale kosmická loď. Úkolem Doa a Ti tak bylo dostat lidské tělo z mrtvého stavu do stavu vzkříšení a odletět vesmírným plavidlem.

Život Marshalla Applewhitea

Marshall Applewhite nebyl vždy charismatickým vůdcem. Vyrůstal v presbyteriánském prostředí v městě Spur v Texasu. Zprvu žil zcela normální život. Po vysoké škole se oženil, pak nastoupil na dva roky do armády. Později si dokonce vyzkoušel v New Yorku herectví. Ale i přes jeho schopnost řečnit o čemkoli, neuspěl. Chyběl mu talent.

Po tomto debaklu přijal práci učitele hudby na univerzitě v Alabamě. Byl však donucen k odchodu. Provalilo se, že měl s jednou studentkou sexuální vztah. Velmi rychle se však z toho vzpamatoval a nastoupil na univerzitu v Houstonu. V šedesátých letech ale začal svůj život, po rozvodu s manželkou, přehodnocovat. Právě v té době se zrodil vizionář Do, který se seznámil s nejdůležitější ženou v jeho životě, Bonnie Nettles.

Ti a Do

Marshall se s Bonnie poprvé setkal v nemocnici v Houstonu v roce 1972. Oba zrovna procházeli těžkým životním obdobím. Applewhite začal experimentovat s muži i ženami, což ho jednou dovedlo až na psychiatrii. Chtěl, aby mu pomohli zbavit se homosexuality. S Bonnie otázky sexu řešit nemusel, jejich vztah byl čistě na duchovní úrovni.

Navíc zavedli pravidlo abstinence –⁠ žádný sex. Stoupenci Nebeské brány se ale rovněž museli vzdát alkoholu a kofeinu. Také měli přerušit vztahy s přáteli a rodinou. Jen díky tomu, že se vzdali všech pozemských spojení, mohli být povzneseni. Marshall a Bonnie také věřili, že se každý člověk může proměnit v mimozemšťana, a tím vystoupat na další úroveň svého bytí.

V roce 1975 si změnili jména na Do a Ti a pomocí přednášek po celé zemi začali nabírat nové stoupence. Začínali s dvaceti členy, brzy jich bylo již tři sta. Zatím o sebevraždě nikdo nemluvil. Po smrti Ti se ale vše změnilo.

Změna kurzu

Po smrti Ti se Applewhite nechal vykastrovat a k tomuto kroku vyzval i další mužské členy sekty. K zákroku se odhodlalo jen osm jedinců. Zdálo se, že po tomto excesu bude na chvíli klid. To by se však Marshall nesměl dozvědět o Hale-Boppově kometě, která měla nad zemskou atmosférou proletět v roce 1997. Vydedukoval z toho, že je to vhodná příležitost k tomu, aby opustili svá hmotná těla.

Podpořil to prohlášením, že se v ohonu komety ukrývá UFO, které si našlo takové místo, neboť chce být viděno. A tak započaly přípravy na Velký den. Všichni členové po sobě zanechali rozlučkové video. Vypadalo to, že se na smrt těší. Pak se vydali na poslední společnou večeři, která se skládala z krůtího masového koláče, ledového čaje a tvarohového koláče s borůvkami.

Když nadešel čas na sebevraždu, probíhalo vše klidně a rozvážně. Trvalo to tři dny. Každý z členů požil otrávený rajčatový protlak, oblékl si fialové roucho a nazul tenisky Nike. Pak už jen stačilo ulehnout. Ne každý chtěl ale zemřít. Proto mělo několik osob na hlavách plastové sáčky. Bizarní akt přežilo jen devět lidí, díky kterým se svět mohl dozvědět o této sektě největší podrobnosti.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Heaven's Gate
Historydefined.net: The World of Marshall Applewhite –⁠ UFOs, Suicide and Cults

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články